18 sierpień 2023

Dwa tysiące uczestników w jubileuszowym 20. konkursie BHP "Pracuję bezpiecznie"

Już co najmniej 166 pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. liczyć może na wylosowanie nagród specjalnych (w wysokości 2000z- zł) za szczególną aktywność w jubileuszowej edycji konkursu BHP „Pracuję bezpiecznie”, który organizowany jest od dwudziestu już lat.

Każdego roku od wiosny do jesieni tysiące górników PGG S.A. przystępują do dobrowolnej, wieloetapowej rywalizacji, w której najlepsi znawcy przepisów i zasad bezpiecznej pracy w kopalniach zdobywają w finale cenne nagrody pieniężne a także uznanie kolegów i przełożonych, procentujące na ścieżce rozwoju zawodowego.

W tym roku z okazji jubileuszu wysokość nagród jest najwyższa w historii konkursu: zdobywca pierwszego miejsca otrzyma czek na 12000,- zł, drugiego – 8500,- zł, a trzeciego – 6500,- zł. Każdy z pozostałych finalistów zdobędzie czek na 2000z- zł. Ale to nie wszystkie zachęty do uczestnictwa, dzięki którym konkurs „Pracuję bezpiecznie” cieszy się ogromną popularnością pracowników PGG S.A. (w tegorocznych eliminacjach rywalizuje około 2 tys. osób).

W tegorocznej edycji wzrosły nie tylko nagrody główne, ale atrakcyjniejszy jest system nagradzania pracowników w eliminacjach zakładowych (konkursem objęte są wszystkie kopalnie i oddziały PGG S.A. z wyjątkiem pracowników działów BHP, centrali, dozoru wyższego i kierownictwa oraz zwycięzców poprzednich edycji). Na poziomie eliminacji nagradza się teraz więcej osób – nagrody są bowiem przyznawane za trzy pierwsze miejsca w każdym miesiącu rywalizacji. Dodatkowo aktywni pracownicy, którym nie uda się zakwalifikować do finału konkursu, mają szansę na nagrodę w wysokości 2000,- zł.

Grzegorz Ochman

- Na koniec lipca do nagród specjalnych, które będą losowane podczas półfinału i finału mamy zakwalifikowanych 166 osób – wyjaśnia pomysłodawca konkursu i dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PGG S.A. Grzegorz Ochman. Ocenia, że aktywność uczestników jest w tym roku o jedną trzecią wyższa niż przed rokiem: objawia się to liczbą rozwiązanych testów próbnych oraz punktowanych.

- Dwie dekady konkursu to wiele tysięcy uczestników i kilkadziesiąt milionów pytań testowych! Bardzo miło też spotykać pracowników, którym konkurs BHP stworzył możliwość awansu i sprawił że ich kariera zawodowa nabrała tempa – mówi dyrektor Ochman.

Pierwszy etap „Pracuję biezpiecznie” (czyli eliminacje internetowe) dobiegnie końca we wrześniu. W tej fazie zmagań uczestnicy rozwiązują testy na komputerach lub smartfonach przez portal pracownika PGG S.A. Najlepsi awansują do półfinałów (60 najlepszych), a potem do finału (10 mistrzów BHP). Zgodnie z tradycją konkursu finał rozgrywany jest zawsze w tej kopalni, której reprezentant stanął na najwyższym podium rok wcześniej. Odbędzie się w listopadzie w Rybniku, gdyż w 2022 r. zwyciężył Mateusz Wilczek z ruchu Jankowice kopalni ROW. Drugie miejsce rok temu wywalczył Adam Prychocen z kopalni Mysłowice-Wesoła a trzecie Damian Stokłosa z kopalni Ziemowit. Organizatorzy „Pracuję bezpiecznie” na podstawie dotychczas rozwiązanych testów szacują, że liderem pod względem aktywnego uczestnictwa jest (nie po raz pierwszy) załoga kopalni Mysłowice-Wesoła. Za nią plasują się w tej chwili górnicy ruchu Chwałowice kopalni ROW oraz gliwickiej kopalni Sośnica.

- Rekordzista do tej pory rozwiązał 3 143 testy. W jednym miesiącu mieliśmy też pracownika, który odpowiedział pozytywnie na zadane pytania 49 017 razy. W sumie w konkursie padło do tej pory prawie 1,4 mln pytań i rozwiązano ponad 45,5 tys. testów. Mamy także jednego pracownika, który z punktowanych testów miesięcznych zdobył komplet punktów – wylicza dyrektor Grzegorz Ochman.

Na zdjęciach: zwycięzcy 19. konkursu "Pracuję bezpiecznie" z 2022 r.; dyr. Grzegorz Ochman; plakat 20. konkursu "Pracuję bezpiecznie" (fot. PGG S.A.)