15 grudzień 2016

Drugi dzień obchodów 35. lecia najdłuższego podziemnego strajku na kopalni „Piast”

Drugi dzień obchodów 35. lecia najdłuższego podziemnego strajku na kopalni „Piast” rozpoczął się konferencją prasową oraz panelem dyskusyjnym z udziałem przedstawicieli IPN oraz uczestników strajku. W kościele pw. św. Barbary w Bieruniu Arcybiskup Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej mszy świętej. - Jednym z podstawowych praw człowieka jest wolność. Nic tak człowiekowi nie doskwiera, jak jej brak – powiedział w homilii metropolita katowicki. – To w jej obronie człowiek nie odmawia nawet ofiary z życia. Taką ofiarę gotowi byli 35 lat temu złożyć górnicy kopalni „Piast”.

Ostatnim punktem dwudniowych obchodów była uroczysta akademia na która przybyli m.in. Witold Bańka, minister Sportu i Turystyki, Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Andrzej Sznajder Dyrektor Katowickiego Instytutu pamięci Narodowej, Roman Polko Generał Dywizji Wojska Polskiego, Tomasz Rogala prezes Polskiej Grupy Górniczej, Krzysztof Setlak dyrektor kopalni Piast Ziemowit a także uczestnicy strajku sprzed 35 lat Adam Urbańczyk, Andrzej Oczko i Stanisław Paluch. Prezydent Andrzej Duda i Premier Beata Szydło przesłali listy, które zostały na uroczystości odczytane. Prezes Tomasz Rogala podczas przemówienia dziękował strajkującym przed lat górnikom i zwrócił uwagę, że „ci strajkujący przed 35 laty stanęli na przeciw potężnej machinie represji, uzbrojeni tylko w prawdę i przyzwoitość, wykazali się odwagą i hartem ducha. Za to bohaterstwo w imieniu Polskiej Grupy Górniczej i całej braci górniczej dziękuję”. Z przemówieniami wystąpili również szefowie związków zawodowych działających w kopalni a Bogusław Hutek przewodniczący „Solidarności” w PGG wyraził żal z powodu nieobecności na obchodach Pana Prezydenta RP.

Na koniec zostały wręczone pamiątkowe medale, które zostały przyznane przez Prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Otrzymali je: Paulina Zawadzka, Adam Urbańczyk, Andrzej Oczko, Stanisław Paluch . Pamiątkowe kordziki natomiast zostały wręczone: Bogdanowi Piotrowskiemu, Janowi Gurtmanowi, Józefowi Palka i Henrykowi Mazurowi. Natomiast zasłużeni, wyróżniający się pracowników i byli pracownicy KWK „Piast” oraz inne osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do powstania i rozwoju kopalni uhonorowani zostali odznaczeniem „Zasłużony dla KWK „Piast” . Rozstrzygnięto także konkurs ogłoszony przez Burmistrza Miasta Bieruń oraz Komitet Obchodów 35. Rocznicy Strajku na KWK Piast na zagospodarowanie Ronda Imienia Strajku Górników KWK ,,Piast’- 1981 Zostały wyróżnione dwie prace Pana Tomasza Piecucha i uczennic Powiatowego Zespołu nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu.

Ostatnim punktem wieńczącym dwudniowe uroczystości było wzruszające przedstawienie odtwarzające dramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat. Sztuka powstała w 2015 roku na potrzeby projektu SOLIDARNI, zrealizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Na zlecenie MDK teatrolog, Janusz Toczek napisał scenariusz przedstawienia "Drogi do Solidarności". W spektaklu wzięli udział młodzi aktorzy oświęcimskiego Teatru "Na Stronie" oraz Grupy Teatralnej "Minus Jeden" z Kęt. Reżyserią zajął się Janusz Toczek z pomocą Izabeli Paszko i Donaty Wójcik - Bąbskiej. Dekorację wykonali plastycy Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Koordynatorem projektu oraz organizatorem tegorocznego przedstawienia była Bogumiła Goryczka z MDK Oświęcim. Trwające 40 minut przedstawienie, wywołało mocne wrażenie na widzach. Wielu zebranych ocierało łzy wzruszenia, a po uroczystości dziękowało artystom za odtworzenie tamtych dramatycznych wydarzeń, które były ich udziałem.