6 grudzień 2021

Barbórkowy numer "Magazynu PGG"

Moc barbórkowych życzeń dla górników i ich rodzin od najważniejszych osób w państwie oraz kierownictwa spółki otwiera najnowszy, grudniowy numer "Magazynu PGG", który ukazał się tuż przed świątecznym weekendem.

Wewnątrz polecamy relację z finału popularnego i ważnego konkursu wiedzy o górniczym BHP "Pracuję Bezpiecznie 2021", który (po raz szósty już w PGG S.A., a osiemnasty w historii) odbył się w tym roku w kopalni Staszic-Wujek w Katowicach. Bezkonkurencyjni okazali się w nim pracownicy rybnickiej kopalni ROW, a zwyciężył 25-letni sztygar z ruchu Jankowice Dominik Nowak. W konkursie udział wzięło aż 1,5 tys. osób, a różnice dzielące finalistów były minimalne.

- Wszystkim należą się szczere gratulacje! - podkreślał obecny w trakcie finału wiceprezes Rajmund Horst.

W numerze ponadto: o nowym śląskim błogosławionym (uroczystości wyniesienia na ołtarze w katowickiej archikatedrze patronowała m.in. PGG S.A.), o dorocznej pielgrzymce górników na Jasną Górę. Zastaw rocznicowych tematów dopełnia zapowiedź obchodów 40-lecia stanu wojennego i tragicznej pacyfikacji kopalni Wujek a także najdłuższego w polskim górnictwie strajku pod ziemią, który przeprowadzili w grudniu 1981 r. pracownicy kopalni Piast.

Jako pierwsi w Polsce w "Magazynie PGG" publikujemy nieznane dotychczas zdjęcia wydarzeń 16 grudnia pod kopalnią Wujek w Katowicach. Młody wówczas Marek Janicki zupełnie przypadkowo znalazł się w pobliżu z aparatem fotograficznym, a migawka utrwaliła przejmujące obrazy.

- Na tych zdjęciach nie ma wszystkiego, co widziałem w tym czasie. Nie dało się tego zarejestrować. Wiedziałem leżących zabitych górników. Stwierdziłem, że nie powinienem w tym miejscu robić zdjęć, natomiast obraz ten zarejestrowałem w swojej pamięci i do dziś noszę go w swoim sercu - powiedział autor zdjęć, z którym rozmawiała Katarzyna Rogus.

Jak zwykle opisujemy atrakcyjne miejsca, w których warto zaplanować świąteczno-zimowy wypoczynek z rodzinami.

Podsumowujemy kampanię "Stan epidemii - dobre praktyki", w której udział wzięło ok. 700 pracowników PGG S.A. Interesująco zapowiada się dział poświęcony nowinkom technologicznym "InnTech PGG - inżynieria jutra", w którym autorzy przybliżają tajniki chromatografii gazowej i opisują, jak ze sprzętu nowej generacji korzysta m.in. laboratorium kopalni ROW-Jankowice.

Kibiców sportowych ucieszy m.in. tekst i zdjęcie zawodników drużyny piłkarskiej kopalni "Staszic-Wujek", którzy jesienią w ogólnopolskim turnieju firm i zakładów zajęli III miejsce w kraju.

W numerze nie zabrakło rzecz jasna naszych stałych rubryk z wiadomościami, ciekawostkami ze świata czy bajką po śląsku Dziadka Edka, który tym razem opowiada o kopalnianym Skarbniku. Życzymy przyjemnej lektury!

Pobierz Magazyn PGG