
Nowoczesna baza szkoleniowa PGG S.A. w telewizji TVT
Praktyczną naukę zawodu w nowoczesnych standardach Polska Grupa Górnicza doskonali w takich miejscach, jak pole szkoleniowe na poziomie 370 m w kopalni Wujek, czy sztolnia oraz kompleksowo wyposażona salka elektryczna w kopalni ROW Ruch Chwałowice.
Przebieg szkoleń w PGG S.A. przedstawiono w najnowszym odcinku „Informatora Górniczego” w telewizji TVT.
- W kopalni Wujek na poziomie 370 m mamy jedyne w polskim górnictwie podziemne pole szkoleniowe, wyposażone niemal tak samo, jak w funkcjonującym na co dzień zakładzie górniczym. Odzwierciedla ono w stu procentach warunki panujące w kopalniach pod ziemią – zaznacza Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG S.A.
Z pola szkoleniowego korzystają nie tylko pracownicy spółki, ale także m.in. studenci Politechniki Śląskiej i krakowskiej AGH.
Piotr Buffi – kierownik Zespołu Szkoleń kopalni Wujek przedstawił m.in. zainstalowane urządzenia i maszyny górnicze: przenośnik ścianowy Nowomag i złożoną z 14 sekcji zmechanizowaną obudowę ścianową.
Adepci górnictwa w PGG S.A. mogą szkolić swoje kompetencje zawodowe również w kopalni Chwałowice, gdzie funkcjonuje m.in. specjalna szkoleniowa salka elektryczna. Urządzenia zainstalowane w niej (m.in. sterowanie przenośnikami ścianowymi, wyłączniki liniowe, instalacje pomp i oświetlenia dołowego i in.) opisał Cyprian Antosz, nadsztygar elektryczny kopalni Chwałowice.
Przy kopalni Chwałowice działa też specjalna sztolnia ćwiczebna, o której opowiedział instruktor Jarosław Świta. W sztolni prowadzone są m.in. kursy w celu nadania uprawnień do obsługi urządzeń górniczych (np. przenośników taśmowych i zgrzebłowych, kołowrotów, spągoładowarek) oraz kursy kwalifikacyjne (np. dla górników-rabunkarzy, sekcyjnych, strzałowych, cieśli torowych) i dopuszczające do pracy na konkretnych stanowiskach pod ziemią.
- Staramy się stworzyć tutaj środowisko jak najbardziej adekwatne do tego, które będzie niebawem miejscem pracy szkolonych osób - mówi Rafał Skoczowski, nadsztygar BHP w kopalni Chwałowice.
- PGG, ma duże możliwości szkoleniowe oraz najlepszą bazę i zaplecze do realizacji części praktycznej w całym przemyśle górniczym w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistej pracy w ruchu zakładu górniczego – podkreśla Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG S.A.
Udostępnij tę stronę