3 czerwiec 2024

Industriada 2024 w kopalni Wujek

Święto Szlaku Zabytków Techniki od piętnastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. W skład szlaku wchodzi kilkadziesiąt obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. To istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. W tym roku na zwiedzających czekały 423 wydarzenia w 47 obiektach, w tym w 10 obiektach zaprzyjaźnionych.

Wielkie otwarcie Industriady odbyło się 1 czerwca o godz. 12 na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Przygotowano tam m.in. powitanie przez orkiestrę górniczą „Wieczorek”, która przeszła przez osiedle i odegrała specjalnie skomponowany hymn na 15. edycję Industriady.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, jako obiekt zaprzyjaźniony,  po raz pierwszy dołączyło do tego wydarzenia i zaplanowało w ramach Industriady 2024 m.in. spacer po kopalni Wujek. Grupy oprowadzali Michał Dzióbek, historyk ze ŚCWiS i Jolanta Chroszcz, pasjonatka i znawczyni górnictwa, która 36 lat przepracowała w Zakładzie Przeróbczym kopalni Wujek.

- Serce moje zostało na tej kopalni i często odwiedzam Muzeum z rodziną i znajomymi. Tak zrodził się pomysł, aby poprowadzić wycieczkę po terenie kopalni. Dzisiaj jest moja premiera w tej roli – mówiła Pani Jola po oprowadzeniu pierwszej grupy zwiedzających.

Uczestnicy spaceru po kopalni zobaczyli m.in. łaźnię łańcuszkową, maszynownię szybu Krakus, stację ratownictwa górniczego, wieże wyciągowe szybów oraz teren wokół budynków zakładu przeróbczego.

***

Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego oraz jednym z kluczowych przedsięwzięć związanych z promocją regionu. Jest to wielokrotnie nagradzany produkt turystyczny. W 2008 r. otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. W styczniu 2010 r. jako jedyny szlak z Europy Środkowej i Wschodniej dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH). Od 2010 r. w wyznaczoną sobotę czerwca organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA. Co roku w czołówce najbardziej popularnych obiektów Szlaku znajdują się nie tylko kopalnie (Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach), ale i  Muzeum Chleba w Radzionkowie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych czy Browar w Żywcu. (oprac. B.Sieja).

Zdjęcia: PGG S.A./ B. Sieja