7 grudzień 2020

Nowoczesny ZR-P w Woli i technologie wirtualnej rzeczywistości w PGG S.A.

Polska Grupa Górnicza dysponuje specjalistycznym zakładem remontowo-produkcyjnym, w którym wytwarza się zmodernizowane elementy maszyn i urządzeń pracujących w kopalniach spółki. Posiada też nowoczesne rozwiązanie do szkoleń z użyciem technologii virtual reality.

W Woli koło Pszczyny proces produkcyjny jest nowoczesny i zautomatyzowany. Dla przykładu, w kolejnym odcinku "Informatora Górniczego" telewizji TVT, zademonstrowano m.in. zrobotyzowane stanowisko do spawania tras kolejek podwieszanych, którego zalety opisał Jan Gil, dyrektor Zakładu Remontowo-Produkcyjnego PGG S.A. Wydajność tego stanowiska wynosi ok. 50 szyn na zmianę roboczą. Wcześniej dwóch spawaczy, w trybie ręcznym lub półautomatycznie wykonywało najwyżej 40 takich szyn.

Interesująca jest też w ZR-P zrobotyzowana maszyna do tzw. ukosowania blach.

- Wspomaga proces spawania poprzez gazowe dopasowywanie elementów - mówi Ireneusz Piekiel, kierownik oddziału WRP2 Wola. - Maszyna bardzo potrzebna, zastanawiamy się już nad kolejną tego typu, która usprawni nam proces spawania - dodaje.

W tym roku zakupiono nowoczesny sprzęt do spawania przenośników zgrzebłowych, jednak zestaw ten jest wysoce uniwersalny i może wykonywać wszelkie inne prace spawalnicze.

W ZR-P 22 stanowiska wyposażono ponadto w półautomaty spawalnicze, z centralnym zasilaniem w gazy i centralne odciągi.

Wirtualną rzeczywistość kojarzymy zwykle z grami i dobrą zabawą, tymczasem w PGG S.A. dzięki oprogramowaniu VR i specjalnym goglom adepci górnictwa mogą przenieść się do wirtualnej kopalni. Rozwiązanie pozwala bezpiecznie doskonalić umiejętności niezbędne do pracy pod ziemią, uczy, jak radzić sobie z różnymi zagrożeniami.

Prace nad oprogramowaniem rozpoczęły się przed kilku laty.

- Mamy inżynierów, fachowców, którzy wspólnie z kierownikiem Zespołu BHP biegle wykorzystują najnowsze osiągnięcia informatyczne, odzwierciedlając sytuacje wypadkowe, awaryjne, a także czynności wykonywane na dole - mówi Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG S.A.

Sławomir Bogacki z Działu BHP w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A. wyjaśnia, jak ważne jest w warunkach kopalni postępowanie ściśle według określonych procedur bezpieczeństwa. W programie testowane są m.in. na działaniu i obsłudze powszechnie stosowanego pod ziemią przenośnika taśmowego.

Szkolenia z użyciem VR są dobrym dopełnieniem kursów teoretycznych.

- Pozwalają w bezpieczny sposób usunąć zagrożenia związane z obsługą maszyn i urządzeń górniczych. Wirtualny świat wyrobiska dołowego doskonale odwzorowuje realne warunki, urządzenia są świetnie wymodelowane, a pracownik nie jest narażany - ocenia Krzysztof Adamczyk, nadsztygar w kopalni ROW Jankowice.

Z urządzeń VR skorzystać można obecnie w Ruchu Jankowice, kopalni Murcki-Staszic i w Centrum Usług Wspólnych PGG S.A.

Wyemitowany w przededniu Barbórki materiał TVT zakończyły życzenia, które złożył adeptom górnictwa i górnikom dyrektor Andrzej Sączek: - Szczęścia górniczego, satysfakcji z wykonywanego zawodu, ciągłego podnoszenia kwalifikacji! Szczęść Boże!

Zobacz odcinek "Informatora Górniczego" telewizji TVT