1 czerwiec 2018

PGG ufundowała pracownię robotyki w przedszkolu integracyjnym w Lędzinach

Polska Grupa Górnicza postanowiła wesprzeć przedszkole integracyjne nr 2 w Lędzinach, do którego uczęszczają m. in. dzieci pracowników i ufundowała pracownię robotyki, programowania oraz terapii ręki dla najmłodszych. Uroczyste otwarcie pracowni robotyki odbyło się 1 czerwca br., w Miejskim Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Lędzinach. To pierwsza tego typu pracownia na Śląsku i jedna z pierwszych w kraju.

 

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej rozpoczynając uroczystość złożył przedszkolakom życzenia z okazji Dnia Dziecka, a dyrekcji placówki pogratulował pomysłu na otwarcie pracowni.

 – My dorośli doskonale wiemy co z telefonami i laptopami potrafią już robić nasze dzieci. Ten pomysł to jest lepszy sposób wykorzystania tych urządzeń , nauczenia dzieci jak w sposób bardziej twórczy można ich używać. To co Państwo tutaj zrobili, przy naszym skromnym udziale, to jest ogromny krok, aby tworzyć kreatywność , która będzie napędzać ten region za kilkanaście lat – mówił prezes Tomasz Rogala podczas otwarcia pracowni robotyki.

Pracownia robotyki jest pierwszą tego typu na Śląski i jedną z pierwszych w kraju. Zajęcia przeznaczone będą dla dzieci w wieku 4-6 lat dla grup maksimum 10 osobowych, zarówno dzieci zdrowych jak również z deficytami aparatu ruchu. Dzieci będą pracowały w parach, mając do dyspozycji tablet oraz zestawy do konstruowania serii Lego Education WeDo 2.0, Lego Boost oraz klasyczne klocki Lego System More to Math. Z ufundowanych przez PGG zestawów dzieci będą mogły zbudować m. in. zdalnie sterowane roboty.

Dyrektor przedszkola Robert Salwierak dziękując m.in. Polskiej Grupie Górniczej za wsparcie finansowe, podkreślił, że bardzo się cieszy, że są firmy które nie boją się zainwestować w coś co na pierwszy rzut oka może wydawać się zbyt odważne, ale tak naprawdę jest bardzo dobrą inwestycją w dzieci.

-  Nasza pracownia robotyki, programowania i terapii ręki pozwoli najmłodszym poznać tajniki i mechanizmy programowania. Otworzy dzieci na wyzwania stawiane w prężnie rozwijającym się świecie. Komputery nie rozumieją skomplikowanej mowy ludzkiej, aby efektywnie się z nimi komunikować musimy używać zbioru poleceń. Pragniemy zadbać o to, by nasi wychowankowie opanowali podstawy potrzebne do bycia małym programistom, tworząc jednocześnie połączenia pomiędzy naszym światem, a tym wirtualnym, który współcześnie jest ważną częścią otaczającej nas rzeczywistości. Język programowania jest językiem uniwersalnym, który łamie wszystkie blokady i daje spojrzenie w przyszłość – tłumaczył dyrektor Salwierak.

Uroczystość otwarcia pracowni robotyki zbiegła się w czasie z 60-leciem istnienia placówki oraz Dniem Dziecka.

Co to jest robotyka i programowanie?

Programowanie i robotyka to nowoczesna forma edukacji dzieci. Daje niesamowitą radość tworzenia dzieciom, poczucie dumy z wykonanego zadania, a przy tym wszechstronnie rozwija. Na robotykę składają się podstawy fizyki, mechaniki, informatyki i matematyki. Programowanie uczy dzielenia dużych zadań na małe, wnioskowania, analizy i korekty błędów. Jednym słowem – wszechstronnie rozwija dziecko i „zmusza” je do myślenia.

Po co robotyka dla przedszkolaków?

Dzięki zajęciom dzieci:

- zdobywają umiejętności informatyczne i techniczne

-uczą się twórczego myślenia

-doskonalą sprawność manualną, także przy niepełnosprawnościach aparatu ruchowego powiązanych z afazją

-rozwijają umiejętności społeczne, pracując i tworząc razem dzieci uczą się pracy w zespole

-rozwijają myślenie przestrzenne

-rozwijają postrzeganie

-czują się spełnione i dowartościowane