8 sierpień 2023

Sierpniowy numer "Magazynu PGG"

Sierpniowe wydanie „Magazynu PGG”


W sierpniowym numerze „Magazynu PGG” przeczytamy jak w przeciągu ostatnich lat, dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników Biura Sprzedaży Węgla Opałowego, Zakładu Informatyki i Telekomunikacji oraz Biura Zakupów zmienił się sklep internetowy PGG S.A., oferując dzięki rozbudowanej sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla węgiel w cenie producenta dla Klientów z całej Polski.

Metale ziem rzadkich wykorzystywane są m.in. do produkcji półprzewodników i światłowodów, paneli fotowoltaicznych czy pojazdów elektrycznych. Ponad 90 proc. surowców niezbędnych dla Zielonej Transformacji Europy jest wydobywanych w Chinach i Indiach. Również gal i german, których eksport Chiny blokują od 1 sierpnia br. Postuluje się, aby do 2030 roku co najmniej 10 proc. rocznego zapotrzebowania na metale ziem rzadkich zapewniały europejskie przedsiębiorstwa górnicze. Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. podkreśla, że „plany będzie można wykonać tylko wtedy, jeśli użyjemy potencjału umiejętności górniczych i wiedzy państw, które wciąż eksploatują węgiel kamienny i brunatny”. Szerzej w artykule „Zachowanie kompetencji górniczych w Europie pozwoli nam uniknąć fiaska Zielonej Transformacji Unii Europejskiej”.

„W kopalniach wszystko dokładnie policzone i oznakowane” dzięki centralnemu zarządzaniu oraz wsparciu informatycznemu przy identyfikacji środków trwałych. Inwentaryzacja prowadzona jest w sposób ciągły poprzez sczytywanie danych ze specjalnych znaczników (tagów) zamocowanych na urządzeniach i maszynach w kopalni.

W numerze przeczytamy również o uhonorowaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę ratowników górniczych, którzy nieśli pomoc ofiarom lutowego trzęsienia ziemi w Turcji oraz o współpracy PGG S.A. z kolejną szkołą średnią, w której powstaną klasy górnicze. Górnicy z kopalń „Piast-Ziemowit” testują kolejną odzież ochronną, a w artykule „Idealne rozwiązanie na upał” przybliżamy losy słodkiej wody z głębokości ponad 400 m w kopalni „Ziemowit”. Pozostając w tej kopalni pokazujemy sylwetkę Patrica Moreno – inspektora dołowego, znanego w Azji DJ-a. O tym, jak pasje są ważne i mogą ukierunkować życie piszemy przedstawiając sylwetki dwóch fotografów – pasjonatów, którzy na swoich zdjęciach uwieczniają „Ukryte piękno obiektów industrialnych”. Na łamach najnowszej gazety firmowej piszemy również o górniku – bohaterze z kopalni Jankowice, który uratował tonące w morzu dziecko i przypominany najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą.

Pobierz Magazyn PGG