28 grudzień 2020

Górnicy oddają osocze – wspólna akcja jeszcze dziś i jutro

Dzisiaj (w poniedziałek 28 grudnia) punktualnie o godz. 8.00 pod kopalnię Murcki-Staszic podjechał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. To kolejny dzień akcji, w której górnicy i pracownicy PGG S.A. oddają osocze i krew, aby ratować najciężej chorych na Covid-19.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze zaangażowanie górników w pomoc osobom o ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem. Jeszcze podczas wiosennej fali pandemii w akcji zorganizowanej przez związki zawodowe działające w PGG S.A. wzięło udział wielu pracowników i solidarnie oddawało swoje osocze chorym.

Jak podkreślają lekarze, pomimo spadku liczby zachorowań, osocze ozdrowieńców jest nadal bardzo potrzebne w terapii pacjentów chorych na Covid-19.

Swoim osoczem mogą podzielić się z chorymi osoby w wieku od 18 do 65 lat. W czasie rozmowy telefonicznej dokonywana jest ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalany jest najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania.

Polska Grupa Górnicza S.A. prowadzi akcję informacyjną we wszystkich swoich kopalniach oraz cały czas przyjmuje zgłoszenia górników gotowych pomóc chorym na SARS-CoV2. Jutro akcja będzie kontynuowana pod kopalnią Mysłowice-Wesoła. Ambulans będzie czekać na chętnych podobnie jak dzisiaj w godzinach od 8.00 do 12.00.

Czytaj też: "Górnicy pomagają w walce z koronawirusem!"

Pobierz plakat akcji "Osocze" w PGG S.A.