Połączenie technologiczne ruchów Chwałowice i Jankowice
W ramach funkcjonowania kopalni zespolonej ROW rozpoczęło się przekazywanie części urobku z ruchu Chwałowice do ruchu Jankowice. Na tę okoliczność zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego. Z dziennikarzami spotkali się również wiceprezes PGG ds. produkcji Piotr Bojarski, przewodniczący rady nadzorczej PGG prof. Jan Wojtyła, senator Adam Gawęda oraz poseł Krzysztof Sitarski. Po konferencji jej uczestnicy wraz z dziennikarzami zjechali na poziom 630 m. kopalni ROW do miejsca gdzie odbywa się transport urobku z ruchu Chwałowice na ruch Jankowice.
Ruch Jankowice przejmie 3,0 tys. ton netto urobku na dobę, co pozwoli na osiągnięcie średniego sumarycznego dobowego wydobycia w obu ww. ruchach oddziału KWK ROW w wysokości 19,1 tys. ton na dobę netto, to jest w ruchu Jankowice w wysokości 12,5 tys. ton netto oraz 6,6 tys. ton na dobę w ruchu Chwałowice. Jednocześnie będzie możliwe pełne wzbogacanie w ZPMW obu ruchów całej nadawy do klasy minimum 23 MJ.
Efekty połączenia i przekierowania części wydobycia z ruchu Chwałowice do ruchu Jankowice:
- ograniczenie zadań inwestycyjnych w ruchu Chwałowice
- likwidację przerzutu urobku pomiędzy poziomami 550m i 390m w ruchu Chwałowice
- znaczne ograniczenie przewozu kołowego w ruchu Chwałowice, poprzez rezygnację z przewozu urobku i skupienie się na transporcie załóg i materiałów,
- przyspieszenie możliwości pełnego wzbogacania urobku dla zaspokojenia oczekiwań odbiorców,
- pełne wykorzystanie nowoczesnych ogniw ciągu technologicznego ruchu Jankowice tj. odstawa główna, transport pionowy, ZPMW.
Nakłady inwestycyjne w wysokości 23,5 mln. zł poniesione na połączenie techniczne obu ruchów będą skutkowały obniżeniem kosztów funkcjonowania kopalni ROW. Zwrot poniesionych nakładów nastąpi po 3 latach tj. w roku 2019.
Połączenie technologiczne ruchów Chwałowice i Jankowice jest tylko etapem w działaniach podejmowanych w KWK ROW w ramach szeroko rozumianej restrukturyzacji górnictwa, kolejne są analizowane i będą wdrażane w przyszłości.
Przekierowanie części wydobycia z ruchu Chwałowice do ruchu Jankowice w ramach oddziału KWK ROW jak również prowadzone pozostałe działania restrukturyzacyjne stwarzają możliwość poprawy efektywności ekonomicznej wydobycia węgla w obszarach górniczych obu ruchów a w perspektywie efektywnego ekonomicznie ich funkcjonowania jako zintegrowanego organizmu gospodarczego, co posiada istotne znaczenie z punktu widzenia:
- zapewnienia dostaw węgla energetycznego do odbiorców,
- załagodzenia skutków społecznych ograniczenia działalności górniczej w regionie,
- bezpieczeństwa prowadzenia eksploatacji,
- optymalizacji wykorzystania posiadanego majątku oraz zdolności ciągów technologicznych,
- lepszego wykorzystania bazy zasobowej kopalń,
- optymalizacji wykorzystania brygad roboczych,
- uproszczenie struktury organizacyjnej,
- wykorzystania posiadanej infrastruktury dołowej do prowadzenia robót udostępniających i przygotowawczych w innym zakładzie,
- zwiększenie i optymalizacja zakresu stosowanego monitoringu zagrożeń naturalnych,
- zwiększenie zakresu wykorzystania wyrobisk i obiektów do niezbędnego utrzymania ruchu kopalń.
Udostępnij tę stronę