8 styczeń 2018

Dar PGG na jubileusz arcybiskupa Skworca

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc w sobotę, 6 stycznia, świętował 20. rocznicę przyjęcia święceń biskupich. Z tej okazji w archikatedrze Chrystusa Króla odprawiono uroczystą msze świętą, w czasie której zarząd Polskiej Grupy Górniczej w imieniu wszystkich pracowników spółki podarował duszpasterzowi kielich mszalny zawierający elementy wykonane z węgla.


Na nabożeństwo licznie przybyli wierni. W ławach kościoła zasiedli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, parlamentarzyści, samorządowcy oraz zarząd Polskiej Grupy Górniczej na czele z prezesem Tomaszem Rogalą.

Pośród koncelebransów byli m.in. abp Józef Kowalczyk, który w latach 2010-2014 był prymasem Polski, biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło i Adam Wodarczyk, abp senior Damian Zimoń oraz bp diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż, który wygłosił homilię. Przypomniał w niej, że abp Wiktor Skworc otrzymał sakrę od papieża Jana Pawła II w czasie uroczystości, które odbyły się w Bazylice św. Piotra na Watykanie, a jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In Spiritu Sancto” (W Duchu Świętym). W latach 1998-2011 przewodniczył diecezji tarnowskiej. 29 października 2011 r. papież Benedykt mianował go arcybiskupem metropolitą katowickim.

Po homilii i wyznaniu wiary do ołtarza złożono dary. Kielich na ręce abp Skworca przekazali prezes PGG Tomasz Rogala oraz wiceprezesi Piotr Bojarski i Andrzej Paniczek.

Nabożeństwo zwieńczyły podziękowania dla metropolity katowickiego za jego służbę na rzecz wiernych archidiecezji katowickiej. Arcybiskup podziękował wiernym za ich obecność, potem zwrócił się do arcybiskupów seniorów Kowalczyka i Zimonia. Wyrazy wdzięczności przekazał także „rodzinom” - z kościoła tarnowskiego, kościoła katowickiego i kościoła bielskiego.

- Dziękuje też tej rodzinie, która jest tu najszerzej reprezentowana pośród pocztów sztandarowych, czyli rodzinie górniczej – powiedział duszpasterz.

Po nabożeństwie abp Skworc wyszedł do wiernych, którzy szli w orszaku Trzech Króli. Pobłogosławił ich i zachęcał do głoszenia Dobrej Nowiny. Z okazji jubileuszu zebrani zaśpiewali mu „Sto lat”.