Jaki węgiel wybrać?
Polski, wysokokaloryczny, z niską zawartością popiołu, wilgoci... Sklep internetowy PGG oferuje węgiel z polskich kopalń: orzech, kostkę i groszek 5-25 mm. Węgiel ma zróżnicowane parametry techniczne, takie jak np. uziarnienie, wartość opałowa, zawartość popiołu, wilgoci, siarki itd. Opał można kupić luzem, w big bagach o wadzie 1000 kg, lub workach o wadze 20 kg (pojedynczo, lub na palecie 1000 kg). Oferta jest szeroka, ale nie oznacza to, że wybór jest skomplikowany. Zatem jaki węgiel wybrać do ogrzania swojego domu i na co zwrócić uwagę?
Węgiel zalecany przez producenta kotła
Podstawowym kryterium wyboru węgla powinny być parametry posiadanego kotła i zalecenia jego producenta. Zanim kocioł trafi na rynek, testowany jest na określonych warunkach przy zastosowaniu węgla o konkretnych parametrach fizykochemicznych. Zastosowanie więc węgla innego niż zalecany przez producenta może skutkować zmianą poziomu emisji zanieczyszczeń i efektywności pieca.
Parametry węgla i koszty zakupu
Uziarnienie to podstawowy parametr podyktowany przez specyfikę kotła. Od tego zaczynamy. Na tym etapie występuje grupowanie węgla na sortymenty grube (np. kostka, orzech), stosowane w kotłach tradycyjnych, lub średnie (np. groszek 5-25 mm), cenione szczególnie za komfort użytkowania w kotłach automatycznych. Spośród nich wybieramy dopiero konkretny produkt. Jest to etap, gdzie kalkulacja dostępnej oferty zależy od oczekiwań i priorytetów klienta.
1. Cena węgla jest zazwyczaj najniższa na koniec sezonu grzewczego – to właśnie wiosną, gdy spada popyt na węgiel, w sklepie internetowym PGG można go kupić najtaniej, a największe rabaty są dedykowane dla aktywnych, regularnie zaopatrujących się tutaj klientów. Dlatego, jeżeli priorytetem w zakupie jest dla nas cena, powinniśmy wykorzystać szczególnie ten okres promocyjny.
2. Ważne są parametry węgla.
Szczególnie istotna jest wartość opałowa węgla – im wyższa, tym więcej ciepła. W zależności od potrzeb możemy kupić węgiel tańszy, o niższej kaloryczności, wystarczający do podgrzania wody i pomieszczeń, ale w czasie bardzo niskich temperatur może nie spełnić naszych oczekiwań. Dlatego w szczycie sezonu grzewczego zaleca się węgiel o wysokiej wartości opałowej. W sklepie internetowym PGG będzie to:
§ groszek 5-25 mm, np: Karolinka (minimum 27 MJ/kg), Pieklorz (minimum 26 MJ/kg), Karlik (minimum 26 MJ/kg),
§ orzech, lub kostka np: Marcel (minimum 30 MJ/kg), Staszic-Wujek (minimum 28 MJ/kg), Sośnica (minimum 29 MJ/kg), Jankowice (minimum 28 MJ/kg), Mysłowice-Wesoła (minimum 28 MJ/kg).
Kolejne, ważne parametry węgla to np.: zawartość popiołu, wilgoci, spiekalność. Wszak im mniej pracy przy kotle i utrudnień, tym lepiej!
3. Dodatkowe koszty, lub promocje okazjonalne to kolejne składowe naszych decyzji zakupowych. Dlatego przed finalizacją zamówienia należy podsumować jego wartość całkowitą - od ceny towaru po koszt dostawy pod wskazany adres. Warto też korzystać z promocji okazjonalnych typu Black Weeks, czy wyprzedaże wybranych produktów. Jedno jest pewne! Taką okazję trzeba wykorzystać tu i teraz, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się kolejna. Czekanie może zakończyć się nie tylko brakiem promocji, ale i brakiem towaru, który zdążą już wykupić inni klienci.
Tak kupują Klienci sklepu internetowego PGG
W 2024 r. największy udział sprzedaży stanowi węgiel luzem z dostawą do KDW. Średni koszyk obejmuje 3 t węgla. Najwięcej zamówień w skali miesięcznej złożono w drugim kwartale roku, podczas promocji „Aktywny Klient 2023” i „Wiosenne rabaty”. Produkty cieszące się dotychczas największym zainteresowaniem (ilość sprzedanych t) to: Orzech Mysłowice-Wesoła, Karlik Groszek 5-25 mm, Orzech Marcel, Orzech Piast, Karolinka Groszek 5-25 mm, Pieklorz Groszek 5-25 mm, Kostka Piast.
Udostępnij tę stronę