10 wrzesień 2021

V edycja Górniczego Forum Ekonomicznego AGH

W dniach 30 września - 1 października 2021 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się V edycja Górniczego Forum Ekonomicznego na temat „Sprawiedliwa transformacja energetyczna w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - Nowe modele biznesowe dla firm energetycznych i górniczych.”

Sprawiedliwa transformacja energetyczna powinna mieć równy wpływ na przedsiębiorstwa górnicze, jak i energetyczne, ponieważ w przeciwnym razie będzie to oznaczało likwidację, a nie transformację tych branż.

Firmy energetyczne muszą szukać nowych możliwości zwiększenia przychodów. Zakładając stałą wartość produkcji energii z paliw kopalnych, ich udział w miksie energetycznym i tak będzie naturalnie malał, a zwiększone zapotrzebowanie na energię będzie pokrywane z OZE, co również zwiększy ich udział w miksie energetycznym.

Pytanie brzmi, czy transformacja energetyczna, która prowadzi do końca wydobycia paliw kopalnych, nie spowolni rozwoju krajów, których miks energetyczny w dużej mierze opiera się na paliwach konwencjonalnych? Czy jest to sprawiedliwa transformacja energetyczna z punktu widzenia wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej? Jakie nowe modele biznesowe mogą być przyjęte przez firmy energetyczne i górnicze, aby mogły nadal, w podobnym wymiarze funkcjonować na rynku?

Podczas tegorocznego Górniczego Forum Ekonomicznego wraz z zaproszonymi gośćmi postaramy się znaleźć odpowiedzi właśnie na te pytania. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!

Link do wydarzenia: www.gfe.agh.edu.pl

W galerii: poprzednie edycje Górniczego Forum Ekonomicznego w AGH (zdjęcia: ARC-www.gfe.agh.edu.pl/)