17 grudzień 2017

36. rocznica pacyfikacji strajku w kopalni Wujek

Z udziałem wicepremier Beaty Szydło i przedstawicieli rządu odbyły się w sobotę, 16 grudnia, w Katowicach główne uroczystości z okazji 36. rocznicy krwawej pacyfikacji strajku w kopalni Wujek.

Bieg Dziewięciu Górników - od Bojszów po Zawiercie

Główne uroczystości już tradycyjnie rozpoczęły się od sztafety upamiętniającej pamięć poległych górników. W piątym gwiaździstym „Biegu Dziewięciu Górników” przeprowadzonym w 36. rocznicę pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” wzięło udział kilkuset uczniów z czterdziestu siedmiu szkół podstawowych i średnich z całego województwa – od Zawiercia po Bojszowy .

Po drodze do Katowic uczniowie szkoły nr 27 z Rudy Śląskiej zatrzymali się cmentarzu komunalnym w Halembie pod tablicą upamiętniającą mieszkańców, którzy zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy. Pośród wymienionych znajduje się nazwisko jednej z ofiar pacyfikacji strajku, mieszkańca Rudy – Joachima Gnidy. 

Drużyny przybywające z regionu spotkały się przy zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej, skąd już w grupie przebiegły kilkaset metrów pod pomnik-krzyż.

Zwracając się do nich, przewodniczący komitetu strajkowego na „Wujku” w 1981 roku, Stanisław Płatek mówił o rozbiciu strajku jako o „wciąż nierozliczonej zbrodni PRL-u” oraz o potrzebie przekazywania pamięci o tragedii stanu wojennego kolejnym pokoleniom.

Uroczysty obiad z rodzinami

W południe rodziny zabitych górników zostały zaproszone na uroczysty obiad zorganizowany przez dyrekcję kopalni, w którym wzięli udział też członkowie zarządu PGG z prezesem Tomaszem Rogalą na czele.

- Chciałbym złożyć Państwu wyrazy najwyższego uszanowania i podziwu. Dziś z perspektywy lat dobrze widzimy jakie spotkały Was szykany ze strony komunistycznego reżimu, jaką musieliście się wykazać odwagą i wytrwałością – powiedział podczas uroczystego obiadu prezes Tomasz Rogala.

Płoną znicze ku zabitych chwale…

O godz. 14.00 odprawiono mszę świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym czasie pod kościołem wolontariusze rozdali kilkaset zniczy, które później zostały zapalone pod pomnikiem-krzyżem.

Po mszy jej uczestnicy – jak co roku - przeszli w zorganizowanej kolumnie pod pomnik przez zamknięte w tym czasie dla ruchu skrzyżowanie ulic Mikołowskiej i Brynowskiej, następnie ulicą Gallusa.

W imieniu organizatorów uroczystości przywitali wszystkich obecnych, a przede wszystkich rodziny ofiar i uczestników tamtych zdarzeń : Krzysztof Pluszczyk – przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 roku oraz Dominik Kolorz – przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Dziękując przedstawicielom wojska i różnych organizacji za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości, osobne słowa podziękowania skierowali do prezesa Zarządu PGG Tomasza Rogali.

Na trybunie honorowej zajęli miejsce: wicepremier Beata Szydło, minister sportu i turystyki Witold Bańka, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, przedstawiciele Sejmu i Senatu i organizacji związkowych, marszałek województwa Wojciech Saługa, wojewoda katowicki Jarosław Wieczorek, prezydenci miast woj. śląskiego.

Pośród duchownych – abp katowicki Wiktor Skworc, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Marin Niemiec oraz kapelan kopalni Wujek z roku 1981 ks. Henryk Bolczyk.

List w imieniu Prezydenta RP - sprawującego patronat nad obchodami - odczytał minister z jego kancelarii Andrzej Dyra. Listy przesłali też marszałkowie Sejmu i Senatu RP.

Powtarzającym się tematem była pamięć i wartość tych zdarzeń dla współczesnej Polski, poczucie że sprawa pacyfikacji strajku nie została rozliczona do końca.

Pod pomnikiem złożono kwiaty, zapalono znicze, ustawiono te, które przynieśli uczestnicy obchodów. Doszli i dojechali oni tu z całego regionu. Odmówiono wspólną modlitwę.

W organizowanym przez kierownictwo kopalni spotkaniu opłatkowym w Domu Kultury KWK Wujek uczestniczyła m.in. wicepremier Beata Szydło.