15 lipiec 2021

"Kręci nas historia" - wakacyjny konkurs na film

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza dzieci, młodzież, rodziny i dorosłych mieszkańców do udziału w wakacyjnym konkursie pod hasłem "Kręci nas historia" na film, nakręcony w miejscu związanym z wydarzeniami stanu wojennego sprzed 40 lat.

W swoich podróżach bliskich i dalekich z pewnością odwiedzicie miejsca ważne i najważniejsze dla naszej przeszłości – milczących świadków historii. Także w drodze do pracy niektórzy z Was będą mijać katowicki Krzyż-Pomnik, upamiętniający wydarzenia 16 grudnia 1981 roku. W 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" szukamy na mapie Waszych (nie tylko wakacyjnych) wędrówek tych punktów, które na różne sposoby są związane właśnie z tragicznymi wydarzeniami stanu wojennego w PRL (w latach 1981–1983). Opowiedzcie nam o nich, biorąc do ręki smartfon, aparat bądź kamerę. Nagrajcie krótki film, dodajcie Wasz komentarz i zgłoście się do konkursu. Atrakcyjne nagrody, pozwalające rozwijać filmowe i historyczne pasje, czekają zarówno na młodszych, jak i starszych uczestników. W końcu dorośli też zasługują na konkursy! - zachęcają organizatorzy konkursu ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Miejsca, w których można nakręcić konkursowy filmik, nie ograniczają się do terenu Katowic czy województwa śląskiego. Na szlakach wakacyjnych podróży znaleźć mogą się takie miasta, jak np. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Toruń, Szczecin, Jastrzębie-Zdrój. Wszędzie tam przed 40 laty historia stanu wojennego splotła się z losami Polaków. Organizatorzy zachęcają także do odkrywania mniej znanych miejsc i historii stanu wojennego.

Filmy na konkurs "Kręci nas historia" nadsyłać można do 25 sierpnia 2021 r.

Prace konkursowe należy zgłaszać mailowo na adres biuro@scwis.pl, przesyłając wewnątrz wiadomości link do nagrania, które umieścić można w dowolnym popularnym serwisie internetowym (np. na YouTube). Dodatkowo do wiadomości e-mail należy załączyć skany wypełnionych przez uczestnika załączników nr 1 (karta zgłoszenia uczestnictwa) i nr 2 (klauzula informacyjna). Długość nagrania nie powinna przekraczać 3 minut. Konkurs ma charakter ogólnopolski, organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych:

• dorośli i młodzież (od 16 roku życia)

• dzieci i młodzież (do 16 roku życia).

Dla zwycięzców i wyróżnionych w każdej kategorii wiekowej przewidziano nagrody rzeczowe oraz publikację filmów w kanałach internetowych Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 31 sierpnia 2021 r. na stronie www.scwis.pl oraz w newsletterze i mediach społecznościowych Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności - organizatora konkursu.

Regulamin konkursu i niezbędne dokumenty dostępne są do pobrania ze strony www.scwis.pl.

Kontakt z organizatorami konkursu: biuro@scwis.pl