11 wrzesień 2023

XVIII Bieg Pamięci ku czci Męczenników Stanu Wojennego

Już po raz osiemnasty 13 września 2023 roku sprzed Krzyża-Pomnika przy kopalni Wujek wyruszy kilkunastoosobowa pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy „Biegu Pamięci ku czci Męczenników Stanu Wojennego” na miejsce dotrą, dzień później, 14 września. Biegacze, trasę liczącą ponad 300 km będą pokonywać dwójkami, zmieniając się co 5 kilometrów. Ostatni odcinek, od Janek pod Warszawą do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przebiegną wspólnie.

- W większości biegną ratownicy górniczy i osoby, które mają doświadczenie w pokonywaniu maratonów. W tym biegu trudność polega na tym, że często się zmieniamy; nie jest to maraton w jednym kawałku. Każdy z uczestników jednego dnia przebiegnie w sumie 30 km, a drugiego prawie 40. I może łatwiej byłoby nie robić tak częstych przerw, ale nie o to w tym chodzi – wyjaśnia przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci 9 Górników z kopalni „Wujek” Wojciech Szwed, były pracownik kopalni Wujek.

Główną intencją biegu jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego, w tym 9 górników zamordowanych przez zomowców podczas krwawej pacyfikacji kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Wydarzenie ma formę sztafety. Pomysłodawcą biegu i współorganizatorem jest samorządowiec z Knurowa Marian Gruszka, który na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był pracownikiem kopalni Wujek

W tegorocznej edycji pobiegnie około 20 osób, w tym 6 osób z Knurowa i 6 osób reprezentujących kopalnię Wujek oraz kilku chętnych. Uczestnicy sztafety będą biec w charakterystycznych koszulkach z wizerunkami dziewięciu pomordowanych górników i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na tle Krzyża kopalni Wujek.

Sztafeta omija drogi ekspresowe. Organizatorzy zaznaczają, że aby utrudnień dla innych uczestników ruchu drogowego było jak najmniej, wybrali drogi lokalne. Odcinek katowicki, który kończy się przed Pomnikiem Powstańców Śląskich pokonywać będzie nawet kilkadziesiąt osób, w tym tradycyjnie młodzież z pobliskiej Szkoły Podstawowej imienia Dziewięciu Górników z Wujka i przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A. Dalej uczestnicy sztafety pobiegną już sami, ale będą dołączać do nich kolejne grupy, między innymi w Jankach grupa rowerzystów z Warmii czy Grupa Akcji Katolickiej z Warszawy. Trasa Biegu wiedzie przez Siewierz, Włoszczowę, Końskie, Radom, z noclegiem w Sielpi Wielkiej.

- Nieraz żartowaliśmy sobie, że może być popłoch w stolicy, jak usłyszą, że górnicy biegną na Warszawę. Bo taka informacja może kojarzyć się niektórym osobom z jakimś protestem. Kilka lat temu faktycznie nasz bieg przypadkowo wypadł, w dniu wielkiej manifestacji Solidarności w Warszawie. Ale wtedy mieliśmy bardzo mocne wsparcie na tym ostatnim odcinku sztafety, bardzo nam górnicy kibicowali – wspomina Wojciech Szwed.

Uczestnicy sztafety spotykają się na ogół z ogromną serdecznością i wsparciem w mijanych miejscowościach. Zdarzało się, że otrzymywali przekąski na wzmocnienie. Przez te lata mogli też zobaczyć jak Polska się zmienia. Kiedyś mijane domy były pokryte papą, teraz ich zdaniem budynki wyładniały, drogi są porządniejsze i wyremontowane. Obowiązkowo, żeby się nie pogubić, biegają obecnie ze smartfonami. Ale kiedyś takich technologii nie było.

- Dzisiaj się z tego śmiejemy, ale kolega, któremu się to przytrafiło przed laty to się wtedy z tego nie śmiał. Czekaliśmy całą grupą w busie na stacji benzynowej na dwójkę biegaczy. Gdy dobiegli i zostali wymienieni przez kolejną dwójkę, reszta wsiadła do busa i pojechała. I nikt wtedy nie zauważył, że kolega w ubikacji został. Zorientowaliśmy się, że go nie ma, jak miał biec… Był bez pieniędzy, bez dokumentów, bo wszystko zostało w busie, a wrócić po niego nie można było. Po 20 kilometrach kolejnych dopiero kierowca busa poczekał, on dobiegł i udało się go zabrać. Dzisiaj taka sytuacja jest już nie do pomyślenia – wspomina Wojciech Szwed, który też wziął udział części maratonów.

Tegoroczny bieg rozpocznie 13 wrzesnia o godzinie 7.00 msza święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Następnie biegacze przejdą pod Pomnik Poległych Górników KWK „Wujek”, gdzie odbędzie się krótka uroczystość.

Patronat Honorowy objęli Metropolita Katowicki Arcybiskup Adrian Galbas, Przewodniczący NSZZ„Solidarność” Piotr Duda, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Katowic Marcin Krupa, Prezydent Miasta Knurów–Adam Rams, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej–Karol Nawrocki, Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej–Urszula Furtak.

Organizatorami są: Społeczny Komitet Pamięci 9 Górników, Solidarność, Samorząd dla Mieszkańców z Knurowa. Współorganizatorami: gmina Knurów, katowicki IPN, Akcja Katolicka, a partnerem Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Wydarzenie zakończy 14 września 2023 roku w godzinach popołudniowych msza święta w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

fot. PGG S.A./D.Klimza