9 październik 2018

Społeczny PRE COP24 w Brukseli

W Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Społecznego PRE_COP24 trwa debata w sprawie polskiej drogi do czystego środowiska. Uczestnicy to m.in. Kazimierz Grajcarek, koordynator projektu, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, Jadwiga Wiśniewska, eurodeputowana z PiS i Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

 

W pierwszej sesji debaty, przedstawiane jest stanowisko strony społecznej, które wypracowano w czasie obrad sierpniowego PRE COP24 w Katowicach. Głos zabiorą tutaj: Dariusz Potyrała – przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce, Dariusz Trzcionka – wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych oraz Jarosław Grzesik – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Swoje stanowisko maja także przedstawić przedstawiciele zagranicznych związków zawodowych.

Prezes Tomasz Rogala w swoim przemówieniu powiedział m.in - Naszym zadaniem jest pokazac, jak polityka klimatyczna, która sprowadza się do zmniejszenia udziału wegla w wytwarzaniu, wpłyneła na rynek węgla nie tylko w Europie, ale i na świecie. Chcemy pokazac, jak to źródło wartości traktowane jest przez Chiny, USA i resztę świata. Pokażemy liczby i wpływ węgla na jakość życia. Bez duzych graczy jak USA czy Chiny, możemy tworzyć w UE różne narracje, ale będzie to nieskutecznie. Uzależniamy się od importu. Nie konkurujemy o jakość środowiska, a tylko zastępujemy węgiel gazem. W tym drugim przypadku też emitujemy CO2 a metanu jeszcze więcej. Jakie to ma znaczenie dla konkurencyjności gospodarek? Np. 120 mld euro więcej (2000-2017) płacimy Chinom za wymianę handlową (bilans import-eksport): telefony, sprzęt elektroniczny itp. To przejaw polityki dekarbonizacyjnej: w postaci przepływu wartości poza granice UE.

Drugi panel był poświęcony skutecznemu rozwiązywaniu wyzwań klimatycznych poprzez działania polskiej nauki i przemysłu. Moderatorem sesji z udziałem naukowców, pracodawców oraz polityków będzie dr Paweł Bogacz z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Źródło: nettg