25 lipiec 2022

Centralne obchody Święta Policji w Katowicach

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego w Katowicach 23 lipca odbyły się centralne obchody Święta Policji. Podczas uroczystości prezydent RP wręczył nominacje generalskie oficerom policji oraz odznaczenia państwowe.

Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk nieprzypadkowo podjął decyzję, że centralne obchody Święta Policji odbędą się w tym roku w stolicy województwa śląskiego, w Katowicach. W 2022 roku przypada 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II Wojny Światowej, strzegła Policja Województwa Śląskiego. Policja Województwa Śląskiego była doskonale wyszkoloną formacją, licząca 10 procent stanu osobowego wszystkich sił policyjnych całej II Rzeczypospolitej i odgrywała ważną rolę w kraju ze względu m.in. na znaczenie gospodarcze Śląska w Państwie Polskim.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wspólnego wieńca przy Pomniku Powstańców Śląskich. Kwiaty złożyli: Wojewoda Śląski, Prezydent Miasta Katowice, Komendant Główny Policji oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Poprzez ten symboliczny gest upamiętniono powstańców śląskich, wśród których liczną reprezentacją byli policjanci województwa śląskiego.

Do zebranych na uroczystości zwrócił się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu wyraził słowa podziękowania, skierowane do wszystkich polskich policjantów:

- Dziękuję za ofiarność w służbie dla Rzeczypospolitej. Dziękuje Wam za ten wasz codzienny trud służby dla rodaków, dla nas wszystkich, dla Polski. Dziękuję Wam za niezwykle godne i profesjonalne reprezentowanie nas poza granicami, wszędzie tam, gdzie wykonujecie swoją służbę, skierowani przez Rzeczpospolitą, jak choćby na Litwę. Dziękuję także za ciągłe utrzymywany stan gotowości, podwyższonej w związku z falą uchodźców z Ukrainy, w związku ze wszystkimi potencjalnymi i realnym zagrożeniami, wynikającymi z tego, że tuż za naszą granicą toczy się wojna - mówił Andrzej Duda.

Jak każdego roku Polska Grupa Górnicza S.A. także aktywnie wpisała się w uroczyste obchody Święta Policji.