.jpg)
Technologie dyspozytorni i szybów w PGG S.A.
Technologie wykorzystywane w dyspozytorniach kopalń Polskiej Grupy Górniczej oraz funkcjonowanie najnowocześniejszego szybu w kopalni Jankowice-ROW zaprezentowano w najnowszym odcinku "Informatora Górniczego" TVT.
- Z tego miejsca prowadzony jest ruch zakładu górniczego, ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo pracujących na dole górników - mówi Tadeusz Strączek, nadsztygar ds. teletechniki, automatyki oraz gazometrii kopalni Marcel (ROW). Służą temu rozbudowane systemy łączności zakładowej i dyspozytorskiej oraz alarmowania oparte na systemie Hetman.
Praca w dyspozytorni przebiega w podziale na kilka segmentów. Ich specyfikę opisali Paweł Smusz - dyspozytor gazometrii i Mariusz Maciończyk - dyspozytor elektromaszynowy. Technologie informatyczne wspomagają też działanie centrali telefonicznej, której działanie przedstawiła Mieczysława Tomczyk. Określonym rodzajom połączeń nadawane są różne priorytety (np. powiadomienia awaryjne, o wypadkach, pożarowe, dyspozytorskie).
Stacja Geofizyki Górniczej kopalni Marcel używa trzech niezależnych systemów sejsmologicznych do rejestracji i analizy wstrząsów generowanych w górotworze. Równolegle w stacji pracują też dwa systemy sejsmoakustyczne.
- Za względu na wagę zadań SGG zgodnie z przepisami stacja wyposażona jest w trzy niezależne systemy zasilania - mówi Andrzej Lusiński, nadsztygar elektryczny. Piotr Kaleta, starszy geofizyk górniczy zaprezentował metody monitorowania zagrożeń tąpaniami.
Najnowocześniejszy w PGG S.A. szyb działa w Ruchu Jankowice kopalni ROW. Uruchomienie szybu nr 8 nastąpiło w 2004 r. dla przedziału wschodniego i w 2006 r. w przedziale zachodnim.
- Szyb w przedziale wschodnim wyposażony jest w dwupiętrową klatkę wielkogabarytową z przeciwciężarem. Jej dużą zaletą jest możliwość transportowania maszyn i urządzeń o sporej masie dochodzącej nawet do 18 t - opisuje Grzegorz Oleś, sztygar oddziałowy kopalni ROW Ruch Jankowice. Rozmiary przedziału szybowego i klatki pozwalają na transport elementów o dużych gabarytach, np. 6-metrowych rur, bezpośrednio na dół kopalni, w bezpieczny sposób. Klatka jednocześnie potrafi zabrać 120 osób, po 60 na każde piętro. W przedziale zachodnim szybu nr 8 działają dwie 4-piętrowe klatki o pojemności do 80 osób, transportujące ciężary do 10 t.
Szyb udostępniony jest obecnie do głębokości 731,3 m, trwają prace zmierzające do poziomu 1103,7 m.
Udostępnij tę stronę