
Nigdy nie pozwolimy na to, aby zniszczone zostało polskie górnictwo.
- Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa i wierzę głęboko w to, że te zmiany, które rozpoczęliśmy w tym roku i które konsekwentnie realizujemy przyniosą oczekiwany efekt. Największą troską przy tych zmianach jest troska o to, aby zabezpieczyć prace dla ludzi, aby każdy pracownik zatrudniony dzisiaj w górnictwie miał poczucie tego, że te zmiany nie wpłyną na jego przyszłość, że dajemy gwarancję zatrudnienia czy przejścia na urlopy. Proszę pamiętać, że największego sprzymierzeńca macie państwo w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Nigdy nie pozwolimy na to aby zniszczone był polskie górnictwo - powiedziała premier Beata Szydło, podczas uroczystej Barbórki, która odbyła się w piątek 2 grudnia w Rybniku.
W uroczystości wzięli także udział minister energii Krzysztof Tchórzewski, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Grzegorz Tobiszowski oraz śląscy parlamentarzyści. Gospodarz spotkania Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala w swoim wystąpieniu przypomniał ogrom pracy włożony w utworzenie Polskiej Grupy Górniczej, by zapobiec upadłości Kompanii Węglowej oraz destabilizacji setek firm okołogórniczych zatrudniających ponad 130 tys. pracowników. Zaznaczył, że tego sukcesu nie byłoby bez strony społecznej. - Rozpoczęta restrukturyzacja jest procesem ciągłym i widać jej efekty. Utworzyliśmy pięć kopalń zespolonych, reformujemy administrację, tworzymy nowe standardy zarządzania. Zespolenie kopalń pozwoliło na obniżenie kosztów wydobycia, co jest priorytetem dla całego sektora górnictwa. Technologiczne połączenia pomiędzy ruchami otworzyło możliwość likwidacji niewykorzystanej infrastruktury zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Konsolidacja pozwoliła także na wspólne korzystanie z kosztownych maszyn i urządzeń oraz koordynowanie procesów produkcyjnych pod okiem wspólnego gospodarza. PGG inwestuje i do końca 2017 zamierza wydać na inwestycje ok. 900 mln zł - powiedział Tomasz Rogala. Jego zdaniem powołanie PGG to początek bardzo trudnej drogi do zapewnienia stabilnych miejsc pracy. Prezes zapewnił, że firma nigdy nie będzie oszczędzać na bezpieczeństwie pracy, które pozostanie priorytetem spółki.
Prezes Rogala także przypomniał, że trwają prace związane z połączeniem - w ramach rybnickiej kopalni ROW - ruchu Chwałowice z ruchem Jankowice oraz budowa poziomu 880 m w ruchu Jankowice, prócz tego planowana jest modernizacja jednego z szybów ruchu Marcel. W kopalni Ruda powstało połączenie ruchu Pokój z ruchem Bielszowice, dzięki czemu od stycznia 2017 r. urobek z Pokoju będzie w całości przesyłany do Bielszowic.
Podziękował również za osobiste zaangażowanie w proces naprawczy premier Beacie Szydło, ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu oraz pełnomocnikowi rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Grzegorzowi Tobiszowskiemu.
Na początku uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć górników, którzy zginęli w kopalni "Rudna". Prezydent RP Andrzej Duda przysłał także list w którym napisał m.in. "Niech Święta Barbara otacza swoją opieką Państwa, niech w Państwa domach zawsze gości rodzinne szczęście i dostatek.(...) Górnik nie jest zwykłym zawodem a kopalnia nie jest takim samym miejscem pracy jak inne, dzięki państwu rozwija się niemal każda dziedzina życia społecznego i gospodarczego, polski węgiel jest i pozostanie podstawą na której opiera sie nasze bezpieczeństwo energetyczne. (...) Ważny jest także górniczy etos i piękne górnicze tradycje".
Barbórka była także okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych górników.
Cała relacja z uroczystości już wkrótce na stronie www.pgg.pl oraz w miesięczniku Polskiej Grupy Górniczej.
Udostępnij tę stronę