15 maj 2018

„Ojcowie Niepodległości” na Kongresie Gospodarczym

Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się wernisaż wystawy pt. „Ojcowie Niepodległości”. Wydarzenie zostało przygotowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W wernisażu wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wystawa została objęta patronatem honorowym wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Na tej wystawie próbujemy zaprezentować i skłonić do refleksji nad wkładem, który był niezbędny przed stu laty by po 123 latach pozostawania pod władzą obcych mocarstw było możliwe odrodzenie Państwa Polskiego. Dzisiejszym pokazem inaugurujemy peregrynacje wystawy „Ojcowie Niepodległości” po terenie województwa śląskiego i całej Polski – powiedział otwierając wystawę Andrzej Sznajder dyrektor oddziału katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Intencją wystawy jest przybliżenie szerokiej publiczności wydarzeń sprzed stu lat, w wyniku których Polska wróciła na mapę polityczną Europy i zarazem uświadomienie, jak wielką wartością dla tamtego pokolenia była możliwość życia w niepodległym kraju. - Myślę, że dobrze się stało że właśnie przy Europejskim Kongresie Gospodarczym mamy wystawę która pokazuje odzyskanie niepodległości. Trzeba pamiętać, że Śląsk do Macierzy powrócił a nie został przyłączony – zauważył Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Wystawa do końca tego roku odwiedzi około 20 miejscowości na terenie województwa śląskiego. Będzie ją można obejrzeć m.in. w Bieruniu, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Lędzinach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Tychach.

Informacja o wystawie „Ojcowie Niepodległości“ 

Plenerowa ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Autorzy wystawy: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz, prof. Włodzimierz Suleja

 

Wystawę będzie można także oglądać w najbliższym czasie w następujących miejscach:

  • 21 maja br. Rynek w Katowicach
  • 12 czerwca br. KWK "Piast" (cechownia)
  • 20 czerwca br. KWK "Ziemowit" (cechownia)
  • 28 czerwca br. KWK "Wesoła" (cechownia)