13 wrzesień 2021

Wystartował XVI Bieg Pamięci spod kopalni Wujek do Warszawy

Kilkudziesięciu uczestników wystartowało w poniedziałek rano 13 września spod Krzyża-Pomnika przy kopalni Wujek w XVI Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego. We wtorek 14 września w dniu urodzin i wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki biegacze w sztafecie dotrą z Katowic do Warszawy, do grobu kapłana-męczennika.

W tym roku oprócz górników-biegaczy z kopalń Wujek, Mysłowice-Wesoła i nieistniejących już Bożych Darów biegną też do stolicy uczniowie dwóch katowickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dziewięciu Górników z Wujka oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2. Do biegu dołączyli też pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz samorządowcy.

Przed biegiem uczestnicy modlili się na mszy św. w pobliskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie, złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, potem przy dźwiękach górniczej orkiestry dętej kopalni Mysłowice-Wesoła przemaszerowali uroczyście na miejsce startu pod kopalnią Wujek.

Zebranych powitał Robert Ciupa - szef Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które organizuje bieg wspólnie z NSZZ Solidarność, Społecznym Komitetem Pamięci Górników kopalni „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku, parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Stowarzyszeniem „Moja Gmina Nasz Powiat” z Knurowa (miasta w którym przed kilkunastu laty zrodziła się idea biegowej sztafety pamięci), IPN.

Głównym partnerem i sponsorem biegu na trasie Katowice-Warszawa jest Polska Grupa Górnicza S.A.

Wśród zgromadzonych, którzy przyszli na start byli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Knurowa Adam Rams oraz przewodniczący knurowskiej Rady Miejskiej Tomasz Rzepa, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba (który wziął udział w biegu), szef katowickiej Rady Miejskiej Maciej Biskupski, śląski komendant wojewódzki Policji nadinsp. Roman Rabsztyn, komendant miejski Policji insp. Paweł Barski, wiceprezes PGG S.A. Jerzy Janczewski, dyrektor kopalni Staszic-Wujek Damian Borgieł, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Mirosław Skibski, dyrektorzy katowickich szkół, których uczniowie biegną w sztafecie: dr Marta Kubarek i Aldona Skubiszewska, kanclerz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Ireneusz Ryszkiel, związkowcy oraz córka jednego z poległych na Wujku górników Katarzyna Kopczak i przywódca strajku w kopalni Wujek Stanisław Płatek.

Wojewoda Jarosław Wieczorek odczytał list Mateusza Morawieckiego do uczestników biegu, w którym premier przypomniał, że 13 grudnia 1981 r. był "jednym z najczarniejszych dni w naszej historii":

"Komunistyczna władza po raz kolejny pokazała swoje totalitarne oblicze. Na protestujących wysłała wojsko i oddziały ZOMO. Wciąż pamiętamy tamtych ludzi i tamte dni. Za kilka miesięcy minie 40 lat od tragedii w kopalni Wujek. Wszystkim, którzy przywołują bohaterów owych mrocznych lat, pragnę złożyć wyrazy najgłębszego szacunku. Z dumą wspominamy polski ruch Solidarności. Kilkanaście miesięcy, jakie nastąpiły po zwycięskich strajkach w sierpniu 1980 r. przemieniły nasz naród, były niezwykłym przebudzeniem, czasem odnowienia społecznych więzi, współpracy i entuzjazmu. Wówczas uwierzyliśmy, że możemy skutecznie przeciwstawiać się komunizmowi. Byliśmy pewni, że razem, zjednoczeni w działaniu, stanowimy wielką siłę, przed którą cofa się nawet komunistyczna władza. Wielkie nadzieje zostały wystawione na próbę przez wprowadzenie stanu wojennego. Protest górników kopalni Wujek a także innych zakładów pracy był objawieniem siły solidarności i niezgody na przemoc państwa. Był symbolem niezależności i podmiotowości górników" - napisał Mateusz Morawiecki.

"XVI Bieg Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego z Katowic do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest wyrazem hołdu oddanego tym wszystkim ludziom, którzy nie zważając na konsekwencje przeciwstawili się władzy i zapłacili za to często najwyższą cenę. Dziś, gdy obchodzimy ważne historyczne rocznice - wybuchu II wojny światowej, powstania Solidarności a wkrótce wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek - wiemy, że każdy etap polskiej drogi do wolności był ważny, a każda próba wyzwolenia nie byłaby możliwa bez poprzedniej, nie byłaby możliwa bez tych, którzy zapłacili za nią życiem i zdrowiem. Wszystkim organizatorom i uczestnikom organizowanej od lat pielgrzymki biegowej pragnę dziś podziękować za zaangażowanie i pielęgnowanie pamięci o przeszłości. Upamiętnianie tych, którzy oddawali swe życie, byśmy mogli żyć dzisiaj w wolnym, bezpiecznym kraju, to nasza powinność i nasz przywilej. Oddajmy im cześć i podejmijmy zobowiązanie, że będziemy przekazywać ich przesłanie następnym pokoleniom" - przekazał w liście Prezes Rady Ministrów.

Prezydent Knurowa Adam Rams pozdrowił biegaczy tradycyjnym śląskim "Szczęść Boże". Przypomniał, że to właśnie w jego mieście na Śląsku przed 16 laty powstała piękna inicjatywa grupki biegaczy-maratończyków, która rozszerzyła się i odtąd "funkcjonuje w obszarze duchowym, edukacyjnym, ale także sportowym". Wśród biegaczy w tym roku jest m.in. dwóch knurowskich radnych Marian Gruszka i Paweł Szkatuła.

Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba zwrócił uwagę na konieczność kontynuowania troski o pamięć:

- Dzięki zaangażowaniu górników kopalni Wujek możemy powiedzieć dzisiaj, że czujemy się wolni, że jesteśmy gospodarzem w naszym domu. I tę pamięć musimy kultywować. Patriotyzmu nie da się rozszerzać na siłę. Aby mógł być przekazywany młodemu pokoleniu, musi on mieć odpowiednią formę. Nasze życie to pewna sztafeta pokoleń. To adekwatna nazwa dla tego wydarzenia: sztafeta, przekazywanie sobie pałeczki-idei, wiadomości, którą trzeba nieść tam do Warszawy, do także uświęconego miejsca - mówił wiceprezydent Katowic.

Przed startem uczestników pobłogosławił ks. proboszcz Ireneusz Tatura. Po modlitwie oddano hołd poległym górnikom kopalni Wujek składając kwiaty pod Krzyżem-Pomnikiem.

Pierwszego dnia trasa pielgrzymki biegowej prowadzi od kopalni Wujek przez Park Kościuszki i centrum Katowic, Siemianowice, Czeladź, Będzin, Siewierz, Myszków, Żarki, Lelów, Koniecpol, Włoszczową, Łopuszno, Sielpię Wielką. We wtorek biegacze miną Końskie, Drzewicę, Odrzywół, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnicę, Grójec i Janki. Stamtąd pobiegną do Warszawy całą grupą, by po południu około godz. 17.15 dotrzeć do parafii św. Stanisława Kostki, gdzie odprawiona zostanie msza św. na zakończenie biegu.

W galerii: start XVI Biegu Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego, Katowice, 13 września 2021 r. (zdjęcia: Bożena Sieja - PGG S.A.)