10 styczeń 2020

PGG zwiększa produkcję ekogroszków

Polska Grupa Górnicza znacznie zwiększa produkcję ekogroszków dla klientów indywidualnych. Spółka inwestuje w rozbudowę nowoczesnych paczkowalni oraz doskonali swoje kanały dystrybucji. Produkcja workowanych ekogroszków wzrośnie o 400 proc. Realizowane inwestycje w tym zakresie są największe w branży węgla kamiennego, a ich wartość wyniesie ok. 28 mln zł w 2020 r., i kolejne 15 mln zł w 2021 r.

Już dziś konfekcjonowane ekogroszki produkowane przez Polską Grupę Górniczą znane są na rynku z bardzo wysokiej jakości oraz doskonałych parametrów spalania. Dlatego spełniając oczekiwania klientów PGG postanowiła znacznie zwiększyć produkcję ekogroszków, która w tym roku powinna osiągnąć poziom 1,2 mln t, czyli o ponad 100 proc. więcej niż dotąd. Spółka rozpoczęła rozbudowę automatycznej linii do konfekcjonowania węgla w Zakładzie Paliw Ekologicznych Wola. W miejsce dotychczas użytkowanej, niskowydajnej linii do workowania (do 150 t na dobę) w  zakładzie zostanie zabudowana nowoczesna instalacja o wydajności do 600 t na dobę. Inwestycje przyczynią się więc do zwiększenia produkcji ekogroszków o 100 proc. (w ujęciu rok do roku), a w zakresie ilości węgla workowanego o 400 proc. tylko w samym ZPE Wola. Jest to największa tego typu inwestycja w górnictwie w ostatnich latach.

- Prace przy rozbudowie nowoczesnej linii rozpoczęły się w styczniu, a termin jej uruchomienia  planowany jest już na czerwiec tego roku. To oznacza, że już jesienią, w nowym sezonie grzewczym, będziemy mogli dostarczyć klientom dodatkowe ilości ekogroszku i odpowiedzieć tym samym na duże zapotrzebowanie rynku – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Równocześnie przygotowania do uruchomienia nowoczesnej linii do paczkowania ekogroszków trwają także w Ruchu Chwałowice kopalni ROW, który jest drugim wiodącym zakładem produkcji ekogroszków w PGG. Po zakończeniu inwestycji planowanej na III kwartał tego roku, zakład będzie mógł konfekcjonować do 60 tys. t paliw rocznie, uzupełniając tym samym  całościową ofertę spółki dla klientów indywidualnych.

- Pracujemy intensywnie by zwiększyć podaż ekogroszków PGG w przyszłym sezonie grzewczym. Obie te inwestycje pozwolą nie tylko zwiększyć sprzedaż ekogroszków, ale także obniżyć koszty workowania  – mówi Tomasz Rogala.

Jednocześnie z rozbudową nowoczesnych linii do paczkowania spółka unowocześnia i rozbudowuje swój sklep internetowy, dając klientom gwarancję szybkich dostaw bez pośredników na terenie całego kraju. Rozwijana jest również sprzedaż detaliczna i hurtowa w oparciu o sieć Autoryzowanych Sprzedawców PGG w całej Polsce. Pozwoli to m. in. obniżyć koszty dystrybucji przy zapewnieniu gwarancji jakości i atrakcyjnej ceny ekogroszków produkowanych z polskiego węgla.

Aby w pełni wykorzystać potencjał sprzedażowy polskiego węgla, spółka współpracuje także z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak Katowicki Węgiel, z perspektywą włączenia zakładu do struktur PGG w celu pełnego wykorzystania jego potencjału produkcyjnego. W połowie stycznia tego roku wystartuje także duża kampania medialna PGG  związana nie tylko ze sprzedażą ekogroszków, ale także promująca nowoczesne i ekologiczne metody spalania  węgla. Podejmowane działania mają na celu nie tylko zwiększanie oferty i sprzedaży ekologicznych paliw węglowych PGG, ale również wpisują się w realizację regionalnych i rządowych programów poprawy powietrza w kraju.