31 maj 2021

Górnicy PGG S.A. na Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

W niedzielę 30 maja po rocznej przerwie w Piekarach Śląskich odbyła się doroczna archidiecezjalna pielgrzymka świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Mszy, która zgromadziła 10 tys. wiernych przewodniczył i homilię wygłosił metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Na piekarskim wzgórzu nie zabrakło pracowników Polskiej Grupy Górniczej a w procesji z darami udział wzięli górnicy z KWK Staszic- Wujek. Obecność przedstawicieli branży górniczej to nieodłączny element tej uroczystości.

Uczestników pielgrzymki podczas modlitwy Anioł Pański pozdrowił papież Franciszek. Zwracając się do wiernych obecnych na placu Świętego Piotra papież powiedział: „Pozdrawiam polskich pielgrzymów i błogosławię uczestników wielkiej pielgrzymki do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich”.


***

Pierwsza piekarska pielgrzymka stanowa odbyła się jeszcze przed II Wojną Światową. Na piekarskie wzgórze przybyły wówczas kobiety. Nie był to jednak żaden ewenement, gdyż w kobiecej pobożności pielgrzymowanie zdaje się być rzeczą dość oczywistą i naturalną. Fenomenem stały się jednak pielgrzymki świata męskiego, które począwszy od roku 1947 stały się specyficzną i niepowtarzalną tradycją Duchowej Stolicy Śląska.