8 luty 2024

Ukazał się lutowy numer "Magazynu PGG"

Stanowczym komunikatem Polska Grupa Górnicza S.A. zaprzeczyła insynuacjom formułowanym przez ostatnie tygodnie w kampanii Łukasza Horbacza, prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla z udziałem PG Silesia o uprawianie przez PGG S.A. dumpingu i rzekomo nieuczciwej konkurencji – tekst oświadczenia spółki przeczytamy w najnowszym, lutowym numerze firmowego „Magazynu PGG”.

Spółka po raz kolejny przypomniała, że nieprawdziwe są zarzuty o sprzedawanie węgla opałowego poniżej kosztów produkcji. Wyjaśniła, że musi podążać za trendami cenowymi CIF ARA, który spada wyraźnie od wielu miesięcy a sprzedaż na polskim rynku odbywa się w warunkach drastycznej nadpodaży spowodowanej importem surowca. Nieuczciwe wobec konkurentów, ale zwłaszcza wobec setek tysięcy konsumentów w gospodarstwach domowych, jest wymuszanie przez pośredników w handlu węglem sztucznego zawyżania cen opału. PGG S.A. zbudowała przejrzysty model sprzedaży w oparciu o sklep internetowy i sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, bo sprzeciwia się powtarzaniu skandalicznych spekulacji, do których dochodziło na rynku jeszcze w 2022 r., gdy tona węgla (opuszczająca kopalnię za 1325 zł) w prywatnym składzie kosztowała nawet 4600 zł!

W miesięczniku pozytywnym bohaterem miesiąca jest Ireneusz Niezgoda – kierownik gospodarki materiałowej w kopalni Mysłowice-Wesoła, który – jako jedyny Polak - przebiegł maraton na… Antarktydzie.

Piszemy też o niezwykłych zasobach słodkiej wody w ruchu Ziemowit i dobrych sposobach jej zagospodarowania, a także o wyczekiwanej przez sztygarów nowince technologicznej – aplikacji Elektroniczny Notes Sztygara, która zostanie wprowadzona we wszystkich kopalniach PGG S.A. i zastąpi papierowe dokumenty, oszczędzając wiele godzin żmudnej pracy przy wypełnianiu dokumentacji.

W rubryce o niecodziennych pasjach górników poznamy sylwetkę Adama Mrozka, elektryka z kopalni Staszic-Wujek, który po godzinach wspólnie z żoną postanowił prowadzić… mydlarnię i oferuje nabywcom kosmetyki naturalne o takich nazwach, jak np. „Hajer przodowy”, „Karlus z hołdy” czy „Grubiorz”. Dowiemy się też, jakim sposobem syn Tomasza Marunkowskiego z ruchu Halemba kopalni Ruda, zainspirował tatę – górnika do wykonania interesującej makiety podziemnego wyrobiska.

Dla miłośników górniczej tradycji o fenomenie świętej Barbary na Górnym Śląsku Daria Klimza rozmawia z dr Beatą Piechą-van Shagen, ekspertką od kultu patronki górników. Bliscy tradycjom rodziców i dziadków są młodzi uczestnicy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności w Katowicach, którego organizatorzy z Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności przygotowują właśnie wiosenną edycję imprezy.

Dział Inntech PGG poświęcony innowacjom w kopalniach opisuje tym razem oryginalny, zaawansowany system diagnostyki maszyn dla kopalni Wujek, w którym czujniki na jednostkach napędowych przenośników i ich podzespołach sprawdzają m.in. temperaturę i poziom drgań mechanicznych, alarmując o oznakach zbliżającej się usterki. System pomaga zachować ciągłość eksploatacji podziemnej przodka ścianowego.

O tym, że sektor górniczy przyciąga dziś specjalistów najnowszych technologii, przekonuje Paweł Polnik – inspektor działu elektrycznego w Oddziale Teletechniki i Automatyki oraz Gazometrii kopalni Marcel. W ramach niedawnej pracy dyplomowej na Politechnice Śląskiej adept górnictwa stworzył system sterowania łazikiem marsjańskim w oparciu o sieci neuronowe, a jego pomysł został nagrodzony w konkursie o nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej 2023.

W artykule na łamach Akademii PGG Karolina Waleczek z kopalni Sośnica analizuje wpływ eksploatacji górniczej na kształtowanie się aktywności sejsmicznej górotworu.

W lutowym numerze "Magazynu PGG" zamieszczamy też wiele innych wiadomości i ciekawostek: m.in. w rubryce historycznej o filmie dokumentalnym o najdłuższym podziemnym strajku w kopalni Piast, w muzycznej o tournée górnika z ruchu Ziemowit (znanego pod pseudonimem DJ Moreno) w Japonii, a w sportowej o zwycięzcach Turnieju Barbórkowego o Puchar Dyrektora Kopalni Sośnica. Zapraszamy do satysfakcjonującej lektury miesięcznika!

Pobierz Magazyn PGG