Aktualności

2018-06-13
Rachunek wdzięczności dla bohaterów

W „Śląskim Centrum Wolności i Solidarności” przy kopalni Wujek, 13 czerwca odbyła się konferencja w ramach programu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza „Rachunek Wdzięczności PGNiG” . Intencją programu jest wsparcie dla bohaterów polskiej historii – górników z kopalni Wujek, którzy sprzeciwili się wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku i zorganizowali strajk okupacyjny.  Minister Energii Krzysztof Tchórzewski wystosował list, w którym podkreślił że jest to akcja niezwykła pod względem zarówno społecznym jak i historycznym. „Oddanie pamięci prawdziwym bohaterom polskiej historii uświadamia zwłaszcza młodemu pokoleniu jak ważne są zasługi często bezimiennych  osób, które przez swoją postawę przyczyniły się do ważnych zmian w naszym kraju. ME docenia tę akcję podobnie jak poprzednią.  Pomoc jaką oferuje spółka powstańcom i górnikom jest przejawem  wdzięczności  dla osób, które w walce o wolność poświęciły zdrowie i życie.   Powstańcy  heroicznie walczyli o odzyskanie niepodległości  naszej Ojczyzny, górnicy przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu”. Wcześniej PGNIG zorganizował taką akcję dla powstańców warszawskich. „Rachunek wdzięczności PGNiG” dotyczy tych osób, które zakupują gaz w PGNiG i wynieść może nie więcej niż 900 zł rocznie.

>>>
2018-06-10
Takiego weekendu długo nie zapomnimy…

Przez cały weekend pracownicy Polskiej Grupy Górniczej wraz z rodzinami mogli bawić się w Westernowym Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach oraz w Legendii czyli Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie. Wszystkie atrakcje były nieodpłatne a dzięki karnetom dołączanym do zaproszeń można było także napić się i zjeść nie tylko smaczny obiad. Każdy też otrzymał koszulkę z logo PGG. Zarówno Legendia jak i Twinpigs cieszyły się przez całe dwa dni dużym powodzeniem.

>>>
2018-06-04
Świeć przykładem z PGG

Jak bezpiecznie zachowywać się na drodze, co zrobić aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku  idąc do szkoły czy przedszkola? - na takie i inne pytania  pomoże dzieciom odpowiedzieć akcja Polskiej Grupy Górniczej oraz Śląskiej Komendy Policji, zainaugurowana 4 czerwca na Stadionie Śląskim pod nazwą „Świeć przykładem z PGG”.

>>>
2018-06-01
PGG ufundowała pracownię robotyki w przedszkolu integracyjnym w Lędzinach

Polska Grupa Górnicza postanowiła wesprzeć przedszkole integracyjne nr 2 w Lędzinach, do którego uczęszczają m. in. dzieci pracowników i ufundowała  pracownię robotyki, programowania  oraz terapii ręki  dla najmłodszych. Uroczyste otwarcie pracowni robotyki odbyło się 1 czerwca br., w Miejskim Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Lędzinach. To pierwsza tego typu pracownia na Śląsku i jedna z pierwszych w kraju.

>>>
2018-05-27
Mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymowali do Matki Boskiej Piekarskiej

Pielgrzymka ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, ale stale przyciąga mężczyzn w różnym wieku w liczbie nawet 100 tysięcy. Wielu pielgrzymuje piechotą, z oddalonych nawet o 60 km miejscowości, całą noc zmierzając ku Matce Bożej Piekarskiej. W tym roku męskie delegacje przybyły ze wszystkich parafii archidiecezji.

>>>
2018-05-23
W podziękowaniu strażakom

Polska Grupa Górnicza jest jednym z fundatorów sztandaru dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. 23 maja na placu Jana Pawła II odbyła uroczystość nadania sztandaru połączona z obchodami Dnia Strażaka. Wcześniej, w kościele pw. św. Pawła Apostoła została odprawiona msza św. w intencji strażaków i pracowników Komendy. Rudzka komenda otrzymała również Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia oraz wyróżnienia.

>>>
2018-05-15
„Bezpieczeństwo energetyczne Polski” oraz „Śląsk – wizja i projekty” czyli – drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego

„Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio i długoterminowej” to tytuł panelu, który odbył się we wtorek, drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Krzysztof Tchórzewski minister energii oraz Tomasz Rogala prezes PGG.  — Zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej i stabilność systemu to priorytety w długofalowej polityce energetycznej. Polska dynamicznie się rozwija, rośnie zapotrzebowanie na energię, jednocześnie istniejące rezerwy mocy są niewystarczające. Dlatego niezbędne będzie powstanie nowych źródeł i modernizacja istniejących, aby zapewnić stabilność dostaw odpowiadającą zwiększonemu popytowi -  mówił minister Tchórzewski.  Uczestnicy panelu również podkreślali  rolę budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i troskę o aspekt środowiskowy w energetyce.

>>>
2018-05-15
Apelujemy o rozwagę - panel „Energetyka w Europie”- już za nami

Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala wziął udział w panelu „Energetyka w Europie. Dylematy i wyzwania”. W panelu uczestniczył również minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz liderzy polskich i zagranicznych spółek energetycznych.

>>>
2018-05-15
„Ojcowie Niepodległości” na Kongresie Gospodarczym

Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się wernisaż wystawy pt. „Ojcowie Niepodległości”. Wydarzenie zostało przygotowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W wernisażu wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wystawa została objęta patronatem honorowym wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

>>>
2018-05-10
PGG wraz z Muzeum Górnictwa zachęca do zwiedzania kopalni

NIEMAPA Zabrze Przewodnik w zabawny i graficzny sposób zachęca do zwiedzania kopalni czy obserwowania historii techniki….

>>>
2018-05-10
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się nowy numer miesięcznika Magazyn PGG, a w nim wiele ważnych informacji dla załogi firmy.

>>>
2018-04-27
Ruszył program dla Pracowników „PGG Family”!

Zgodnie z zapowiedziami Zarządu Polskiej Grupy Górniczej w piątek 27 kwietnia ruszył specjalny program dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej „PGG Family”.

>>>
2018-04-24
Spór zbiorowy w spółce zakończony

W poniedziałek 23 kwietnia br., zarząd PGG podpisał ze stroną społeczną porozumienie płacowe, które kończy spór zbiorowy w spółce. Ustalono, że od 1 kwietnia 2018 roku pracownicy PGG uprawnieni będą do otrzymywania dodatku do przepracowanej dniówki roboczej w następujących wysokościach:

 • pracownicy pod ziemią:
  • robotnicy w wyrobiskach - 32,00 zł./dn.
  • robotnicy pozostali pracownicy - 30,00 zł./dn.
  • stanowiska nierobotnicze (etat) w wyrobiskach - 32,00 zł./dn.
  • stanowiska nierobotnicze (etat) pozostali - 30,00 zł./dn.
 • pracownicy przeróbki mechanicznej węgla - 28,00 zł./dn.
 • pozostali pracownicy powierzchni:
  • robotnicy - 18,00 zł./dn.
  • stanowiska nierobotnicze (etat) - 18,00 zł./dn.

>>>
2018-04-23
Barbórka to nasze niematerialne dziedzictwo

"Dziedzictwo niematerialne - lokalna tożsamość - globalne bogactwo" - pod takim tytułem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zorganizowało 21 kwietnia konferencję, podczas której oficjalnie podpisano deklarację zgody na wpisanie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - obchodów Barbórki.

>>>
2018-04-19
Akcja wydawania kart rozpoczęta

W Polskiej Grupie Górniczej 19 kwietnia br. rozpoczęła się akcja wydawania kart płatniczych, które zastąpią tradycyjne papierowe bony żywieniowe. Wyznaczono specjalne punkty, gdzie na dwie zmiany od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora uprawnieni pracownicy mogą odbierać karty. W sumie akcja ta obejmie ok. 40 tysięcy zatrudnionych w PGG.

>>>
2018-04-16
PGG wprowadza rewolucyjny system kart płatniczych. Zastąpią papierowe bony żywnościowe

Polska Grupa Górnicza wprowadza innowacyjny system kart płatniczych, które zastąpią stosowane dotychczas papierowe bony żywieniowe. To pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę. Przedsięwzięcie obejmie około 40 tys. pracowników PGG.

>>>
2018-04-13
Komunikat Polskiej Grupy Górniczej

W dniu 13 kwietnia br., odbyła się druga tura mediacji w sprawie sporu zbiorowego w PGG. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. podjął rokowania ze stroną społeczną i na żądanie 10% wzrostu wynagrodzeń zaproponował rozwiązania, które skutkują ok. 6% wzrostem wynagrodzeń.

>>>
2018-04-13
PGG wsparła finansowo dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

"Dary Serca" przekazane przez PGG SA są bezcenne, gdyż wyrażają dobroć i chęć niesienia pomocy. Doceniamy ten Wielki Gest, dzięki któremu uśmiech na twarzy obdarowanego dziecka jest bezcenny. Jakie znaczące są zatem słowa Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym się dzieli z innymi” – napisali organizatorzy Regionalnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu, w liście skierowanym do Polskiej Grupy Górniczej. PGG postanowiła wesprzeć finansowo właśnie to przedsięwzięcie.

>>>
2018-03-29
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Drodzy Czytelnicy!
Jest już nowy numer Magazynu PGG, a w nim jak zwykle ciekawe informacje, reportaże i relacje z ważnych wydarzeń. Znajdziecie w nowym wydaniu artykuł o propozycji PGG dla młodych ludzi – czekają na nich stypendia, nagrody i gwarancja zatrudnienia.

>>>
2018-03-28
Współpraca PGG z Zespołem Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku

PGG podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej w sprawie praktycznej nauki zawodu w systemie dualnym. To pierwsza tego typu umowa w spółkach węglowych. W środę 28 marca br., Polska Grupa Górnicza podpisała z Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku porozumienie w sprawie kształcenia dualnego w Branżowej Szkole  I Stopnia.

>>>
2018-03-28
Asysta pracowników PGG na meczu piłkarskiej reprezentacji polski

Na Stadionie Śląskim rozegrany został wczoraj, tj. 27 marca towarzyski mecz reprezentacji polski w piłkę nożną z Koreą Południową. Nasi pracownicy mieli swój udział w tym wielkim sportowym wydarzeniu - wnieśli na murawę flagi narodowe Polski i Korei Płd.

>>>
2018-03-26
Zarząd Polskiej Grupy Górniczej proponuje 200 mln zł na podwyżki

W poniedziałek 26 marca br., odbyło się spotkanie strony społecznej z zarządem PGG w obecności ministrów energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego. Podczas negocjacji zarząd PGG zaproponował przeznaczenie na podwyżki dla górników, zaplanowanego na 2018 rok zysku spółki, w wysokości 200 mln zł do końca bieżącego roku. Zdaniem zarządu PGG kwota ta pozwoliłaby na możliwy ekonomicznie wzrost wynagrodzeń. Strona społeczna nie zgodziła się na propozycje zarządu PGG, wysuwając własny postulat podwyżek. Spółka oszacowała, że na spełnienie żądań strony społecznej trzeba by było przeznaczyć do końca bieżącego roku 429 mln zł. W tej sytuacji zarząd PGG, mając na uwadze kondycję finansową spółki, konieczność realizowania inwestycji, trwającą restrukturyzację oraz obowiązek spłaty zadłużenia w wysokości 5 mld zł, nie mógł zgodzić się na to żądanie.

>>>
2018-03-23
Nasi pracownicy w mundurach galowych wniosą narodową flagę przed meczem piłkarskiej reprezentacji polski na Stadionie Śląskim

Reprezentanci kopalń i centrali PGG w mundurach górniczych wniosą naszą flagę narodową na murawę Stadionu Śląskiego przed rozpoczęciem meczu Polska – Korea w piłce nożnej. Polska reprezentacja wraca na  Stadion Śląski. We wtorek w towarzyskim meczu podejmie Koree Południową, która podobnie jak podopieczni Adama Nawałki jest finalistą tegorocznego mundialu w Rosji.

>>>
2018-03-15
Pokażmy światu Barbórkę

W związku z kontynuacją prac nad przygotowaniem wniosku o wpisanie Barbórki na listę krajową niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prosimy wszystkich, dla których uroczystość ta jest ważnym wydarzeniem, o wypowiedzenie opinii na temat przygotowanego dokumentu.

>>>
2018-03-07
Stypendia, nagrody i gwarancję zatrudnienia – propozycja PGG dla uczniów klas górniczych z powiatu Bieruńsko – Lędzińskiego

Polska Grupa Górnicza podpisała porozumienie z powiatem Bieruńsko –Lędzińskim w sprawie współpracy w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa. PGG zaoferuje uczniom  stypendia i nagrody za dobre wyniki w nauce. Podpisanie porozumienia odbyło się 7 marca br., w Starostwie Powiatowym w Bieruniu. To pierwsze z serii porozumień jakie PGG podpisze z gminami, gdzie funkcjonują klasy górnicze.

>>>
2018-03-07
PGG na targach pracy i przedsiębiorczości

W Hali Nowej Ośrodka Sportu Politechniki  Śląskiej 5 marca br., odbyły się XX Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Organizatorem wydarzenia była Politechnika Śląska  wraz z koordynującym Biurem Karier Studenckich i Samorządem Studenckim. Swoje stoisko na targach miała też Polska Grupa Górnicza S.A.

>>>
2018-03-05
KWK ROW I PGG S.A. z Pucharem Ministra w slalomie gigancie

Kolejny slalom gigant o Puchar Ministra Energii na Stacji Narciarskiej Cieńków za nami. Tradycją jest już, że na stoku w Wiśle Malince tego dnia cieszyć możemy się wspaniałymi warunkami – słońcem, lekkim mrozem, doskonale przygotowanym stokiem i przede wszystkim dobrym humorem. Wszystko to sprzyja pozytywnej rywalizacji.

>>>
2018-03-02
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się najnowszy, marcowy numer naszego miesięcznika – Magazyn PGG. W tym wydaniu Czytelnicy znajdą jak zwykle wiele interesujących informacji i artykułów. Numer otwiera relacja z nadania wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu tytułu Człowieka Roku 2017.

>>>
2018-03-01
Polska Grupa Górnicza laureatem konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”

Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Agencja Impressarium po raz VII przyznały nagrody w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania”.  W kategorii edukacja zwyciężyła Polska Grupa Górnicza za kompleksową ofertę edukacyjną, adresowaną do obecnych i potencjalnych pracowników „Organizacja ucząca się”.

>>>
2018-02-28
Ruch Marcel kopalni ROW – laureatem konkursu „Bezpieczna Kopalnia”.

Od poniedziałku w Krakowie trwa XXVII Szkoła Eksploatacji Podziemnej.  Jak każdego roku obrady gromadzą osoby związane  nie tylko z przemysłem wydobywczym.  Uczestnikami są  zarówno przedstawiciele kopalń (kadra inżynieryjno-techniczna ) i firm pracujących na rzecz górnictwa, jak i pracownicy wyższych uczelni oraz instytutów naukowo-badawczych. Każdego roku SEP jest nie tylko okazją do podsumowania całorocznych prac w branży ale także do przyznania prestiżowych nagród.

>>>
2018-02-12
Człowiek Roku 2017 Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl

Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski otrzymał tytuł Człowieka Roku 2017. O wręczeniu tego wyróżnienia zadecydowali czytelnicy Trybuny Górniczej oraz portalu nettg.pl. Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się 12 lutego w Katowicach w siedzibie Wydawnictwa Górniczego. Nagroda przyznana została za zaangażowanie w rozwój regionu oraz uzdrawianie polskiego górnictwa.
Liczba odsłon artykułów na portalu, w których pada nazwisko polityka odpowiedzialnego za górnictwo to 1 156 002! Materiały te cieszyły się zdecydowanie największym zainteresowaniem czytelników.

 

>>>
2018-02-08
Oświadczenie

W związku z artykułem red. Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, który ukazał się 8 lutego br. w Dzienniku Gazecie Prawnej pt. „Premier w końcu dowiedział się, że brakuje węgla”, Polska Grupa Górnicza oświadcza, że w tekście znalazły się nieprawdziwe informacje jakoby PGG nie zrealizowała kontraktu z ArcelorMittal Poland na dostawę około 1 mln ton węgla. Polska Grupa Górnicza oświadcza, że kontrakt z ArcelorMittal Poland zawarty na 2017 rok został zrealizowany. Spółka uzyskała w kontrakcie satysfakcjonujące ceny, w pełni odzwierciedlające sytuację na rynku.

>>>
2018-02-08
Pomoc publiczna dla polskiego górnictwa z unijną akceptacją

Komisja Europejska 8 lutego 2018 r. zaakceptowała zmiany do programu pomocy państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego na lata 2015 – 2023 - To dobra decyzja dla Polski i polskiego górnictwa, a także ważny element prowadzonego przez ME procesu restrukturyzacji branży  – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

>>>
2018-02-06
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się najnowszy numer miesięcznika „PGG Magazyn”. Znajdą w nim Państwo m.in. wszystko o nowym programie Polskiej Grupy Górniczej – mającym na celu rozwój i udoskonalenie spółki w każdym z jej obszarów. Program nosi nazwę „Organizacja ucząca się”. Dariusz Gołębiewski wiceprezes PZU LAB mówi o pierwszym z projektów w ramach tego programu i działaniach na najbliższe miesiące. Warto wrócić do wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach i Programu dla Śląska, o którym mówił w grudniu w Urzędzie Wojewódzkim. Prócz tego w numerze zapraszamy do poczytania i obejrzenia relacji z wystawy zdjęć naszego redakcyjnego kolegi Jana Czypionki. Tym razem fotograf prezentuje swoje prace zrobione w dzielnicy Lipiny w Świętochłowicach Śląskich. Poza tym w numerze jak zwykle krzyżówka, komiks i jak zawsze na początku roku – kalendarium i jednocześnie przegląd tego co za nami w 2017.

>>>
2018-02-06
PGG ufunduje stypendia dla uczniów szkół górniczych

Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o ufundowaniu stypendiów uczniom podejmującym naukę w szkołach górniczych. Wszyscy uczniowie klas górniczych  posiadających stosowną umowę o gwarancji zatrudnienia otrzymają pracę w PGG.

>>>
2018-02-01
Szefowie resortu energii spotkali się z zarządem PGG oraz stroną społeczną

Tematem spotkania była sytuacja finansowa spółki, plany inwestycyjne na przyszłość oraz funkcjonowanie zespołu monitorującego. 

>>>
2018-01-24
Warsztaty PZU LAB

W Polskiej Grupie Górniczej uruchomiony został program „Organizacja ucząca się”. W ramach tej inicjatywy spółka zaangażowana jest w szereg projektów służących wypracowaniu nowych rozwiązań technicznych jak i organizacyjnych oraz stałemu doskonaleniu naszej kadry pracowniczej. Chcemy jako nowoczesne przedsiębiorstwo być organizacją stale adoptującą się do zmiennych warunków (gospodarczych, rynkowych, naturalnych),   od których zależne jest funkcjonowanie spółki. Organizacja ucząca się potrafi identyfikować i eliminować błędy zaś  proces indywidualnego i grupowego doskonalenia się jest w niej ułatwiany i wspierany.

>>>
2018-01-23
Uruchomiono punkt informacyjny dla pracowników Ruchu Śląsk

Proces alokacji pracowników Ruchu Śląsk KWK Wujek przebiega bez żadnych zakłóceń. Zgodnie z zapowiedziami, strona społeczna otrzymała szczegółowe listy z informacjami do jakich kopalń i zakładów trafią poszczególni pracownicy. Z 798 pracowników Ruchu Śląsk przewidzianych do alokacji, większość, bo ponad 500 pracowników przejdzie na kopalnię Ruda.

>>>
2018-01-17
Współpraca PGG ze szkołami górniczymi

W siedzibie PGG 16 stycznia br. wiceprezes  Polskiej Grupy Górniczej ds. pracowniczych Jerzy Janczewski spotkał się  z  dyrektorami szkół górniczych z województwa śląskiego. Tematem  przewodnim były   nabory uczniów  na rok szkolny 2018 / 2019 prowadzone przez  placówki oświatowe  oraz planowane przez szkoły kierunki kształcenia. Wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski podkreślił, że wszyscy uczniowie klas górniczych  ze szkół posiadających stosowną umowę o gwarancji zatrudnienia otrzymają pracę w Polskiej Grupie Górniczej. Dyrektorzy szkół z Katowic, Mysłowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, Lędzin, Łazisk Górnych, Rybnika, Radlina i Wodzisława Śl. przedstawili jak wygląda sytuacja w ich placówkach i jakie mają plany na nadchodzący rok szkolny.

>>>
2018-01-12
Proces alokacji pracowników Ruchu Śląsk na ukończeniu

Polska Grupa Górnicza informuje, że proces alokacji pracowników Ruchu Śląsk KWK Wujek jest na ukończeniu. Z 798 pracowników Ruchu Śląsk przewidzianych do alokacji, 517 pracowników przejdzie na inne kopalnie PGG – Piast-Ziemowit, Ruda, Bolesław Śmiały, Jankowice, Chwałowice, Murcki-Staszic oraz Mysłowice-Wesoła. Z jednorazowych odpraw pieniężnych skorzysta  76 osób, z urlopów przeróbki węgla 25 osób, zaś z urlopów górniczych 12 osób. 84 osoby przejdą do SRK, 53 pracowników do ZGRI oraz 6 osób na kopalnię Sośnica. Dodatkowo 25 osób przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

>>>
2018-01-11
PGG, PGNiG, JSW i Tauron będą współpracować przy wydobyciu metanu z pokładów węgla

Przedstawiciele zarządów spółek górniczych i energetycznych podpisali w Katowicach list intencyjny, który pozwoli na rozwój programu Geo-Metan. Współpraca pomoże zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego, zmniejszyć koszty wydobycia węgla i poprawić bezpieczeństwo górników pracujących pod ziemią. Celem programu Geo-Metan jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Dzięki współpracy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i Tauron Polska Energia SA możliwe będzie przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

>>>
2018-01-09
Informacja dla kontrahentów

Oświadczenie o przekształceniu w PGG S.A.

>>>
2018-01-08
Dar PGG na jubileusz arcybiskupa Skworca

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc w sobotę, 6 stycznia, świętował 20. rocznicę przyjęcia święceń biskupich. Z tej okazji w archikatedrze Chrystusa Króla odprawiono uroczystą msze świętą, w czasie której zarząd Polskiej Grupy Górniczej w imieniu wszystkich pracowników spółki podarował duszpasterzowi kielich mszalny zawierający elementy wykonane z węgla.

Na nabożeństwo licznie przybyli wierni. W ławach kościoła zasiedli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, parlamentarzyści, samorządowcy oraz zarząd Polskiej Grupy Górniczej na czele z prezesem Tomaszem Rogalą.

>>>
2018-01-05
Sobotni koncert kolęd w kościele pw. św. Barbary w Katowicach - Giszowcu

Polska Grupa Górnicza zaprasza na doroczny koncert kolęd, jaki rozpocznie się w kościele pw. św. Barbary w Katowicach - Giszowcu w sobotę, 6 stycznia o godz. 17.00.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna PGG pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego z solistami: Lucyną Jarząbek – sopran, Kingą Czyż – mezzosopran, Justyną Jarząbek – wokal i Szczepanem Sorotą – baryton. W czasie koncertu wykonywane będą kolędy w aranżacji Andrzeja Marko.

>>>
2018-01-04
Praktyki dla uczniów i studentów w podziemnym ośrodku szkolenia

Na kopalni Wujek wchodzącej w struktury Polskiej Grupy Górniczej funkcjonuje Podziemny Ośrodek  Szkolenia Zawodowego.  Część wyrobisk i pomieszczeń na poziomie 370 m  po zakończeniu robót górniczych zaadaptowano na jedyne takie w Polsce pole szkoleniowe.  Zorganizowano je  z myślą o uczniach szkół górniczych, studentach uczelni wyższych i kursach kwalifikacyjnych.  Pole szkoleniowe na poz. 370 m. znajduje się w polu niemetanowym, nie zagrożonym tąpaniami  klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Występują tu korzystne parametry mikroklimatu dołowego. Brak jest dostępu do nieczynnych wyrobisk.

>>>
2017-12-29
Polska Grupa Górnicza spółką akcyjną

W dniu 29 grudnia 2017 roku Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego przekształcenie Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. w Polską Grupę Górniczą spółką akcyjną. Do spółki akcyjnej przystąpili wszyscy dotychczasowi Wspólnicy i przyjęli treść statutu spółki.

>>>
2017-12-27

Magia Świąt Bożego Narodzenia uwolniła w nas pokłady życzliwości, których wyrazem były  świąteczne i noworoczne życzenia. Za wszystkie słowa pozdrowień, pamięci i sympatii, w imieniu Zarządu Polskiej Grupy Górniczej  składam Państwu serdeczne podziękowania.

Za przesłane życzenia dziękujemy:

 • Posłom i Senatorom Rzeczypospolitej Polskiej
 • przedstawicielom administracji rządowej i samorządowej na czele z Wojewodą Śląskim oraz Prezydentem Miasta Katowice
 • przedstawicielom społeczności  lokalnych  na których terenie Polska Grupa Górnicza prowadzi swoją działalność
 • inwestorom
 • duchowieństwu
 • odbiorcom strategicznym węgla
 • przedstawicielom Autoryzowanych Sprzedawców PGG
 • kontrahentom i współpracownikom biznesowym
Składamy także podziękowania  naszym pracownikom, którzy w imieniu własnym oraz swoich rodzin przekazali nam ciepłe i wzruszające życzenia. 

Tomasz Rogala
Prezes Zarządu

>>>
2017-12-22
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem poległych górników KWK „Wujek”

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Katowicach zorganizowanej w celu prezentacji  Programu dla Śląska złożył kwiaty pod  Krzyżem-Pomnikiem Poległych Górników KWK „Wujek”. Premier interesował się sytuacją rodzin zamordowanych górników oraz losami uczestników strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek”. Premiera przed pomnikiem poległych górników przywitali Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, Michał Paprotny, dyrektor kopalni Wujek-Śląsk, Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci KWK "Wujek oraz Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Premier Mateusz Morawiecki otrzymał dwa prezenty: książkę Wujek 81, którą wręczył jej autor Robert Ciupa, oraz - z rąk prezesa PGG Tomasza Rogali - węglową miniaturę stojącego przy kopalni pomnika – krzyża.

>>>
2017-12-22
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się najnowszy numer Magazynu PGG, a w nim relacje z tegorocznych obchodów barbórkowych. W numerze nasi Czytelnicy znajdą także ciekawe artykuły dotyczące zwyczajów świątecznych. Szczególnie polecamy również wywiad z Grzegorzem Tobiszowskim, wiceministrem energii.
Zespół redakcyjny życzy Czytelnikom naszego miesięcznika szczęśliwych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkich łask i dóbr w nadchodzącym Nowym Roku.

>>>
2017-12-19
Układ zbiorowy jak konstytucja

- Uproszczenie systemu wynagrodzeń, ujednolicenie uregulowań oraz budowa ścieżki kariery zawodowej to najważniejsze zagadnienia nad którymi musimy popracować. W obecnym funduszu wynagrodzeń jest dużo przywilejów, dodatków. Trzeba ten system ujednolicić. Dzisiejsze nasze spotkanie może rozpocząć ogólnokrajową dyskusję na temat układów zbiorowych pracy  – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w czasie konferencji „Układ zbiorowy pracy w warunkach nowoczesnej gospodarki”, która odbyła się we wtorek, 19 grudnia, w Katowicach w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

>>>