
PGG szansą dla nowoczesnego przemysłu
Górnictwo. Polityka. Ekonomia. Bezpieczeństwo – trzeci dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W trzecim, ostatnim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel zatytułowany: Górnictwo. Polityka. Ekonomia. Bezpieczeństwo. W dyskusji w której wzięli udział m.in. prezesi spółek górniczych – JSW, KHW, oraz Węglokoksu, uczestniczył także Tomasz Rogala prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej. Przyszłość polskiego górnictwa, błędy z lat poprzednich i ogólna sytuacja gospodarcza Polski oraz branży węglowej zdominowały całość dyskusji.
Na pytanie prowadzącego „Co tak naprawdę oznacza powstanie Polskiej Grupy Górniczej w realnej gospodarce oraz na czym polega projekt powstania kopalń zespolonych? ” prezes Rogala powiedział - Powstanie PGG to po pierwsze zapobieżenie dużej destabilizacji części sektora górnictwa węglowego, po drugie rozpoczęcie procesu optymalizacji, która ma zmierzać do tego, aby PGG była przedsiębiorstwem, które głównie jest skoncentrowane na zaspokajaniu rynku klienta wewnętrznego. Deklaracje rządu w osobie Pana ministra Tchórzewskiego sprowadzają się do określenia węgla jako paliwa energetycznego i jako podstawę energii. Naszym zadaniem jest zapewnienie tego, aby dostarczać ten węgiel w konkurencyjnej cenie, żeby zaspakajać rynek klienta wewnętrznego, który jest nam najbliższy. Natomiast projekt powstania kopalń zespolonych, to po prostu uproszczenie systemu zarządzania nad jednostkami wydobywczymi i doprowadzenie do tego, żeby mniejsza liczba nadzoru technicznego była potrzebna do realizowania tego samego procesu produkcyjnego. Zapytany natomiast o politykę sprzedażową prezes Tomasz Rogala stwierdził m.in. że - przy jej ustalaniu nie rozmawiamy o obniżaniu cen, to nie ta metoda i kierunek ale mówimy o produkcie, sposobie jego dostawy i aby to właśnie było bardziej cenowo atrakcyjne.
Warto dodać, że podczas rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego Pani Premier Beata Szydło, która była gościem specjalnym, również wspomniała o powstaniu PGG - Utworzenie Polskiej Grupy Górniczej to droga nie tylko w kierunku utrzymania górnictwa węgla kamiennego w Polsce i danie mu nowej szansy, ale też przekształcenie go w nowoczesny przemysł.
Kongres jak każdego roku, a jest to już ósma jego edycja przyciąga reprezentantów biznesu, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata. Wśród panelistów i uczestników debat nie brakuje co roku komisarzy unijnych i przedstawicieli rządów państw europejskich. Wśród nowych nurtów tematycznych Kongresu trzeba wymienić sesje dotyczące różnych aspektów cyfrowej rewolucji w gospodarce.
Udostępnij tę stronę