15 maj 2023

Ekogroszki z PGG S.A. atrakcyjne w majowych rankingach cen

W maju analizy i porównywarki cen na polskim rynku węgla opałowego dla odbiorców indywidualnych zwracają uwagę na ofertę Polskiej Grupy Górniczej S.A. w sklepie internetowym. Uwzględniając stosunek ceny do wartości opałowej obecnie jest to jeden z najbardziej opłacalnych wyborów – zachęca portal Farmer.pl za majowym rankingiem cen z serwisu JakiEkogroszek.pl.

Od początku miesiąca zainteresowaniem cieszy się promocja cenowa PGG S.A. „Drugie tyle węgla taniej o 400 zł/t!”, która wpłynęła na zestawienia cen węgla w maju. Pozwala zaoszczędzić 2000 zł przy zamówieniu 5 ton węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej S.A., który automatycznie generuje drugie zamówienie na tyle samo towaru, lecz w promocyjnej cenie. Średnio ceny w e-sklepie PGG S.A. spadają zatem o 200 zł/t.

Eksperci JakiEkogoroszek.pl stwierdzają, że w maju ceny ekogroszków obniżyły się na rynku o 100-200 zł na tonie. Są to mniej spektakularne obniżki, niż te z przełomu marca i kwietnia tego roku. Przy niektórych wysokojakościowych gatunkach węgla pojawiły się pierwsze oznaki odbicia cen. "Podwyżki ekogroszków premium o większej kaloryczności mogą zwiastować wzrostowy trend cen od czerwca tego roku" – czytamy w portalu Farmer.pl.

W rankingu najtańszych wybranych ekogroszków na rynku w maju workowane ekogroszki Retopal, Karlik, Pieklorz z kopalń PGG S.A. kosztują (po uwzględnieniu promocji) 1570 zł/t, a koszty dostawy autorzy oszacowali na przeciętnie 250 zł/t. Porównywalne paliwo (np. o wartości opałowej 25 MJ/kg) konkurencja sprzedaje za ponad 2000-2100 zł/t z transportem.

"Patrząc na stosunek ceny do wartości opałowej, to obecnie jest to jeden z najbardziej opłacalnych wyborów (nawet po dodaniu kosztów transportu). Taniej dostępny jest tylko węgiel luzem w PGG, o ile cena dostawy przez KDW nie jest zbyt wysoka" - podsumowują ofertę Polskiej Grupy Górniczej S.A. autorzy portalu JakiEkogroszek.pl.