15 wrzesień 2023

"Zanim kopalnia zniknie" - niebawem w ŚCWiS wystawa prac z pleneru na terenie kopalni Wujek

Wystawę prezentującą obrazy, które powstały w ramach pleneru malarskiego „Zanim kopalnia zniknie” będzie można zwiedzać od 21 września w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Artyści na terenie kopalni Wujek utrwalili obiekty związane z krwawą pacyfikacją tego zakładu w 1981 roku.

Plener „Zanim kopalnia zniknie” odbył się od 15 do 17 czerwca 2023 r. Wśród kilkudziesięciu osób, które wzięły w nim udział byli: uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach, studenci artystycznych szkół wyższych, amatorzy, profesjonaliści oraz artyści zrzeszeni w grupach - Janowskiej i Malarskiej „Impast”.

Każdy z nich mógł wybrać jedną z dwóch technik - akryl albo olej na płótnie. Prace wzięły udział w konkursie. Zwycięzców poznamy podczas wernisażu wystawy, który jest zaplanowany na 21 września na godzinę 17.00. Wystawę będzie można oglądać do końca października tego roku.

Organizatorem pleneru było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a współorganizatorem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra” Edycja 2023.

fot. PGG S.A./ Bożena Sieja