21 czerwiec 2021

"Akademia PGG" wyróżniona w specjalistycznym konkursie

Polska Grupa Górnicza S.A. uzyskała wyróżnienie za projekt portalu "Akademia PGG" w pierwszej edycji konkursu specjalistycznego miesięcznika "Personel i Zarządzenie".

Wyróżnienie dla "Akademii PGG" w kategorii Szkolenia i Rozwój zostało przyznane za stworzenie w okresie pandemii autorskiego projektu – wirtualnego portalu wspierającego merytorycznie i kompetencyjnie pracowników Polskiej Grupy Górniczej.

Portal "Akademia PGG" został opracowany przez Departament Wsparcia HR oraz Zakład Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A. Dzięki "Akademii PGG" każdy pracownik górniczej spółki może zapoznać się z ofertą szkoleniową, harmonogramem kursów i szkoleń, bazą dydaktyczną oraz zasadami podnoszenia kwalifikacji i kompetencji w firmie. Wielomodułowy portal służy szybkiej wymianie informacji i daje dostęp do pełnych zasobów edukacyjnych spółki. Zespół Departamentu Wsparcia HR udostępnia pracownikom szeroką ofertę szkoleń, kursów, warsztatów, studiów, konferencji oraz nowych autorskich programów rozwojowych. Celem jest nie tylko podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie kompetencji pracownika, ale też wyposażenie go w umiejętność budowania ścieżki kariery zawodowej.

Ideą ogólnopolskiego konkursu pod hasłem "HR of Change" było nagrodzenie działań HR-owców, wspierających dostosowanie organizacji do wymogów biznesu w trudnym czasie pandemii. Wśród laureatów w kategorii Szkolenia i Rozwój znalazły się takie firmy, jak BNP Paribas Bank Polska, Grupa Raben, Carlsberg Polska czy Polska Grupa Farmaceutyczna, a w dwóch pozostałych kategoriach m.in.: Bank PKO S.A. i Zamek Królewski na Wawelu (za zarządzanie zmianą) oraz spółka akcyjna CoachWise (w kategorii HR Business Partnering).

"Personel i Zarządzanie" to miesięcznik branżowy, który ukazuje się od 1994 r. Czytelnikami są właściciele firm, prezesi zarządów, dyrektorzy, menedżerowie i kierownicy personalni, wykładowcy uczelni i studenci oraz osoby zainteresowane tematyką zarządzania zasobami ludzkimi. Magazyn pisze o nowoczesnych metodach zarządzania pracownikami, zatrudniania, wynagradzania, oceniania, rozwoju, szkoleń i komunikacji w firmie. Pismo publikuje też wywiady z zagranicznymi autorytetami zarządzania, przedstawia najnowsze trendy (np. coaching, zarządzanie talentami, CSR, employer branding). Miesięcznik prezentuje tez dobre praktyki z polskich i zagranicznych firm, zachęcając do wprowadzania nowych rozwiązań HRM i do tworzenia elastycznych struktur w przedsiębiorstwach i instytucjach.