15 maj 2024

Wypadek zbiorowy w kopalni Mysłowice Wesoła

Trzynastu pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. zostało poszkodowanych po samoistnym wysokoenergetycznym wstrząsie górotworu we wtorek nad ranem 14 maja 2024 r. na poziomie 865 m w kopalni Mysłowice-Wesoła. Trzech pracowników zginęło a dziesięciu odniosło obrażenia.

Podczas prac związanych z drążeniem wyrobiska w przecince ściany 03A w partii A pokładu 510, o godz. 3:29 nastąpił wstrząs o energii 7x106 J. Skutkiem wstrząsu była deformacja obudowy oraz wypiętrzenie spągu wyrobiska.

Z 14 pracowników znajdujących się w rejonie zagrożenia 10 wyprowadzono na powierzchnię. Dziewięciu poszkodowanych z urazami tułowia i kończyn przewieziono do szpitali w Sosnowcu, Katowicach, Oświęcimiu, Jaworznie i Tychach. Z czterema przysypanymi pod ziemią pracownikami utracono kontakt.

Do akcji ratowniczej skierowano zastępy ratowników z kopalnianej stacji w Wesołej oraz zastępy specjalistyczne z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Trzech pracowników zginęło. Wszyscy to doświadczeni górnicy ze stażem 11, 14 i 15 lat pod ziemią.

Po zakończeniu akcji ratowniczej w wyrobisku przeprowadzona zostanie wizja lokalna. Okoliczności tragicznego wypadku zbiorowego zbadają specjaliści pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, Prokuratury Rejonowej w Mysłowicach i Państwowej Inspekcji Pracy OIP w Katowicach.

Ruch kopalni Mysłowice-Wesoła nie został wstrzymany, wstrząs nie miał znacznego wpływu na działanie pozostałych rejonów zakładu.