7 maj 2024

Przedstawiciele PGG S.A. na inauguracji XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A. z prezesem zarządu Leszkiem Pietraszkiem uczestniczyli we wtorek 7 maja 2024 r. w inauguracji XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego z udziałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera RP Donalda Tuska, którzy przedstawili "plan dla Europy", mówiąc m.in. o potrzebie sprawiedliwej transformacji służącej dobrobytowi mieszkańców, obronie granic i gospodarki UE.

Premier przybył wraz z ministrami rządu, którego wyjazdowe posiedzenie zaplanowano we wtorek właśnie w Katowicach. Gość specjalny XVI EKG – przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w przemówieniu do zgromadzonych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podkreśliła, że "Katowice są symbolem transformacyjnej siły Polski i jej mieszkańców". Chwaliła nasz kraj za wkład w pomyślność UE:

- Polska powraca jako lider Europy! Polska napędza naszą gospodarkę, dążąc do skoku naprzód w dziedzinie obrony i w dziedzinie konkurencyjności. Ale także jest krajem, który podnosi alarm, zwracając uwagę na niektóre zagrożenia naszych społeczeństw - przyznała von der Leyen, która zapowiedziała m.in. powołanie nowego komisarza UE ds. obronności i bezpieczeństwa (odpowiadałby m.in. za przemysł obronny, badania i rozwój).

Premier Donald Tusk zasygnalizował sceptycyzm co do nadmiernych ciężarów prowadzenia przedsiębiorstw w UE. Podkreślił m.in., że obowiązkiem Unii Europejskiej jest "wspierać swoje firmy i przedsiębiorstwa w ramach zdrowych reguł i sensownych procedur".

- Europejscy przedsiębiorcy, w tym przedsiębiorcy działający w województwie śląskim, w Polsce, muszą czuć się bezpieczni, względem konkurentów spoza Europy. Nie mówię o nowej formie protekcjonizmu, ale nie może być tak - a do tej pory tak się zdarzało - że regulacje i procedury europejskie, które stawiają wysokie wymagania europejskim przedsiębiorcom, firmom, rolnikom, stają się nieuzasadnionym źródłem przewagi rolników, producentów czy przedsiębiorców spoza kontynentu europejskiego, spoza Unii Europejskiej – mówił Donald Tusk.

- Jeśli dziś słyszymy w wielu miejscach w Europie, że to, co jest Unią Europejską w wymiarze gospodarczym, bywa ciężarem dla naszych obywateli i obywatelek, naszych przedsiębiorców, ten stan rzeczy musi się zmienić, nie możemy być jako Europejczycy ofiarami nierównych warunków konkrecji spowodowanych naszymi działaniami – podkreślił premier i dodał, że "Europa musi stać się synonimem bezpiecznego, konkurencyjnego dla Europejczyków prowadzenia biznesów i przedsiębiorczości".

Szef rządu dodał, że na Śląsku nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest Zielony Ład, a "kwestia gruntownej transformacji polskiego przemysłu i energetyki to często jest kwestia życia i zdrowia naszych dzieci". Zastrzegł jednak, że "potrzeba ochrona planety w wymiarze globalnym nie może nam zastąpić potrzeby ochrony konkretnego człowieka".

- Europa buduje się poprzez kryzysy i potrafi na nie odpowiadać. Na tym polega europejski geniusz i również teraz musimy na nim polegać – mówił przewodniczący Rady Programowej EKG, były premier, były przewodniczący PE, poseł do PE Jerzy Buzek. Dodał, że ostateczną miarą sukcesu w dążeniu do bezemisyjnej gospodarki w 2050 r. będzie to, czy systemowa transformacja okaże się sprawiedliwa. W tym celu zachęcił do kontynuowania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla 60 regionów UE obciążonych szczególnymi trudnościami.
- Bo jest nadal pytaniem, czy naszym obywatelom Europejczykom ta transformacja przyniesie dobrobyt, bo na to liczą, czy nikogo nie zostawi z wykluczeniem – mówił Jerzy Buzek.

Podczas otwarcia XVI EKG w Katowicach głos zabrali także prezydent Katowic Marcin Krupa, wojewoda śląski Marek Wójcik, marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, przewodniczący zarządu GZM – Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Główne nurty tematyczne EKG w 2024 r. to: Europa, geopolityka i gospodarka, energia, transformacja, bezpieczeństwo, inwestycje i finanse, prawo a gospodarka, klimat i zrównoważona gospodarka, migracje, różnorodność, rynek pracy, cyfrowa gospodarka oraz nowe technologie. W ciągu trzech dni kongresu odbędzie się kilkadziesiąt paneli tematycznych, a także liczne rozmowy, spotkania i wydarzenia towarzyszące.

W czwartek 9 maja zaplanowano sesję "Węgiel, system, bezpieczeństwo", jej prelegentem będzie prezes PGG S.A. Leszek Pietraszek oraz dyrektorka Departamentu Analiz w Ministerstwie Przemysłu Marta Jarno, wiceprezes JSW S.A. ds. technicznych i operacyjnych Adam Rozmus, były wicepremier i były wiceminister gospodarki Janusz Steinhoff, poseł do PE Grzegorz Tobiszowski i wiceprezes ds. Grupy Kapitałowej Węglokoksu S.A. Adrian Sienicki. Uczestnicy omówią takie tematy, jak sytuacja sektora węgla kamiennego, wyniki ekonomiczne górnictwa, wygaszanie kopalń czy rola węgla w polskim miksie energetycznym.

W galerii: inauguracja XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, MCK Katowice, wtorek 7 maja 2024 r.
Zdjęcia: PGG/ Bożena Sieja