6 luty 2017

Raport o rynku węglowym

Carlos Fernandez Alvarez starszy analityk ds. węgla w Międzynarodowej Agencji Energii, koordynujący kwestie dotyczące sektora górniczego od 2010 r. był gościem i prelegentem podczas spotkania z przedstawicielami sektora górniczego i dziennikarzami, które odbyło się 6 lutego w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej. W spotkaniu wzięli także udział m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz prezes PGG Tomasz Rogala. Prezentacja dotyczyła Średnioterminowego Raportu na temat Sektora Węglowego i prognoz dotyczących światowego wydobycia oraz zapotrzebowania na węgiel.

Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency) opublikowała analizę rynku węgla i prognozy jego produkcji i konsumpcji w średniookresowej perspektywie do 2021 roku. We wstępie do raportu Dyrektor Wykonawczy IEA dr Fatih Birol pisze, że „słaby wzrost gospodarczy oraz poprawa efektywności energetycznej ograniczają popyt na energię na całym świecie. Fakt ten, w połączeniu z rozbudową wytwarzania energii wiatrowej oraz ze źródeł fotowoltaicznych, wywiera presję na konwencjonalne źródła energii, w tym węgiel.”

Te czynniki są silnie widoczne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Przygotowany przez IEA raport analizuje trendy w zakresie popytu i podaży węgla, zawiera analizę trendów w międzynarodowym handlu węglem, dokonuje prognoz popytu na węgiel i podaży węgla w perspektywie roku 2021 oraz szczegółowo przedstawia analizę zdolności eksportowej węgla z krajów takich jak Australia, Kolumbia, RPA, Mozambik, Rosja, Indonezja, Kanada, Stany Zjednoczone i Polska. Raport IEA jest wszechstronną analizą roli węgla w światowym systemie energetycznym. Podejmuje kwestie dotyczące skutków porozumień klimatycznych dla przyszłości energetyki węglowej, lecz równocześnie realistycznie pokazuje znaczenie węgla dla bezpieczeństwa energetycznego i dostępu do energii elektrycznej w państwach rozwijających się. „Równocześnie warto zwrócić uwagę na świat gospodarek państw rozwijających się o rosnącej liczbie ludności i dobrych perspektywach na szybki wzrost gospodarczy. Niektóre z nich dotknięte są przerwami w dostawach prądu. Inne nie są w stanie każdemu zagwarantować dostępu do energii elektrycznej. Dla tych państw (wiele z nich znajduje się w Południowej i Południowowschodniej Azji) węgiel jest dostępnym i bezpiecznym źródłem energii elektrycznej” – stwierdza dr Birol.

Carlos Fernandez Alvarez starszy analityk w MAE, koordynujący kwestie dotyczące sektora górniczego od 2010 r. Pan Alvarez posiada dwadzieścia pięć lat doświadczenia w sektorze energetycznym. Karierę rozpoczął jako konsultant dla sektora planowania produkcji energii elektrycznej. Był zaangażowany głównie w modelowanie i ocenę bezpieczeństwa w sektorze elektrowni jądrowych. W 2001 roku, po 10 latach pracy w sektorze prywatnym, został zatrudniony na stanowisku doradcy energetycznego w hiszpańskiej administracji rządowej, uczestnicząc w wypracowaniu stanowisk dotyczących dyrektyw związanych z gazem ziemnym i energią elektryczną. W 2003 roku został mianowany Zastępcą Dyrektora Górnictwa w Dyrekcji Polityki Energetycznej i Górnictwa Hiszpanii. Następnie, w 2007 roku został Prezesem Agencji ds. Górnictwa - organu odpowiedzialnego za sektor górniczy i projektów rozwoju obszarów górniczych w Hiszpanii.