
Drugi dzień obchodów 35. lecia najdłuższego podziemnego strajku na kopalni „Piast”
Drugi dzień obchodów 35. lecia najdłuższego podziemnego strajku na kopalni „Piast” rozpoczął się konferencją prasową oraz panelem dyskusyjnym z udziałem przedstawicieli IPN oraz uczestników strajku. W kościele pw. św. Barbary w Bieruniu Arcybiskup Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej mszy świętej. - Jednym z podstawowych praw człowieka jest wolność. Nic tak człowiekowi nie doskwiera, jak jej brak – powiedział w homilii metropolita katowicki. – To w jej obronie człowiek nie odmawia nawet ofiary z życia. Taką ofiarę gotowi byli 35 lat temu złożyć górnicy kopalni „Piast”.
Ostatnim punktem dwudniowych obchodów była uroczysta akademia na która przybyli m.in. Witold Bańka, minister Sportu i Turystyki, Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Andrzej Sznajder Dyrektor Katowickiego Instytutu pamięci Narodowej, Roman Polko Generał Dywizji Wojska Polskiego, Tomasz Rogala prezes Polskiej Grupy Górniczej, Krzysztof Setlak dyrektor kopalni Piast Ziemowit a także uczestnicy strajku sprzed 35 lat Adam Urbańczyk, Andrzej Oczko i Stanisław Paluch. Prezydent Andrzej Duda i Premier Beata Szydło przesłali listy, które zostały na uroczystości odczytane. Prezes Tomasz Rogala podczas przemówienia dziękował strajkującym przed lat górnikom i zwrócił uwagę, że „ci strajkujący przed 35 laty stanęli na przeciw potężnej machinie represji, uzbrojeni tylko w prawdę i przyzwoitość, wykazali się odwagą i hartem ducha. Za to bohaterstwo w imieniu Polskiej Grupy Górniczej i całej braci górniczej dziękuję”. Z przemówieniami wystąpili również szefowie związków zawodowych działających w kopalni a Bogusław Hutek przewodniczący „Solidarności” w PGG wyraził żal z powodu nieobecności na obchodach Pana Prezydenta RP.
Na koniec zostały wręczone pamiątkowe medale, które zostały przyznane przez Prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Otrzymali je: Paulina Zawadzka, Adam Urbańczyk, Andrzej Oczko, Stanisław Paluch . Pamiątkowe kordziki natomiast zostały wręczone: Bogdanowi Piotrowskiemu, Janowi Gurtmanowi, Józefowi Palka i Henrykowi Mazurowi. Natomiast zasłużeni, wyróżniający się pracowników i byli pracownicy KWK „Piast” oraz inne osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do powstania i rozwoju kopalni uhonorowani zostali odznaczeniem „Zasłużony dla KWK „Piast” . Rozstrzygnięto także konkurs ogłoszony przez Burmistrza Miasta Bieruń oraz Komitet Obchodów 35. Rocznicy Strajku na KWK Piast na zagospodarowanie Ronda Imienia Strajku Górników KWK ,,Piast’- 1981 Zostały wyróżnione dwie prace Pana Tomasza Piecucha i uczennic Powiatowego Zespołu nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu.
Ostatnim punktem wieńczącym dwudniowe uroczystości było wzruszające przedstawienie odtwarzające dramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat. Sztuka powstała w 2015 roku na potrzeby projektu SOLIDARNI, zrealizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Na zlecenie MDK teatrolog, Janusz Toczek napisał scenariusz przedstawienia "Drogi do Solidarności". W spektaklu wzięli udział młodzi aktorzy oświęcimskiego Teatru "Na Stronie" oraz Grupy Teatralnej "Minus Jeden" z Kęt. Reżyserią zajął się Janusz Toczek z pomocą Izabeli Paszko i Donaty Wójcik - Bąbskiej. Dekorację wykonali plastycy Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Koordynatorem projektu oraz organizatorem tegorocznego przedstawienia była Bogumiła Goryczka z MDK Oświęcim. Trwające 40 minut przedstawienie, wywołało mocne wrażenie na widzach. Wielu zebranych ocierało łzy wzruszenia, a po uroczystości dziękowało artystom za odtworzenie tamtych dramatycznych wydarzeń, które były ich udziałem.
Udostępnij tę stronę