23 czerwiec 2023

Kopalnia Chwałowice świętuje jubileusz 120-lecia

Odsłonięcie pamiątkowego obelisku i tablicy upamiętniającej założycieli kopalni oraz otwarcie Izby Tradycji Górnictwa Kopalni Chwałowice były głównymi punktami obchodów 120-lecia istnienia tego zakładu. W uroczystościach 17 czerwca 2023 roku w KWK ROW wzięli udział między innymi: dyrekcja i pracownicy zakładu, wiceprezes ds.pracowniczych PGG S.A. Jerzy Janczewski, senatorowie i posłowie, samorządowcy z Rybnika oraz przedstawiciele lokalnej społeczności. 

- Wielkość kopalni mierzy się nie tylko wielkością wydobycia i liczbą sprzedanych ton węgla, ale przede wszystkim siłą charakteru ludzi, którzy ją tworzą – podkreślał dyrektor KWK ROW Tomasz Tkocz.

Dyrektor Tomasz Tkocz oraz wiceprezydent Rybnika Janusz Koper odsłonili pomnik oraz pamiątkową tablicę na budynku, które poświęcił proboszcz chwałowickiej parafii ks. Grzegorz Stencel.

- Odsłonięcie obelisku i tablicy pamiątkowej to ukłon w kierunku tych, którzy inicjowali budowę tej kopalni. Dzisiaj kopalnia Chwałowice na mapie naszych kopalń jest jedną z ważniejszych. Jest zakładem, który daje bezpieczeństwo pracy, ale również bezpieczeństwo surowcowo-energetyczne - mówił związany od lat z górnictwem poseł Adam Gawęda.

Eksponaty zgromadzone w Izbie Tradycji Górnictwa KWK Chwałowice to przedmioty przekazane przez byłych i obecnych pracowników kopalni. Można w niej oglądać m.in. figurę Św. Barbary, archiwalne dokumenty, mapy zakładu, odznaczenia, mundury czy elementy górniczego ekwipunku. Do pamiątkowej okolicznościowej księgi wpisali się goście uroczystości.

W ramach obchodów jubileuszu w Kościele pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach odbyła się uroczysta Msza Św. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Dęta Kopalni Chwałowice.


Z okazji 120-lecia Kopalni Chwałowice pracownicy zakładu otrzymają bony podarunkowe oraz pamiątkowe albumy.