16 wrzesień 2021

Odejście od węgla - wywiad szefa PGG S.A. dla portalu WNP

- Nie powinniśmy się dziś koncentrować na słowie „obawiam”. Materia jest skomplikowana, ale trzeba robić wszystko, aby cały ten proces zakończył się powodzeniem - mówi w wywiadzie dla portalu WNP prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, pytany o największe obawy związane z restrukturyzacją polskiego górnictwa.

W rozmowie z Jerzym Dudałą szef PGG S.A. wyjaśnia m.in. na czym polega sedno procesu restrukturyzacji dla największego producenta węgla energetycznego:

- Istotą restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej jest sprawne przeprowadzenie procesu ograniczenia mocy produkcyjnych w uporządkowany sposób. W przeciwnym razie mogłaby nas czekać chaotyczna likwidacja – upadłość. A przecież nikt by tego nie chciał – zaznacza Tomasz Rogala.

Ponieważ zadaniem PGG S.A. będzie zaplanowana w czasie redukcja wydobycia, spółka nie będzie mogła rozwijać innych aktywności, niezwiązanych z procedurą wygaszania kopalń. Wyłącznie na ten konkretny cel firma otrzymać ma wsparcie publiczne - podkreśla prezes PGG S.A. i ma nadzieję, że informacje oraz modele restrukturyzacyjne przygotowane przez polskie spółki węglowe i doradców pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych zyskają aprobatę urzędników Komisji Europejskiej.

Tomasz Rogala ocenia, że w tym roku spółka może przekroczyć planowany poziom produkcji węgla 23 mln t. Proces transformacji górnictwa w polskich warunkach będzie wyjątkowo skomplikowany i potrwać ma do 2049 r., ale większa część planu zostanie wykonana w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Presja na jego przyspieszenie nie ma uzasadnienia, m.in. dlatego, że w przeciwieństwie do Chin, Indii, Indonezji, Rosji czy USA produkcja węgla w naszym kraju ma znikome znaczenie w kontekście klimatu. Spowoduje natomiast nieporównanie trudniejsze niż gdzie indziej perturbacje m.in. na rynku pracy, przed którymi chronić ma podpisana w maju tego roku umowa społeczna o transformacji polskiego górnictwa.

- Górnicy wiedzą, że podpisano umowę społeczną, której zapisy mają być realizowane. Po prostu chcą stabilizacji - odpowiada Tomasz Rogala pytany o nastroje wśród pracowników i ich oczekiwania.

Czytaj więcej…