Największa kopalnia węgla kamiennego w Polsce na płótnie
Młodzież z II klasy Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej w Wodzisławiu Śląskim podjęła się wyzwania uchwycenia piękna górniczego krajobrazu. Na początek było zwiedzanie wybranych ruchów KWK ROW, osiedla robotniczego „Emma" w Radlinie, izby tradycji. Potem wybór odpowiedniej techniki malarskiej. Kilka tygodni później zobaczyliśmy efekt ich pracy.
27 maja, w murach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Anna w Pszowie, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Biblioteka Miejska, odbył się wernisaż ich prac. Uczniowie przenieśli na płótno to, co w górnictwie najważniejsze: ciężką pracę, tradycję, emocje, siłę ludzi, a także piękne ceglane zabytkowe zabudowania kopalni.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Dawid Panic, pracownik kopalni: – To nasz pierwszy projekt i mam nadzieję nie ostatni – mówi. – Zawsze ceniłem dziedzictwo związane z górnictwem. Uważam, że warto je udokumentować, bo to będzie pamiątka dla następnych pokoleń. Chciałbym, żeby poprzez takie akcje udało się je zachować – podkreśla. Ważnym aspektem w tym pomyśle było, by licealiści zobaczyli infrastrukturę kopalni, która znajduje się za bramą zakładu, szczególnie tą zabytkową. – Trzeba o nią dbać i ją chronić – dodaje Dawid Panic.
W wydarzeniu udział wzięli autorzy prac oraz zaproszeni goście m.in., dyrektor kopalni ROW Tomasz Tkocz, dyrektor ds. pracowniczych Dariusz Szlachta, rzecznik prasowy PGG Ewa Grudniok oraz członkowie SITG z oddziałem w Rybniku.
Prace licealistów będzie można oglądać przez miesiąc w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku od Industriady, 7 czerwca. Docelowo będą ozdobą izb tradycji kopalni ROW.
Projekt „Kopalnia ROW na płótnie. Największa kopalnia węgla kamiennego w Polsce” powstał przy współpracy PGG Oddział KWK ROW, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa - Oddział w Rybniku oraz wodzisławskiego liceum.
Zdjęcia: Ewa Grudniok, Damian Bizoń
Udostępnij tę stronę