Aktualności

2019-09-18
W rocznicę tragicznej katastrofy

W środę, 18 września, minęło 10 lat od katastrofy w Ruchu Śląsk kopalni Wujek. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii polskiego górnictwa. Na poziomie 1050 doszło do zapalenia metanu i prawdopodobnie jego wybuchu. W katastrofie życie straciło 20 górników, 34 zostało poszkodowanych, z czego 25 ciężko. Łącznie w strefie zagrożenia znajdowały się wówczas 222 osoby.

>>>
2019-09-14
Muzyczne widowisko powstańcze i piknik dla dzieci w Syryni pod patronatem Adama Gawędy

Wielkie powstańcze widowisko „3 krople krwi”  można było zobaczyć i usłyszeć w sobotę, 14 września w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Syryni koło Wodzisławia Śląskiego. Spektakl opowiada o bohaterach powstań śląskich. Wstęp na widowisko był bezpłatny. Jednym z organizatorów spektaklu była Polska Grupa Górnicza, natomiast patronat objął Adam Gawęda, wiceminister energii, który przybył na uroczystość wraz z żoną Ewą Marią. Do Syryni przybyli także przedstawiciele zarządu PGG z prezesem Tomaszem Rogalą na czele.

>>>
2019-09-13
Wystartował XIV Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego

13 września 2019 r. pod pomnikiem Poległych Górników kopalni „Wujek” w Katowicach rozpoczęła się XIV Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. zwana „Biegiem Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego”.

>>>
2019-09-10
Polska Grupa Górnicza na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019

Dzisiaj tj. 10 września w Katowicach  otwarto Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019. Wiceminister energii Adam Gawęda, który symbolicznie przeciął wstęgę powiedział :   To właśnie w sercu przemysłowym Polski odbywają się te bardzo ważne targi. (…) Wykorzystajmy wspólnie tę szansę transformacji sektora energetycznego i wydobywczego. Nowe rozwiązania technologiczne, coraz to bardziej wydajne i bezpieczne urządzenia to przyszłość naszego górnictwa. Górnictwa bezpiecznego i zapewniającego trwałe i dobre miejsca pracy – mówił wiceminister Gawęda.

>>>
2019-09-07
Festyn rodzinny w Łaziskach

Historia wydobycia węgla kamiennego w Łaziskach i okolicach sięga już 240 lat. Z tej okazji odbywają się uroczystości związane z tym pięknym jubileuszem.

>>>
2019-09-05
PGG na 29. Forum Ekonomicznym w Krynicy

Prawie 5 tysięcy gości i ponad 600 dziennikarzy z 60 krajów wzięło udział w 29. edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy. Trzydniowe obrady dobiegły końca. Rekordowa frekwencja, udział najważniejszych polskich  polityków, prezesów największych spółek, ekonomistów oraz gości z zagranicy, to najlepsza rekomendacja do tego, aby krynickie Forum nazwać jednym z najważniejszych ekonomicznych wydarzeń tego roku.
Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć także Polskiej Grupy Górniczej. Nasze stoisko, które codziennie odwiedzało kilkuset gości, stało się także miejscem spotkań polityków , ekonomistów i gości, którzy zawitali do Krynicy na 29 Forum.
Panel zorganizowany przez PGG zatytułowany „Wyzwania stojące przed sektorem wydobywczym – kierunki zmian” spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. W panelu uczestniczył m.in. Adam Gawęda, wiceminister energii oraz Tomasz Rogala, prezes PGG. Spotkanie otworzył Krzysztof Tchórzewski minister energii. – Europa nie jest już istotnym graczem na rynku węgla. Produkcja i zużycie przeniosło się do innych krajów, głównie Azji. Europa ponosi za to porażkę dyplomatyczną – mówił prezes Rogala. Zaproszeni goście zastanawiali się w jaki sposób realizować plany rozwojowe spółek z wykorzystaniem innowacyjnych technologii wpływającej na zmniejszenie emisyjności sektora.

>>>
2019-09-02
Retransmisja widowiska z okazji setnej rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego

Zapraszamy wszystkich sercem związanych ze Śląskiem do TVP1, w najbliższy poniedziałek 2 września, o godzinie 23.20  na retransmisje widowiska z okazji setnej rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego.

>>>
2019-08-20
Reprezentacja PGG na Pielgrzymce Stanowej Kobiet i Dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej

Pątniczki z KWK Wujek wzięły udział w corocznej Pielgrzymce Kobiet i Dziewcząt na piekarską kalwarię. Pracownice oddziału Polskiej Grupy Górniczej przekazały dar od Kopalni Wujek w  procesji z darami na ręce kard. Stanisława Dziwisza, który przewodniczył liturgii na wzgórzu kalwaryjskim. Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, który nawoływał kobiety do walki ze złem, a nie z człowiekiem.

>>>
2019-08-19
Przeżyjmy to jeszcze raz. 11 sierpnia (niedziela) piknik dla naszych pracowników.
>>>
2019-08-14
Zaczęło się w Mysłowicach – obchody wybuchu I Powstania Śląskiego pod patronatem Polskiej Grupy Górniczej

W 100 – lecie wybuchu I Powstania Śląskiego na terenie miasta Mysłowice odbyło się szereg wydarzeń przypominających jak wielkie znaczenie miało przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wydarzeniom tym patronowała Polska Grupa Górnicza.
Obchody rozpoczęły się we wtorek 13 sierpnia – tego dnia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, odbyła się wspólna biesiada przy ognisku z piosenka powstańczą. Natomiast główne uroczystości - 14 sierpnia rozpoczęła Msza Św. w intencji poległych Powstańców w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach koncelebrowana przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca.  Na  okoliczność obchodów odjechał także specjalny tramwaj powstańczy o nr 100 oklejony historycznymi treściami o Powstaniach Śląskich.  Otwarto również  Miejsce Pamięci Powstańczej połączone z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej z udziałem władz samorządowych, parlamentarzystów, mieszkańców Mysłowic i zaproszonych gości. Całość zakończyło widowisko historyczne połączone z koncertem. Odtworzono wydarzenia, który dały początek I Powstaniu Śląskiemu – manifestację  robotników, którzy domagali się wstrzymanej wypłaty. Przypomnijmy, że sto lat temu właśnie na terenie byłej już kopalni Mysłowice doszło do masakry górników. Te wydarzenia stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu I Powstania Śląskiego. Podczas rekonstrukcji wydarzeń w rolę górników wcielili się znani aktorzy (m.in. Jacek Kawalec). Inscenizacja historyczna odbyła się przy pomocy specjalnej scenografii i użyciu efektów pirotechnicznych.  Ostatnim punktem programu był koncert z udziałem m.in. zespołu Dżem, Stanisława Sojki, Czesława Mozila.
Partnerem uroczystych obchodów była Polska Grupa Górnicza

>>>
2019-08-14
Msza św. w setną rocznice wybuchu I Powstania Śląskiego

11 sierpnia  godz. 12.00 -  niedziela - Katedra Chrystusa Króla w Katowicach – uroczysta msza św. w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego z honorowymi sztandarami górniczymi  i orkiestrą Polskiej Grupy Górniczej. Mszy św. przewodniczył Arcybiskup Wiktor Skworc i 22 księży koncelebransów. Prócz sztandarów górniczych pojawiły się także sztandary ratowników i komandosów. Wśród zaproszonych gości znalazły się władze wojewódzkie, samorządowe, parlamentarzyści i Zarząd Polskiej Grupy Górniczej z prezesem Tomaszem Rogalą, inicjatora uroczystych obchodów.

>>>
2019-08-12
Widowisko z okazji setnej rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego

W niedzielę 11 sierpnia, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyło się widowisko pt. „W dziewiętnastym roczku, w tym wielkim powstaniu…”.  z okazji setnej rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego.  Organizatorem wydarzenia, w którym udział wziął między innymi premier RP Mateusz Morawiecki była Polska Grupa Górnicza. Wypełniona po brzegi katowicka Archikatedra zgromadziła mieszkańców naszego regionu, parlamentarzystów, duchowieństwo oraz wszystkich chętnych, którzy chcieli uczcić heroiczną postawę powstańców, bowiem wstęp na to wydarzenie był wolny.

>>>
2019-07-12
Rekompensaty za droższy prąd

Do 20 lipca Ministerstwo Energii ma czas na wydanie rozporządzenia o rekompensatach za droższy prąd – pisze w „Pulsie Biznesu” Magdalena Graniszewska.

>>>
2019-07-09
Awaria w oczyszczalni ścieków

W dniu 6 lipca 2019 r. miał miejsce niekontrolowany wypływ zanieczyszczonych wód do Wisły, opublikowany w sieci przez wędkarza, który nad rzekę przyszedł łowić ryby. Na zamieszczonym filmie widać było płynący rowem potok czarnej substancji powodujący czarną plamę na całej szerokości Wisły. Powodem tego zdarzenia było niekontrolowane odpompowanie namułu pochodzącego z oczyszczalni ścieków należącej do Bieruńskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej, zgromadzonego w zbiorniku retencyjnym pompowni odprowadzającej wody powierzchniowe z obszaru obniżonego wskutek eksploatacji górniczej. Pompownia została wybudowana w latach 1989–1994 przez ówczesną KWK „Piast” w celu ochrony przeciwpowodziowej terenów rolnych i zabudowanych położonych w granicach hydrologicznych cieku Bijasowickiego w Bieruniu. W późniejszym terminie, w tym rejonie została usytuowana oczyszczalnia ścieków komunalnych, z których ścieki po oczyszczeniu odprowadzane są do zbiornika retencyjnego pompowni. Bieruńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. Bieruń obsługujące pompownię, zbiornik retencyjny w ramach zawartej umowy z przedsiębiorcą górniczym w wydanym oświadczeniu z dnia 8.07.2019 r. potwierdza wystąpienie awarii na oczyszczalni ścieków.

>>>
2019-07-08
Jarosław Kaczyński odwiedził rannych górników w szpitalu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odwiedził w szpitalu górników rannych w poniedziałkowym wypadku w kopalni Murcki-Staszic.

>>>
2019-07-02
Minister energii przyjechał do rannych górników

2 lipca na Śląsk przyjechał minister energii Krzysztof Tchórzewski. Spotkał się z rannymi górnikami, lekarzami opiekującymi się poszkodowanymi oraz z ratownikami górniczymi z KWK Murcki - Staszic oraz z  Centralnej  Stacji Ratownictwa Górniczego, którzy uczestniczyli we wczorajszej akcji ratunkowej w kopalni Murcki- Staszic. Podziękował także zespołom wewnętrznym kopalni za sprawnie przeprowadzoną akcję. - Chcę podkreślić, że władze spółki,  kopalni, a także władze reprezentowane przez pana wojewodę, dołożą wszystkich starań, aby podjąć odpowiednie działania, żeby zarówno rodziny tych, którzy zginęli, jak i ci, którzy są poszkodowani - spotkali się z należytą opieką – zadeklarował
Okoliczności wypadku wyjaśnia katowicki Okręgowy Urząd Górniczy. Gdy pozwolą na to warunki, w rejonie dotkniętym wstrząsem ma być przeprowadzona wizja lokalna, aby ocenić rozmiary zniszczeń i ustalić dokładne przyczyny wypadku.
Przypomnijmy, że w wyniku katastrofy, do której doszło do katowickiej kopalni zginęło trzech górników, a sześciu zostało rannych.

>>>
2019-07-02
Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic

Wczoraj o godzinie 14.12 w katowickiej kopalni Murcki-Staszic doszło do silnego tąpnięcia. Nie żyje trzech górników, sześciu udało się przewieźć na powierzchnię – znajdują się w szpitalach: trzech w Ochojcu, po jednych w Sosnowcu, Bogucicach i Murckach.
Stan górników jest stabilny, doznali głównie urazów ortopedycznych, stłuczeń, złamań.
Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej  są w stałym kontakcie zarówno z lekarzami jak i  rodzinami poszkodowanych górników w celu stałego monitorowania stanu zdrowia i zapewnienia jak najlepszej opieki medycznej. Do rodzin zmarłych górników skierowano pracowników kopalni oraz psychologów. Mają otrzymać również pomoc materialną. O przebiegu akcji prezes PGG Tomasz Rogala rozmawiał  telefonicznie z premierem Mateuszem Morawieckim, który zapewnił o gotowości do wszelkiej pomocy ze strony rządu. Dzisiaj na Śląsk przyjedzie minister energii Krzysztof Tchórzewski, który spotka się z rannymi górnikami.  Okoliczności wypadku wyjaśnia katowicki Okręgowy Urząd Górniczy. Gdy pozwolą na to warunki, w rejonie dotkniętym wstrząsem ma być przeprowadzona wizja lokalna, aby ocenić rozmiary zniszczeń i ustalić dokładne przyczyny wypadku.

>>>
2019-06-28
Tomasz Rogala, prezydent Euracoal podsumował miniony rok

W poniedziałek 24 czerwca br., w Krakowie odbyło się spotkanie Komitetu Wykonawczego i Zgromadzenia Ogólnego Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL. W swoim przemówieniu prezydent Euracoal Tomasz Rogala podsumował działania Stowarzyszenia oraz przypomniał najważniejsze wydarzenia 2018, które miały wpływ na politykę klimatyczną, a w dalszej konsekwencji na przyszłość węgla i energetyki konwencjonalnej.

>>>
2019-06-28
PGG uruchamia instalacje fotowoltaiczne

Polska Grupa Górnicza S.A. rozpoczęła realizację zapowiadanego projektu instalacji fotowoltaicznych. To pierwszy na taką skalę projekt realizowany na terenach górniczych i obiektach przemysłowych w Polsce.

>>>
2019-06-27
Informacja dotycząca pracowniczych planów kapitałowych
>>>
2019-06-25
Wspólny dojazd do pracy – wygoda i oszczędność

Polska Grupa Górnicza w ramach programu PGG Family uruchomiła specjalną aplikację, która ułatwia pracownikom wspólne dojazdy do pracy. Wystarczy w zakładce Świat Komunikacji na stronie PGG Family wpisać trasę przejazdu, godziny pracy i poczekać na odzew zainteresowanych pracowników, którzy codziennie pokonują tą samą trasę. Dzięki wspólnym dojazdom pracownicy PGG mogą zaoszczędzić czas i pieniądze.

>>>
2019-06-24
Analiza Instytutu Staszica dotycząca przewidywanych zmian cen węgla i ich wpływu na polski sektor energetyki i ciepłownictwa

Instytut Staszica dokonał analizy dotyczącej  przewidywanych zmian cen węgla i ich wpływu na polski sektor energetyki 
i ciepłownictwa.

>>>
2019-06-18
Zmiany kadrowe w PGG

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej dokonał kilku zmian kadrowych w kopalniach spółki. W miejsce Michała Piechy, dyrektorem KWK Ruda został dotychczasowy naczelny inżynier Ruchu Halemba Krzysztof Kiełbiowski.  Na stanowisko naczelnego inżyniera Ruchu Halemba w KWK Ruda awansowany został dotychczasowy kierownik działu górniczego Grzegorz Fijak. Zmian dokonano także w KWK Murcki-Staszic. Miejsce Marka Skuzy zajął  Adam Robakowski, dotychczasowy dyrektor Biura Produkcji w Centrali PGG S.A. Ponadto, w KWK Sośnica na stanowisko naczelnego inżyniera powołano Sebastiana Stopę, który dotychczas zajmował stanowisko  kierownika działu górniczego. W kopalni Bolesław Śmiały stanowisko naczelnego inżyniera obejmie Zbigniew Domalik, dotychczasowy dyrektor Biura Zagrożeń Naturalnych w centrali PGG.

>>>
2019-06-17
Nagrodzono najlepszych policjantów ruchu drogowego w województwie śląskim

Rozstrzygnięto  XXXII edycję wojewódzkiego konkursu „Policjant roku ruchu drogowego”. Do rywalizacji stanęło 33 najlepszych policjantów ruchu drogowego reprezentujących komendy miejskie i powiatowe oraz Komisariat Autostradowy Policji. W uroczystości rozdania nagród wzięli udział m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Kochańczyk,  Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski. Polska Grupa Górnicza ufundowała nagrodę w kategorii jazda sprawnościowa samochodem oraz nagrodę za drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.  

>>>
2019-06-14
PGG wspiera uczniów szkół branżowych

Na zaproszenie władz Powiatu Wodzisławskiego oraz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Polska Grupa Górnicza uczestniczyła w gali „Powiat i biznes”, gdzie przekazała nagrody dla najlepszych uczniów szkół technicznych i zawodowych. Nasz udział w  tym wydarzeniu nie był przypadkowy, bowiem z Powiatem Wodzisławskim  mamy podpisaną umowę o współpracy w zakresie kształcenia zawodowego. Warto dodać, że w tym właśnie powiecie Polska Grupa Górnicza ma największą ilość stypendystów, którzy podpisali umowy o podjęciu pracy po zakończeniu nauki. W ślad za tym PGG w ramach współpracy z Wodzisławskim Wydziałem Edukacji postanowiło przyznać 15 nagród uczniom : Agnieszce Salomon, Błażejowi Błatoniowi, Michałowi Bożkowi, Filipowi Giemzie, Laurze Wileńskiej, Rafałowi Wawrzyczekowi, Kamilowi Gruszce, Przemysławowi Dragonowi, Szymonowi Brachmanowi, Pawłowi Nosiadkowi, Sandrze Bank, Dawidowi Franiczkowi, Bieniaminowi Stalęga, Krzysztofowi Gniadkowi oraz Kacprowi Kałuży.   Uczniowie ci  w dobiegającym końca roku szkolnego wyróżniali się sukcesami w nauce   i zdobywali nagrody w  branżowych konkursach wiedzy zawodowej. Nagrody w imieniu wiceprezesa PGG ds. pracowniczych Jerzego Janczewskiego wręczył dyrektor departamentu wsparcia HR Andrzej Sączek.

>>>
2019-06-10
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się już czerwcowy numer naszego miesięcznika PGG Magazyn. W nim jak zwykle zapraszamy Państwa do zapoznania się z nowościami programu PGG Family, relacji z wyjazdu do Prezydenta RP Andrzeja Dudy specjalnym pociągiem ze Śląska, podsumowania Europejskiego Kongresu Gospodarczego a także ciekawostek naukowych i bajki Dziadka Edka. Zapraszamy.

>>>
2019-06-07
Z FlixBusem najtaniej podróżować będzie Polska Grupa Górnicza

FlixBus, to zielony przewoźnik autobusowy, posiadający międzynarodowy zespół pracowników w Monachium, Berlinie, Warszawie, Paryżu, Mediolanie, Budapeszcie, Zagrzebiu i Kopenhadze, a także kilka tysięcy kierowców z całej Europy.

>>>
2019-06-06
Pole szkoleniowe kopalni Wujek coraz lepiej wyposażone

Na kopalni Wujek ku końcowi dobiega kolejny etap rozwoju pola szkoleniowego na poziomie 370m. Na podziemnym polu szkoleniowym jest szereg stanowisk do wykorzystania zarówno na potrzeby szkoleniowe oraz prowadzenia egzaminów kwalifikacyjnych i zawodowych. Do obecnych stanowisk dochodzi ściana szkoleniowa, która powstała po wykonaniu specjalnej obcinki. Obecnie w ścianie zabudowanych jest 12 sekcji obudowy zmechanizowanej Hydromel 12/28 POz. W czerwcu zabudowany zostanie przenośnik  ścianowy Nowomag 850. Docelowo rozcinka zostanie  wyposażona w kombajn ścianowy KGE710. Polska Grupa Górnicza dzięki życzliwości Dyrekcji KWK Wujek i zaangażowania Kierownika Zespołu Szkoleń może myśleć o dalszym rozwoju bazy szkoleniowej wykorzystując wycofywane z eksploatacji maszyny i urządzenia. Na polu szkoleniowym jest już trasa zębatej kolejki spągowej i obecnie czekamy na zamortyzowaną maszynę. Istniejące wyrobiska dają też nadzieję, na wykonanie wdzierki i kilkunastu metrów chodnika celem wprowadzenia kombajnu chodnikowego. -  Pole szkoleniowe to doskonałe miejsce do realizacji części praktycznej większości istotnych kursów realizowanych przez Ośrodek Szkolenia Śląskiego Centrum Usług Wspólnych oraz do prowadzenia zajęć dla uczniów szkół średnich oraz uczelni wyższych w ramach kształcenia dualnego - mówi Andrzej Sączek z Departamentu Wsparcia HR Centrali PGG.  Obecnie Procedowane są stosowne porozumienia z Politechniką Śląską W Gliwicach i AGH w Krakowie.

>>>
2019-06-03
Zwycięska drużyna PGG przekazała Puchar wiceprezesowi ds. pracy Jerzemu Janczewskiemu

Drużyna PGG przekazała zdobyty w sobotę Puchar Marszałka wiceprezesowi ds. pracy Jerzemu Janczewskiemu. Przypomnijmy, że nasi pracownicy wzieli udział w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Marszałka woj. Śląskiego,  nie tracąc w turnieju żadnej bramki! Dodatkowo nasi pracownicy zdobyli puchary w kategorii – najlepszy strzelec turnieju – Damian Sadowski (KWK Wujek) oraz najlepszy bramkarz turnieju Marek Kolonko (KWK Wujek). Zwycięska drużyna otrzymała w podziękowaniu drobne upominki.

>>>
2019-06-01
Drużyna PGG zdobyła Puchar Marszałka woj. śląskiego

W sobotę 1 czerwca na boisku treningowym Stadionu Śląskiego odbył się Turniej Piłkarski o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Celem tej imprezy sportowej, jak co roku jest  dobra zabawa i integracja pracowników samorządowych, samorządowych jednostek organizacyjnych oraz zaproszonych do udziału w zawodach drużyn. Mecze w pierwszej fazie turnieju rozgrywane były w systemie grupowym, a następnie w fazie play off. Drużyny grały systemem 6+1.

>>>
2019-05-31
Ekogroszek Karlik z nagrodą główną w kategorii produkt podczas 24 Podhalańskich Targów Budownictwa Instalacji

Zakończony wiosenny sezon targowy, to kolejny, w którym Polska Grupa Górnicza SA zaznaczyła swoją rynkową obecność uczestnicząc w imprezach targowych. Ostatnie dwa wydarzenia, w  których uczestniczyli reprezentanci PGG SA odbyły się w Katowicach
i w Nowym Targu.

>>>
2019-05-30
II Bieg Krwiodawców w Mysłowicach pod patronatem PGG

Prawie 300 uczestników biegu  głównego oraz ponad 200 dzieci wzięło udział w II Biegu Ulicznym Krwiodawców w Mysłowicach z okazji 100- lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w Polsce. Honorowy Patronat nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego  Jakub Chełstowski oraz Jolanta Kolanko dyrektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Katowicach. Głównym partnerem biegu była Polska Grupa Górnicza oraz firma TAURON. Na imprezę sportową organizowaną przez Klub HDK PCK „Basia” KWK Mysłowice-Wesoła i Mysłowicki Klub Biegacza No.I przyjechali miłośnicy biegania z całego kraju. Dla wszystkich uczestników przygotowany został pakiet startowy oraz  pamiątkowy medal. Dorośli otrzymali też okolicznościową koszulkę. Najlepsi uczestnicy biegu głównego open oraz w kategoriach wiekowych otrzymali puchary i statuetki. Nagrody przyznano również w kategorii  najszybszych pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Zwycięzcami w biegu głównym zostali Jacek Seweryn z czasem 17:01 i Barbara Szelest z czasem 20:28 obydwoje z Mysłowic. Najszybszymi pracownikami Polskiej Grupy Górniczej zostali Daniel Drybczewski z Mysłowic z czasem 18:01 oraz Ewa Przystolik z Katowic z czasem 32:32.

>>>
2019-05-26
Pielgrzymi przybyli do Piekar

 

>>>
2019-05-25
Dzień Dziecka dla naszych pracowników

Na tydzień przed Dniem Dziecka pracownicy Polskiej Grupy Górniczej wraz z rodzinami zostali zaproszeni do Legendii  Śląskiego Wesołego Miasteczka i Westernowego Parku Rozrywki Twinpigs.
Pogoda, humory a nade wszystko organizatorzy spisali się na medal. W Legendii, która została wynajęta na całą sobotę 25 maja specjalnie dla PGG na odwiedzających czekało wiele atrakcji a właściwie wszystkie atrakcje, które mieszczą się  na terenie Miasteczka. Z bogatej oferty chętnie korzystały całe rodziny  podobnie jak z  poczęstunku, który także został zagwarantowany przez organizatorów. Dodatkowo w tym  dniu w każdym punkcie gastronomicznym znajdującym się na terenie parku obowiązywała zniżka na wszystkie produkty w wysokości 19% od cen regularnych.

>>>
2019-05-22
Polska Grupa Górnicza integruje rynek paliw stałych

Polska Grupa Górnicza rozważa przejęcie 100 proc. udziałów w spółce PGE Paliwa w Krakowie należącej do grupy PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz 100 proc. udziałów w spółce INTER-BALT w Gdańsku należącej do grupy Węglokoks.

>>>
2019-05-21
PGG rozpoczęła współpracę ze Stadionem Śląskim

PGG rozpoczęła współpracę ze Stadionem Śląskim

>>>
2019-05-18
Regionalna Konferencja Energetyczna z udziałem prezesa Tomasza Rogali

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej uczestniczył 17 maja br., w 8. Regionalnej Konferencji Energetycznej organizowanej przez Bulgarian Energy and Mining Forum. W konferencji, która odbyła się pod honorowym patronatem Pani Temenuzhki Petkovej,  ministra energii Bułgarii, wzięli udział m. in. przedstawiciele rządów UE, szefowie czołowych firm energetycznych i górniczych w Europie, analitycy finansowi oraz przedstawiciele organizacji i instytutów badawczych.

>>>
2019-05-17
Z Katowic do Warszawy pojechał specjalny pociąg – Powstaniec Śląski

W „Powstańcu Śląskim” jechali reprezentanci mieszkańców województwa śląskiego m.in. przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów, sektora pozarządowego, grupy rekonstrukcyjne oraz uczniowie – w tym laureaci „Klasówki Powstańczej”. Inicjatywę zorganizował Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Jest to jedno z przedsięwzięć wpisujących się w 100-lecie Powstań Śląskich.

>>>
2019-05-14
EEC 2019: Zapotrzebowanie na węgiel do 2040 roku

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozpoczęła dyskusja podczas panelu Górnictwo,
w której udział wzięli wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele zarządu spółek
węglowych: Andrzej Paniczek (Polska Grupa Górnicza S.A., wiceprezes zarządu), Artur Wasil (LW
Bogdanka SA, prezes zarządu), Artur Dyczko (Jastrzębska Spółka Węglowa SA, pełnomocnik zarządu)
oraz Tomasz Heryszek (Węglokoks SA, wiceprezes zarządu), Janusz Olszowski (Górnicza Izba
Przemysłowo-Handlowa, prezes zarządu) i Mirosław Bendzera (FAMUR SA, prezes zarządu).
Na wstępie wiceminister Tobiszowski podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest
uzależnione od stabilności i ciągłości dostaw węgla kamiennego, który jest surowcem budującym
stabilny mix energetyczny: – Szybkość rozwoju odnawialnych źródeł energii i ich trwałość w systemie
wymaga zabezpieczenia konwencjonalnych źródeł energii opartych o gaz, opartych o węgiel
kamienny (…) Ja myślę, że dzisiaj mamy sektor uporządkowany jeśli chodzi o zarządzanie. Nie będę już
przypominał, ile wysiłku kosztowało to, abyśmy zbudowali obecny kształt naszych spółek, Polskiej
Grupy Górniczej, która za niedługo będzie się rozszerzać o kolejne podmioty i porządkować rynek
sprzedażowy, będzie wchodziła w odnawialne źródła energii i proszę zobaczyć – to jest przyszłość.
Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej S.A. Andrzej Paniczek mówiąc o średnio- i długoterminowych
planach wydobywczych przypomniał, że PGG przedstawiając dwa lata temu na Europejskim
Kongresie Gospodarczym swoją strategię zakładała, że średni poziom produkcji w spółce będzie
wynosił 30 mln t węgla i to się potwierdziło. – Chcemy być przewidywalni, pod tą ilość produkcji
podpisaliśmy kontrakty długoterminowe, w projekcie Polityki Energetycznej Polski obserwujemy do
roku 2026 stabilny poziom zużycia, pod to przygotowujemy swoje plany produkcyjne. Mamy
świadomość trudności z uzyskaniem zewnętrznego finansowania, nie możemy w radykalny sposób
zwiększyć wydobycia. Każda nasza decyzja musi być przemyślana i dlatego nastawimy się na poziom
naszej produkcji na ok. 30 mln t – powiedział Paniczek. Dodał także, że plany produkcyjne po 2026
roku będą uzależnione od zapotrzebowania i to może być drobna korekta wydobycia o kilka milionów
w dół, wynikająca ze zmniejszenia zużycia węgla kamiennego, ale nie powinny to być istotne zmiany
na rynku.
Partnerem sesji Górnictwo była Polska Grupa Górnicza S.A.

>>>
2019-05-13
Pierwszy dzień XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

13 maja 2019 roku rozpoczął się w Katowicach XI Europejski Kongres Gospodarczy – trzydniowy cykl spotkań, debat i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 11 tysięcy gości z Polski i zagranicy.

>>>
2019-05-13
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Drodzy Czytelnicy,

>>>
2019-05-08
Pielgrzymi z Katowic dotarli do Lourdes

Wczoraj około godziny 16:00 pątnicy z Archidiecezji Katowickiej dotarli do Lourdes. Dzisiak tj. 8 maja Mszy Świętej w Bazylice Piusa X przewodniczyłabp Wiktor Skworc a o oprawę muzyczną nadbała Orkiestra Polskiej Grupy Górniczej. 

>>>
2019-05-08
W branży górniczej tkwi ogromny potencjał - rozmowa z Januszem Olszowskim, prezesem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

- Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa - instytucja obecna i jak najbardziej zauważalna w sektorze węglowym, ale nie do końca dla każdego - zdefiniowana. Kto wchodzi w jej skład?
- Członkami Izby są reprezentanci szeroko rozumianego sektora górnictwa węglowego. Należą do niej m.in. spółki i samodzielne kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, producenci maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz różnego rodzaju jednostki naukowo-badawcze.

>>>
2019-05-07
„Powstania Śląskie” konkurs na spot filmowy

Polska Grupa Górnicza wraz ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zapraszają uczniów i studentów do wzięcia udziału w konkursie na spot filmowy związany z tematyką powstańczych zrywów. Do wygrania 4 tys. złotych. Sponsorem głównym konkursu jest Polska Grupa Górnicza.
Spot promujący powstania śląskie ma mieć formę dwuminutowego spotu filmowego. Może być to animacja, film promocyjny czy spot reklamowy.

>>>
2019-05-06
Wsparcie PGG - Pielgrzymi wyruszyli do Lourdes

Wczoraj tj. 5 maja o 22:25 z Dworca Głównego w Katowicach wyruszył specjalny pociąg do Lourdes. Blisko 400 pielgrzymów  a wśród nich chorzy, seniorzy i niepełnosprawni, podróżują do sanktuarium Matki Bożej a przewodzi im katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło.  Przed odjazdem pociągu pątników pobłogosławił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc - Pamiętajcie o tych wszystkich, którzy tu zostali, a którzy Wam powierzyli swoje intencje modlitewne.

>>>
2019-04-30
Automatyczna Stacja Filtracyjna

W kopalni „Murcki-Staszic” na poziomie 500m została uruchomiona Automatyczna Stacja Filtracyjna. Zadaniem stacji jest mechaniczne oczyszczanie wody kopalnianej pozyskanej z głównego odwodnienia kopalni.  Stacja spełnia funkcję: filtra, odmulnika, sita zabezpieczającego,  zabezpieczenia zainstalowanych urządzeń przed zanieczyszczeniami, urządzenia kontrolno-pomiarowego przepływającego przez stację medium.

>>>
2019-04-24
Konferencja EuroPOWER z udziałem prezesa Tomasza Rogali

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej po raz kolejny uczestniczył w konferencji EuroPOWER, jednym z najważniejszych spotkań dotyczących rozwoju sektora energii w Polsce. Podczas panelu poświęconego węglowi brunatnemu oraz energetyce wiatrowej i jądrowej, prezes Tomasz Rogala zwrócił uwagę, że konieczna jest sprawiedliwa i skuteczna transformacja energetyczna. Jej warunkiem, zdaniem prezesa, jest zachowanie łańcucha wartości , który dziś tworzy sektor wydobywczy. Podczas dyskusji, prezes Tomasz Rogala, w kontekście węgla brunatnego i polityki energetycznej, zwrócił także uwagę, że PGG roku zawarła z odbiorcami z sektorów energetyki zawodowej oraz ciepłownictwa i przemysłu wieloletnie kontrakty handlowe na dostawy węgla. Te kontrakty gwarantują odbiorcom stabilne dostawy węgla w wieloletniej perspektywie, zapewniając równocześnie Polskiej Grupie Górniczej zbyt całości planowanej produkcji węgla oraz racjonalizując procesy planowania produkcji i inwestycji w kopalniach PGG.

>>>
2019-04-19
Hyundai dla wszystkich pracowników – nowa oferta „PGG Family”

Polska Grupa Górnicza  ciągle rozwija program benefitów dla swoich pracowników  pod nazwą „PGG Family”. Firm uczestniczących w programie jest obecnie ponad 60 a  stale dochodzą nowe… Do naszego programu dołączyła także firma Hyundai, która do tej pory proponowała zniżki dla pracowników dołowych. Od 1 kwietnia 2019r. Hyundai Motor Poland umożliwił wszystkim pracownikom Polskiej Grupy Górniczej S.A. bez względu na zajmowane stanowisko nabycie nowego samochodu ze specjalnej  grupy rabatowej.  Obecnie w przedsiębiorstwach zajmujących się wydobyciem surowców naturalnych tylko osoby zatrudnione na stanowisku górnik mogą nabyć nowego Hyundaia na preferencyjnych warunkach.  W Polskiej Grupie Górniczej nowego Hyundaia w specjalnej cenie już może zakupić każdy pracownik bez względu gdzie i na jakim stanowisku pracuje. Jedynym warunkiem jest przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu na czas nieokreślony.  - Myślę, że jest to bardzo duży ukłon importera marki Hyundai w kierunku Polskiej Grupy Górniczej. Jest to swego rodzaju wyróżnienie, że jako jedyni w branży górniczej wszyscy w naszej firmie możemy nabyć samochód w dużo niższej cenie. Ponadto poszczególni dealerzy tej marki przygotowali dodatkowe rabaty w ramach programu PGG Family. Połączenie warunków flotowych z rabatami PGG Family powoduje, że samochody stają się dużo tańsze niż ogólnodostępne – mówi Przemysław Praus dyrektor Departamentu Wynagrodzeń w PGG.  Właśnie dzięki włączeniu PGG do tzw. Programu Grup Zawodowych wszyscy pracownicy  naszej firmy  bez względu na zajmowane stanowisko - mogą skorzystać z preferencyjnych warunków przy zakupie samochodów w salonach w całym kraju - Chcemy, żeby nasi pracownicy poczuli pozytywny przekaz wynikający z tego, że pracują w jednej z największych firm w Polsce - podkreślał Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, kiedy program PGG Family startował.

>>>
2019-04-18
Nagrody dla najlepszych pracowników PGG

Dzisiaj w kopalni Sośnica grupa wyróżnionych pracowników Polskiej Grupy Górniczej otrzymała nagrody rzeczowe w postaci atrakcyjnej odzieży sportowej.  Najlepsi pracownicy oddziału GRP1 kopalni Sośnica zostali wyróżnieni przez Zarząd PGG nagrodami. Uroczystość odbyła się  w budynku BHP. Jest to pierwsza grupa wyróżnionych, kolejni pracownicy są już wybrani i również otrzymają decyzją Zarządu – nagrody. - Podjęto decyzję, że za uzyskanie bardzo dobrych wyników produkcyjnych lub szczególnie duże zaangażowanie w wykonywanie nałożonych obowiązków najlepszym pracownikom Polskiej Grupy Górniczej nagrody rzeczowe będą przysługiwały cyklicznie, raz w kwartale. Najpierw oczywiście analizowane są wnioski dyrektorów kopalń i  zakładów o wyróżnienie pracowników. Wydaje się, iż jest to bardzo dobra akcja motywacyjna pracowników, poprawy organizacji pracy i wydajności, która na stałe wpisze się w zasady funkcjonowania spółki – mówi Damian Czoik, dyrektor Departamentu Personalnego PGG .
Wyróżnieni dzisiaj pracownicy to załoga oddziału GRP1 kopalni Sośnica, która wydrążyła w marcu 608 m chodnika nadścianowego planowanej ściany gc 101 w pokładzie 404/5. To najlepszy wynik uzyskany przy wykonywaniu robót przygotowawczych od wielu lat.  Osiągnięcie to budzi podziw i uznanie.  Tym większe, jeżeli uwzględnimy trudne warunki geologiczne i górnicze występujące pod ziemią. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż wymagało to bardzo dużej determinacji i poświęcenia. Zaangażowanie to zasługuje na dodatkowe wyróżnienie.

>>>
2019-04-17
Wystawa Be Coal na II Forum Bezpieczeństwa w Łodzi

Polska Grupa Górnicza jako partner branżowy  uczestniczyła w II Forum Bezpieczeństwa Zakładów Wydobywczych i Wytwórczych Energii, zorganizowanym przez PZU LAB SA. Forum było miejscem wzajemnej inspiracji środowiska i wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami, naukowcami i praktykami. Podczas II Forum uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat czystych technologii paliw węglowodorowych, o których  mówił prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek. Koncepcję organizacji uczącej się przedstawił dyrektor Departamentu Wsparcia Hr Andrzej Sączek wraz z przedstawicielem PZU LAB SA Robertem Kuczkowskim, natomiast dyrektor Biura Innowacji i Implementacji Nowych Technologii Rafał Gąsior zaprezentował zmiany zachodzące w PGG w zakresie innowacyjnych rozwiązań. - W tym roku konwencja Forum została rozszerzona o zakłady wydobywcze, które są szczególnie istotne dla PZU LAB SA. Wynika to z kilkuletniej, bardzo owocnej współpracy z naszym partnerem Polską Grupą Górniczą, dzięki której mamy możliwość obserwacji intensywnych zmian zachodzących w tej branży i w pewnej części możemy być uczestnikiem tworzenia nowych wartości w zakresie bezpieczeństwa i innowacji. Wartości, które stają się motorem napędowym polskiego górnictwa - Dariusz Gołębiewski wiceprezes Zarządu PZU LAB SA. W rozmowach kuluarowych uczestnicy byli zaskoczeni tak dużym postępem technicznym, technologicznym i organizacyjnym Polskiej Grupy Górniczej.

>>>