28 maj 2024

Pierwszy uczestnik konkursu z zakresu wiedzy BHP „Pracuję bezpiecznie 2024” dostał się do półfinału

Około 1200 uczestników zarejestrowało się już na platformie konkursu wiedzy dla pracowników PGG z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2024” i rozwiązuje zadania przygotowujące oraz testy konkursowe na Portalu Pracownika. Pierwszy najbardziej aktywny uczestnik dostał się już do półfinału. Zdobył ponad 40 tysięcy punktów, podczas gdy za jeden test przyznawanych jest punktów 30.

Pierwsi ochotnicy zalogowali się na Portalu Pracownika tuż po północy pierwszego kwietnia, ledwo ruszyła tegoroczna edycja konkursu. Szacuje się, że do września, wzorem lat ubiegłych w eliminacjach weźmie udział blisko 2 tysiące osób. Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej zarejestrowani na platformie konkursowej rozwiązują testy.

- Pierwszy półfinalista rozwiązał blisko półtora tysiąca testów, dzięki czemu uzyskał bardzo mocną przewagę. Pracownicy, którzy startują w tym konkursie kolejny raz to już wiedzą, że warto uciec do przodu, by potem już nikt ich nie dogonił. Oczywiście są także nowe osoby, które się zarejestrowały. A przypomnę, że zgodnie z zasadami w tegorocznym konkursie, nie mogę uczestniczyć ubiegłoroczni finaliści - wyjaśnia dyrektor Biura BHP Grzegorz Ochman.

Na Portalu Pracownika zarejestrowani w konkursie pracownicy PGG mają możliwość rozwiązywania testów przygotowujących. Mogą do nich podchodzić wielokrotnie, ale tylko raz każdego miesiąca rozwiązują test konkursowy. Zakres wiedzy jest spory i docelowo ma objąć 1600 zagadnień. I tak na przykład - górnik może spodziewać się pytań o sprawy związane z elektryką, a elektryk o sprawy związane z pracą na przodku. Co roku są wprowadzane nowości. W tym roku to możliwość współdecydowania o tematyce pytań.

- Na platformie konkursowej każdy uczestnik ma do dyspozycji nową zakładkę preferencji. Zgodnie z nimi oprócz najbardziej ogólnych pytań z zakresu BHP, pracownik sam decyduje,  mając do dyspozycji tematykę górniczą, mechaniczną, elektryczną i dotyczącą stanowisk powierzchniowych, czy chce odpowiadać na pytania dotyczące zagadnień powierzchniowych, czy tych, które na przykład dotyczą organizacji pracy pod ziemią. Wybór preferencji pytań jest możliwy w dowolnym momencie trwania konkursu – wyjaśnia dyrektor Ochman.

Konkursem objęte są wszystkie Oddziały Polskiej Grupy Górniczej S.A., oprócz pracowników działów BHP, pracowników Centrali, dozoru wyższego i osób z kierownictwa, oraz zwycięzców poprzednich edycji.

Dyrektor Grzegorz Ochman przypomina, że systematyczność i aktywność całej załogi decyduje także o tym, ile osób z danej kopalni dostanie się do półfinału. Mogą znaleźć się w nim także pracownicy, którzy zdobędą najwięcej punktów w trakcie audytów środowiskowych w kopalniach. Jednak tak zakwalifikowane osoby muszą jeszcze rozwiązać zadanie konkursowe.

Do półfinału może dostać się 60 osób, z których 10 najlepszych do ścisłego finału. Zgodnie z założeniem finał zawsze organizuje ta kopalnia, z której pochodzi zwycięzca poprzedniej edycji. Ubiegłoroczną, jubileuszową edycję wygrał sztygar zmianowy oddziału przodkowego GRP-W1 Tomasz Oboński z kopalni Staszic-Wujek.

W tym roku zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12000 złotych, drugiego otrzyma 8500 złotych, a trzeciego otrzyma 6500 złotych. Pozostali uczestnicy finału otrzymają po 2 tysiące złotych (oprac. D. Klimza)