13 marzec 2023

Wiceprezes PGG S.A. Jerzy Janczewski o kształceniu w zawodach górniczych na konferencji Śląski Ład

O współpracy Polskiej Grupy Górniczej z samorządami, uczelniami i instytucjami w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa mówił na VII konferencji programowej Śląski Ład w Katowicach wiceprezes PGG S.A. ds. pracowniczych Jerzy Janczewski. Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy europosłanki Izabeli Kloc pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego poświęcone było szkolnictwu zawodowemu.

- Elektryk, ślusarz czy mechanik, który przejdzie szkołę zawodową na dole, świetnie sobie poradzi na każdym innym stanowisku pracy. Współczesne górnictwo to potężne, skomplikowane maszyny, które trzeba umieć obsłużyć, sterować nimi, naprawić czy wyremontować. I to nie na warsztacie, tylko w tych trudnych warunkach pod ziemią – podkreślał wiceprezes PGG S.A. Jerzy Janczewski. W jego opinii długo jeszcze będą potrzebne zawody górnicze.

Przypomniał, że spółka podjęła współpracę z 11 szkołami i daje ich absolwentom gwarancje zatrudnienia, przyznaje stypendia i nagrody za dobre wyniki w nauce. To są jego zdaniem te elementy, które motywują młodych ludzi, żeby podjęli wyzwanie i zaczęli pracować w branży górniczej. Silne tradycje górnicze, według niego, są szczególnie widoczne na ziemi rybnicko – wodzisławskiej czy bieruńsko – lędzińskiej, gdzie młodzi ludzie chętniej kształcą się w tym kierunku.

Wiceprezes Jerzy Janczewski podkreślał także, że dzięki współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa, Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach udaje się także zapełnić ewentualną lukę pokoleń inżynierskich. Przypomniał, że w ramach Akademii PGG spółka daje możliwość rozwoju swoim pracownikom i możliwość podnoszenia kwalifikacji.

Konferencję Śląski Ład otworzyło wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, który połączył się z uczestnikami zdalnie. - Transformacja energetyczna to szansa na skok cywilizacyjny. Zyskamy na niej, jeśli wykształcimy ludzi kompetentnych, aby ją skutecznie przeprowadzić - podkreślał szef rządu. Według niego budowa gospodarczego ładu przyszłości dla Polski zawsze zaczyna się od Śląska. - To Śląsk od dekad kształtuje przemysłowe oblicze kraju i chcemy, żeby Śląsk był wehikułem, który poniesie polski przemysł w przyszłość – mówił premier.

W Konferencji Śląski Ład wzięli udział także między innymi wiceminister edukacji Marzena Machałek i komisarz Unii Europejskiej do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit, który podobnie jak premier łączył się zdalnie. Na miejscu obecni byli także między innymi: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i Wiceminister Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.

Daria Klimza PGG S.A.