Aktualności

2017-11-20
IV Polski Kongres Górniczy - sesja plenarna pod patronatem Polskiej Grupy Górniczej

Za nami pierwszy dzień IV Polskiego Kongresu Górniczego, który rozpoczął się 20 listopada w  Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sesji plenarnej  pod hasłem :  „Surowce mineralne w strategii gospodarczej Polski – jak wydobywać, jak pozyskiwać, jak oszczędzać w dobie zrównoważonego rozwoju" patronowała Polska Grupa Górnicza.  

>>>
2017-11-20
Komunikat Polskiej Grupy Górniczej

Sytuacja Polskiej Grupy Górniczej jest stabilna, spółka wypracowuje zysk, ale proces restrukturyzacji jeszcze się nie zakończył. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz jego zastępca Grzegorz Tobiszowski wzięli udział w spotkaniu zespołu monitorującego w PGG.

>>>
2017-11-17
Ważna informacja w sprawie rekompensata z tytułu utraconego prawa do bezpłatnego węgla

Polska Grupa Górnicza informuje, że punkty obsługi utworzone w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej będą czynne w sobotę 18-11-2017r.  tak  jak do tej pory w godzinach od 8. 00 do 20.00.

>>>
2017-11-17
Finał konkursu „Pracuję bezpiecznie 2017” - triumf Piotra Pucki z ruchu Piast KWK Piast-Ziemowit

Tegoroczną edycję konkursu wiedzy o BHP wygrał sztygar zmianowy z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit Piotr Pucka. Na podium uplasowali się również Zbigniew Bugdol z ruchu Chwałowice KWK ROW oraz Damian Starowicz z ruchu Halemba KWK Ruda.

>>>
2017-11-16
Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu Śląskiego Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach

Rada Nadzorcza Śląskiego Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Karolinki 1 ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu Śląskiego Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach

>>>
2017-11-08
Wypadek w kopalni Ruda

We wtorek 7 listopada br., w KWK Ruda ruch Pokój doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego śmiertelnych obrażeń doznał 34-letni górnik. Do wypadku doszło o godz. 18.30 w ścianie 146, pokład 414/2 na poziomie 600 metrów. Podczas rozbijania brył węgla nagromadzonych w rejonie wysypu przenośnika zgrzebłowego ścianowego pracownik poślizgnął się i stracił równowagę. W wyniku tego łańcuch przenośnika pochwycił nogę pracownika, która została dociśnięta do kadłuba napędu przenośnika. Natychmiast przystąpiono na akcji ratowniczej. Pracownik został przewieziony karetką do Szpitala Miejskiego nr 1 w Rudzie Śląskiej, gdzie niestety pomimo wysiłków lekarzy zmarł.

>>>
2017-11-06
Kopalnia Murcki-Staszic zmaga się z efektem wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych

Aktualna sytuacja kopalni Murcki-Staszic to nic innego jak skutek wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych. W ciągu ostatnich siedmiu lat kopalnia przeznaczyła na inwestycje o ponad miliard mniej niż wynosiły realne potrzeby! To był kanibalizm inwestycyjny.

>>>
2017-10-31
Teatr Telewizji w kopalni "Wujek"

Na kilka godzin w poniedziałek 30 października br. część kopani „Wujek” opanowana została przez  ekipę TVP3 Katowice. W naturalnym otoczeniu kręcono kilka scen dla spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”.

>>>
2017-10-30
Kontrolujemy sytuację na rynku węgla - Rozmowa z Adamem Hochułem, wiceprezesem Zarządu Polskiej Grupy Górniczej

Zbliża się sezon  grzewczy i jak co roku o tej porze obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na węgiel wśród klientów indywidualnych. Czy PGG monitoruje sytuację w składach opałowych? Dysponujemy raportami ze składów autoryzowanych sprzedawców PGG oraz informacjami od przedstawicieli handlowych. Dostawy do sieci autoryzowanych sprzedawców są realizowane na bieżąco i zgodnie z harmonogramami wynikającymi z kontraktów. Okresowo, jak co roku, ze względu na sezon wzmożonych zakupów węgla przed zimą w składach mogą występować niskie stany magazynowe. Wartym podkreślenia jest fakt, że w tym roku wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy już ok. 230 tys. ton węgla opałowego więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego.

>>>
2017-10-26
Infolinie i punkty obsługi będą działać dłużej

Osoby uprawnione do świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla mogą składać wnioski w wyznaczonych do tego miejscach do 18 listopada 2017 r. włącznie. W związku z dużym zainteresowaniem zostaje także wydłużony czas pracy punktów informacyjnych oraz infolinii do godz. 20:00.

>>>
2017-10-25
Spotkanie z Autoryzowanymi Sprzedawcami węgla opałowego

W dniu 20.10.2017 r.  w Wiśle w hotelu „Stok" odbyło się spotkanie warsztatowe organizowane przez Polską Grupę Górniczą z Autoryzowanymi Sprzedawcami węgla opałowego. Spotkanie to odbyło się po raz pierwszy po połączeniu Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym S.A. Podsumowano dotychczasową współpracę po połączeniu dwóch spółek oraz omówiono główne wyzwania na najbliższe miesiące, ze szczególnym uwzględnieniem zbliżającego się okresu grzewczego.

>>>
2017-10-24
Komunikat w sprawie świadczenia rekompensacyjnego dla emerytów

Prezydent podpisał 23 października 2017 ustawę o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ustawa wchodzi w życie z dniem 24  października 2017 r. Od tego momentu osoby uprawnione do świadczenia mogą składać wnioski w wyznaczonych do tego miejscach.

>>>
2017-10-23
Komunikat spółki

23 października br., odbyło się spotkanie zespołu monitorującego w Polskiej Grupie Górniczej. Zespół pozytywnie ocenił sytuację spółki za III kwartał br. Zdaniem członków zespołu, wynik finansowy jest dobry. Następne spotkanie zespołu odbędzie się w listopadzie br. Jego celem będzie ocena sytuacji spółki za październik i prognoz dotyczących listopada i grudnia oraz realizacja zapisów porozumienia z 19 kwietnia 2016  roku.

>>>
2017-10-17
Świadczenia dla emerytów górniczych bez dodatkowych opłat

Świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla osobom uprawnionym będą przekazywane bez dodatkowych opłat. Jakiekolwiek płatne usługi, proponowane przez firmy i kancelarie prawne w tym zakresie, są bezpodstawne i nie stanowią warunku koniecznego do otrzymania świadczenia.

>>>
2017-10-14
Studia doktoranckie w Głównym Instytucie Górnictwa dla pracowników PGG

Polska Grupa Górnicza zawarła porozumienie z Głównym  Instytutu Górnictwa w celu podjęcia  współpracy w zakresie studiów doktoranckich dla naszej kadry inżynieryjno-technicznej. To pierwsze tego typu studia doktoranckie w branży górniczej w Polsce. W ramach tej współpracy 20 naszych inżynierów otworzy przewody doktorskie celem przeprowadzenie doktoratów wdrożeniowych, których wdrożenie przysporzy wiele korzyści w zakresie innowacji górniczych. Studia będą realizowane  zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Naukową programem. Studia doktoranckie prowadzone będą w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska, i realizowane w oparciu o wspomniany Program Ramowy oraz opracowania projektowe, konstrukcyjne i technologiczne pochodzące z kopalń PGG.

>>>
2017-10-13
Prezes PGG Tomasz Rogala gościem Radia Katowice

Prezes Polskiej Grupy Górniczej był dzisiaj gościem porannej rozmowy w Radiu Katowice. W wywiadzie odniósł się do kwestii rekompensat za utracony deputat węglowy oraz  bieżącej sytuacji spółki, która jest  stabilna i nie ma żadnych zagrożeń dla świadczeń i klientów zewnętrznych.   Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy. 

>>>
2017-10-12
Spotkanie Ministerstwa Energii z przedstawicielami Komisji Europejskiej

W Ministerstwie Energii 12 października 2017r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej dotyczące unijnego Projektu Wsparcia Regionów Górniczych. Posiedzeniu przewodniczył Juraj Nociar, szef gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroš’a, Šefčovič’a. Stronę polską reprezentował wicemnister energii Grzegorz Tobiszowski. W spotkaniu wziął również udział wicemnister Michał Kurtyka, przedstawiciele Departamentu Górnictwa ME, administracji rządowej, władz regionalnych i lokalnych Śląska oraz strona społeczna.

>>>
2017-10-11
Prezes PGG Tomasz Rogala na Kongresie Nowego Przemysłu

W środę 11 października br., rozpoczął się w Warszawie  XIV Kongres Nowego Przemysłu, który otworzył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Szef resortu energii w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił stan kluczowych negocjacji z Komisja Europejską - jak podkreślił -  rozmowy są bliskie finału i mamy szanse na korzystne dla polskiej energetyki rozstrzygnięcia dotyczące emisji CO2 i rynku mocy. -  Deklaracje rządu i Ministerstwa Energii są jednoznaczne. Wobec potrzeb energetycznych kraju nie ma możliwości zmniejszenia wydobycia węgla - zaznaczył  minister Tchórzewski. 

>>>
2017-10-10
Nowy numer magazynu PGG

Po wakacyjnej przerwie ukazał się  nowy numer magazynu firmowego PGG. Tematem październikowego wydania  jest bohaterski czyn dwóch pracowników kopalni ROW, Jarosława Rudy i Jarosława Jasity, którzy uratowali z nurtu Wełtawy tonącego mężczyznę. W nowym numerze szczególnie  polecamy rozmowę z Henrykiem Paszczą, dyrektorem katowickiego oddziału ARP, jak również ciekawy materiał dotyczący współpracy PGG z Politechniką Śląską czy  ważne informacje na temat deputatów węglowych. Przypominamy także sylwetkę artysty-górnika, Franciszka Kurzei.

>>>
2017-10-09
Ruch Bielszowice: Samozagrzanie węgla bez istotnego wpływu na wydobycie

W niedzielę 8 października br., w kopalni zespolonej Ruda Ruch Bielszowice w chodniku 11’z w pokładzie 405/1 zaistniał pożar endogeniczny. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał, nie było też konieczności ewakuacji załogi. W akcji zabezpieczającej uczestniczą zastępy ratowników KWK Ruda, a także z Okręgowej i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Akcję nadzoruje OUG w Gliwicach.

>>>
2017-10-09
Rocznica katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła

Zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej dyrekcja i związkowcy kopalni Mysłowice-Wesoła uczcili w piątek, 6 października br. pamięć górników, którzy zginęli podczas i w następstwie katastrofy sprzed trzech lat.

>>>
2017-10-05
Prezes PGG Tomasz Rogala odbierając nagrodę PZU podziękował pracownikom spółki za zaangażowanie

Prezes Zarządu PGG Tomasz Rogala  odbierając nagrodę Osobowość Roku w Dziedzinie Bezpieczeństwa przyznawaną w ramach V edycji Konferencji PZU Risk Engineering Days 2017 podziękował pracownikom Polskiej Grupy Górniczej za zaangażowanie w rozwój bezpieczeństwa pracy.

>>>
2017-10-04
Prezes Zarządu PGG Tomasz Rogala z nagrodą Osobowość Roku w Dziedzinie Bezpieczeństwa

Tomasz Rogala prezes PGG uczestniczył w V edycji Konferencji PZU Risk Engineering Days 2017 zorganizowanej przez  PZU SA, wraz PZU LAB oraz TUW PZUW. Jak co roku uczestniczyli w niej przedstawicieli największych polskich firm, środowisk naukowych, instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo polskiego przemysłu oraz ubezpieczeń. W ramach RED wręczone zostały wyróżnienia, Prezes Zarządu PGG Tomasz Rogala otrzymał nagrodę Osobowość Roku w Dziedzinie Bezpieczeństwa. 

>>>
2017-09-25
Bohaterski czyn górników z „Rydułtów”

Jarosław Ruda i Jarosław Jasita - pracownicy ruchu Rydułtowy kopalni ROW, którzy w sobotę wyłowili z Wełtawy pod mostem Karola w Pradze 80-letniego słynnego czeskiego aktora Jana Třiskę, zostali uhonorowani przez wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego  i   prezesa zarządu PGG Tomasza Rogalę.

>>>
2017-09-25
Współpraca PGG z Politechniką Śląską

Polska Grupa Górnicza  podjęła współpracę z Politechniką Śląską w zakresie płatnych praktyk studenckich w kopalniach PGG. To pierwsza tego typu umowa w górnictwie o tak szerokim zakresie. Współpraca polegać będzie na organizacji przez PGG praktyk studenckich w okresie całego  przebiegu studiów.  W pierwszym semestrze student odbywać będzie praktyki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i wytypowanych opiekunów praktyk studenckich na niemal wszystkich działach ruchu zakładu górniczego, bez względu na wybrany kierunek studiów.

>>>
2017-09-25
Festyn na 100 lecie kopalni Sośnica

Okrągły  jubileusz KWK Sośnica dyrekcja kopalni postanowiła świętować w wyjątkowym miejscu, jakim jest Śląskie Wesołe Miasteczko pełne atrakcji dla dzieci tych małych, ale też tych trochę większych. Festyn otworzył dyrektor kopalni Sośnica Dariusz Rębielak wraz z prezesem Polskiej Grupy Górniczej Tomaszem Rogalą, składając pracownikom najlepsze jubileuszowe życzenia. We wspólnym świętowaniu uczestniczyli również wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski, dyrektor ds. ekonomiczno-pracowniczych Beata Maraszkiewicz, naczelny inżynier Tomasz Duda, przedstawiciele strony społecznej oraz przede wszystkim załoga KWK Sośnica wraz z rodzinami.

>>>
2017-09-24
PGG na Dniach Energii Miasta Katowice

Na katowickim rynku 23 września  odbyły się III Dni Energii pod hasłem „Misja: Czyste powietrze!".  Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się  jak oszczędnie i z troską o środowisko można ogrzać dom.

>>>
2017-09-25
Sto lat ratowników górniczych z Wieczorka

Sto lat temu, w dziewięć lat po utworzeniu Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (1908)  w pomieszczeniach przy szybie Poniatowski  (wówczas szyb Carmer) znalazła miejsce Zawodowa Straż Pożarna i Stacja Ratownicza kopalni Giesche, obecnie - Wieczorek.

>>>
2017-09-20
Prezes Tomasz Rogala gościem Radia Piekary

Prezes PGG Tomasz Rogala był gościem „Rozmowy Dnia” w  Radiu Piekary, gdzie odniósł się m. in. do uchwały antysmogowej. Prezes Rogala zapewnił, że PGG popiera rozwiązania służące ochronie środowiska, zauważył jednak, że na etapie prac samorząd niestety nie zasięgnął opinii spółki węglowej. Prezes Rogala dodał, że  PGG systematycznie zwiększa wydobycie. Od połowy września spółka fedruje ponad 130 tys. węgla na dobę. Stwierdził, że postulaty strony społecznej w sprawie dodatkowych wynagrodzeń potwierdzają potrzebę pracy nad układem zbiorowym pracy i motywacyjnym systemem wynagrodzeń.

>>>
2017-09-19
Rocznica katastrofy w kopalni Wujek – Ruch Śląsk

W Rudzie Śląskiej - Kochłowicach uczczono pamięć dwudziestu górników, którzy zginęli w katastrofie, która wydarzyła się 18 września 2009r.  w kopalni „Śląsk" – obecnie Wujek – Ruch Śląsk. Mszę świętą w intencji ofiar katastrofy w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach odprawił ksiądz Ireneusz Tatura, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach – Brynowie.

>>>
2017-09-14
Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Spod pomnika górników zamordowanych na "Wujku" 13 września ruszyła pielgrzymka biegowa  do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przed nimi 320 km i 2 dni biegu w sztafecie. To już 12. edycja "Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego". Biegacze chcą w ten sposób  uczcić pamięć o ofiarach grudnia 1981 r. oraz o  męczeńskiej śmierci w październiku 1984 r. kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki.

>>>
2017-09-11
Prezes PGG Tomasz Rogala dla Pulsu Biznesu: Firma generuje gotówkę

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy udzielił wywiadu (11.09.2017) red. Magdalenie Graniszewskiej z Pulsu Biznesu. Prezes Rogala stwierdził, że PGG odnotowuje zwiększone zapotrzebowanie na węgiel na przyszły rok. Spółka analizuje obecnie, czy da radę sprostać temu zapotrzebowaniu, ponieważ nie zapowiedziały go żadne analizy rynkowe, ani żadne wcześniejsze sygnały ze strony zamawiających. PGG, po pięciu latach wstrzymywania inwestycji ze względów finansowych, jest w trakcie odbudowywania mocy produkcyjnych. Pamiętajmy jednak, że odbudowa ściany w górnictwie trwa 2,5-3 lata, zamówienie nowego kombajnu to też proces długotrwały, bo po powrocie koniunktury węglu producenci maszyn są obłożeni zamówieniami. PGG chce zaproponować kontrahentom długoletnie umowy, które dadzą spółce wyobrażenie o jej przyszłym zapotrzebowaniu na węgiel. To pozwoli PGG zaplanować inwestycje i wydobycie.

>>>
2017-09-07
Orkiestra KWK Chwałowice na inauguracji Dnia Polski w Astanie

Dzisiaj w Astanie odbywają się uroczystości inauguracyjne Dnia Polski na EXPO 2017 ASTANA. W obchodach udział wzięła Orkiestra Dęta KWK Chwałowice. Obecny na miejscu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości wziął udział w Forum Gospodarczym KAZENERGY FORUM, podczas którego mówił o tym, jak Polska i Kazachstan mogą współpracować w energetyce.

>>>
2017-09-06
Możemy wreszcie spokojnie mówić o przyszłości branży - górnicza sesja Rady Miasta w Rudzie Śląskiej

- Po dwóch latach ciężkiej wytężonej pracy grupy kompetentnych ludzi stworzyliśmy fundamenty zmian, uporządkowania sytuacji w polskim górnictwie. Wiele wyzwań jest jeszcze przed nami, ale możemy pokazać, że te dwa lata dają efekty - podsumowywał we wtorek, 5 września br. informacje przedstawione na 37. nadzwyczajnej sesji RM w Rudzie Śląskiej wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.

>>>
2017-08-31
Jubileusz zakładu górniczego „Murcki”

W tym roku mija  360 lat  (1657-2017) od rozpoczęcia fedrowania węgla kamiennego na Murckach.  Dawna kopalnia „Murcki”, wchodząca obecnie  w skład kopalni „Murcki-Staszic”, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, jest najstarszą kopalnią węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Początki kopalni to lata pięćdziesiąte XVII w., kiedy to kopano tu węgiel na terenie zwanym Rudne Kotliska.  Eksploatację przemysłową węgla rozpoczęli właściciele terenu – książęta pszczyńscy. Ze względu na płytkość zalegania węgla pod powierzchnią ziemi, przez pierwsze blisko sto lat eksploatacji, pozyskiwano go metodą odkrywkową.

>>>
2017-08-29
Targi górnictwa rozpoczęte

W Katowicach rozpoczęły się dzisiaj tj. 29.08 Międzynarodowe Targi Górnictwa. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prezydent Katowic, Marcin Krupa w towarzystwie premier Beaty Szydło i wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.  Szefowa rządu podkreśliła w swoim przemówieniu, że dzięki pracy i zaangażowaniu ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszwskiego możemy dziś powiedzieć,  że polskie górnictwo rodzi się na nowo.

>>>
2017-08-28
Festyn rodzinny na 60 lecie KWK Halemba

Meczem finałowym piłki nożnej o Puchar Dyrektora KWK Ruda rozpoczął się w minioną sobotę festyn rodzinny z okazji 60 lecia KWK Halemba.  Zwycięski puchar kapitanowi drużyny górników z Halemby wręczyli wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala oraz dyrektor KWK Ruda Michał Piecha. Na festynie, który zorganizowany został przy boisku GKS Grunwald gościli również wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG ds. sprzedaży Adam Hochuł oraz kierownictwo kopalni.

>>>
2017-08-23
PGG na plusie w pierwszym półroczu

W pierwszym półroczu 2017 r. Polska Grupa Górnicza zanotowała 8 mln zł zysku netto. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem podatków, odsetek i amortyzacji wyniósł 708 mln zł. Wszystkie kontrakty PGG realizowane są na bieżąco.

>>>
2017-08-18
Ziemowit do końca sierpnia chce odbudować wydobycie

Ruch  Ziemowit  planuje do końca sierpnia odbudować wydobycie. Pod koniec lipca br. zostało ono zakłócone obwałem skał nad kluczowym miejscem drogi odstawy urobku.  Poinformował o tym PAP dyrektor kopalni Piast-Ziemowit Rajmund Horst. Jak zaakcentował, zaangażowanie załogi po zdarzeniu zapobiegło znacznie dłuższemu wstrzymaniu wydobycia - jakie mogłoby okazać się katastrofalne dla kopalni i bardzo trudne dla całej PGG.

>>>
2017-08-10
PGG w trosce o środowisko naturalne

Mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach, Polska Grupa Górnicza podjęła działania zmierzające do wycofania tych sortymentów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami PGG oraz przyjętą i realizowaną strategią spółki, w której założono między innymi optymalizację struktury sprzedaży we wszystkich segmentach rynku.

>>>
2017-08-08
Sierpniowy magazyn PGG

Ukazał się sierpniowy numer miesięcznika Polskiej Grupy Górniczej – Magazyn PGG. Tematem wiodącym tym razem jest uchwała antysmogowa, która już za niecały miesiąc wejdzie w życie w wojewódzkie śląskim. Z czym to się wiąże i jakie były kulisy jej powstania – można przeczytać w aktualnym numerze. A co po za tym? Rozmowa z Robertem Ciupą, dyrektorem Śląskiego Centrum Wolności Solidarności, artykuł o tym na co zwrócić uwagę budując na terenie górniczym a także ciekawy materiał o historii kopalni „Halemba”, która obchodzi 60 lecie istnienia. Polecamy także wywiad z Bożeną Naumann, kierownikiem Działu Obsługi Klienta w KWK ROW, tekst o szkoleniach BHP przez internet oraz mnóstwo ciekawych informacji z branży górniczej i nie tylko…. Krzyżówka i piękne zdjęcia obowiązkowo znalazły się i w tym numerze. Zapraszamy do lektury.

>>>
2017-08-07
Powstała Rada Techniczno-Naukowa PGG

W siedzibie PGG odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Techniczno-Naukowej Polskiej Grupy Górniczej. Rada, w skład której weszli znani naukowcy, dyrektorzy kopalń oraz najważniejsi menadżerowie spółki, będzie m. in. opiniować programy i kierunki rozwoju poszczególnych kopalń, kluczowe projekty inwestycyjne oraz strategie rozwoju PGG.

>>>
2017-08-07
Ruch Ziemowit wznowił wydobycie

Ruch Ziemowit należący do kopalni zespolonej Piast-Ziemowit wznowił wydobycie węgla po przestoju spowodowanym obwałem skał stropowych, do którego doszło 24 lipca na poziomie 650 m pod ziemią. Awaria, która spowodowała czasowe wstrzymanie wydobycia węgla zmobilizowała wszystkich pracowników i kierownictwo kopalni.  W wyniku intensywnych pracach naprawczych, udało się przywrócić normalną pracę zakładu.

>>>
2017-07-25
Komunikat

Polska Grupa Górnicza informuje, że w dniu 24 lipca 2017 roku w kopalni Piast-Ziemowit, Ruch Ziemowit na skutek ciśnienia górotworu i utraty odporności obudowy doszło do obwału skał stropowych na skrzyżowaniu przekopu taśmowego z pionowym zbiornikiem wyrównawczym. Do zdarzenia doszło przy szybie nr III na poziomie 650 m. W wyniku awarii żaden z górników nie został poszkodowany, nie wystąpiło także żadne zagrożenie dla załogi. Obecnie trwają intensywne prace związane z przywróceniem funkcjonalności wyrobiska. Zdarzenie spowoduje czasowe ograniczenie wydobycia na Ruchu Ziemowit kopalni zespolonej Piast-Ziemowit.

>>>
2017-07-21
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”

U zbiegu katowickich ulic Wincentego Pola i Józefa Gallusa, tuż obok Placu NSZZ „Solidarność” oraz ponad trzydziestometrowego Pomnika - Krzyża, stoi parterowy budynek. To dawny magazyn odzieżowy kopalni, w którym teraz mieści się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”.

>>>
2017-07-18
Komentarz senatora Wojciecha Piechy do tzw. uchwały antysmogowej

Od lipca uchwała antysmogowa obowiązuje w Małopolsce, a od września wejdzie w życie w województwie śląskim. Ta druga wprowadza na terenie całego województwa zakaz stosowania w kotłach, kominkach i piecach węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów, flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc. 

>>>
2017-07-14
Ruch Rydułtowy będzie nadal istniał

​W związku z nieprawdziwymi informacjami, który pojawiały się w mediach Polska Grupa Górnicza przeprowadziła specjalną akcję informacyjną dla pracowników Ruchu Rydułtowy należącego do kopalni zespolonej ROW. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej podtrzymał wcześniejsze deklaracja, że Ruch Rydułtowy będzie nadal funkcjonował w ramach kopalni zespolonej ROW. Wydobycie w ilości 6,5 tys. ton na dobę po wykonaniu połączenia będzie kierowane dołem kopalni na Ruch Marcel. Szyb Leon IV będzie nadal funkcjonował jako szyb zjazdowo-materiałowy do transportu pracowników oraz materiałów, a także jako główny szyb odwadniający dla kopalni ROW. Planowane zatrudnienie w Ruchu Rydułtowy po przeprowadzonej restrukturyzacji będzie kształtowało się na poziomie ok. 2 tys. pracowników. Ruch Rydułtowy posiada bogate złoże węgla gazowo-koksowego umożliwiające eksploatację jeszcze około 25 lat. Do SRK zostanie przekazana wydzielona część tj. Rydułtowy 1 obejmująca: zakład przeróbczy wraz z bocznicą kolejową oraz Szyb Leon III wraz z pozostałą infrastrukturą. Akcję informacyjną poprzedziło spotkanie członków zarządu PGG z pracownikami oraz stroną społeczną kopalni ROW i Ruchu Rydułtowy.

>>>
2017-07-07
Lipcowy magazyn PGG

​Zapraszamy do lektury  lipcowego numeru miesięcznika Polskiej Grupy Górniczej. Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa m.in. reportaż z gali Polsat Boxing Night, na której walczył Robert Talarek z ruchu „Bielszowice" KWK Ruda, duży artykuł o priorytetowych  inwestycjach w Polskiej Grupie Górniczej a także informacje o pracy dla absolwentów szkół zawodowych. Polecamy także rozmowę z profesorem Janem Wojtyłą przewodniczącym rady nadzorczej PGG a także zapoznanie się z ofertą Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności działającym przy kopalni Wujek – które od tego numeru co miesiąc będzie gościć na łamach naszego czasopisma. Poza tym w numerze jak zwykle krzyżówka, dużo pięknych zdjęć oraz wakacyjny temat o tym na co warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru…. elektrycznego. Życzymy przyjemnej  lektury.

>>>
2017-07-07
Komunikat personalny

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej podjął decyzję o powołaniu Aleksandra Chowańca na stanowisko Dyrektora Kopalni – Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego Oddziału KWK Mysłowice-Wesoła.  Aleksander Chowaniec  jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydziału Górnictwa i Geologii specjalności technika eksploatacji złóż oraz podyplomowych studiów zarządzania przedsiębiorstwem górniczym.  Aleksander Chowaniec karierę zawodową zaczynał w kopalni Rydułtowy, gdzie od inspektora doszedł do stanowiska kierownika robót górniczych. Następnie pracował w kopalni Rydułtowy-Anna na stanowisku dyrektora do spraw produkcji oraz w kopalni zespolonej ROW na stanowisku naczelnego inżyniera.

>>>
2017-07-04
Polska Grupa Górnicza - film promocyjny

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego naszą spółkę.

>>>