
Akademia Barbórkowa PGG z udziałem premier Beaty Szydło
Podczas centralnej Barbórki Polskiej Grupy Górniczej, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii został uhonorowany stopniem generalnego dyrektora górnictwa. Dokonała tego aktu premier Beata Szydło oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Z tą propozycją chciałem wystąpić do premier Beaty Szydło już rok temu, ale Grzegorz Tobiszowski poprosił mnie, abym poczekał z tym, aż sytuacja w branży zacznie wyraźnie się poprawiać. To on wyznaczył kierunek w jakim trzeba iść, co zrobić w polskim górnictwie, aby je uratować. To, że wziął na siebie odpowiedzialność za górnictwo, jest wyrazem wielkiej odwagi. Gdyby ta reforma się nie udała, byłoby to osobistą porażką wiceministra. Jego zasługi dla górnictwa są niepodważalne. To człowiek oddany pracy, który nigdy nie odmawia - podkreślał Krzysztof Tchórzewski w laudacji ku czci wiceministra energii.
Grzegorz Tobiszowski podziękował za uznanie. - Po raz pierwszy od 1989 roku o górnictwie mówi się dobrze, także o przyszłości branży. W tę Barbórkę mamy naprawdę powody do świętowania – podkreślił.
Premier Beata Szydło stwierdziła m.in. - Dzisiaj, po dwóch latach reformy górnictwa, możemy powiedzieć, że to się powiodło. Możemy mówić o stabilizacji branży i jej rozwoju . Chcemy by górnictwo było kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ten sukces jest sukcesem nas wszystkich. Dzięki zaangażowaniu i pracy ministrów energii udało nam się przekonać Unię Europejską, że górnictwo jest potrzebne. Jeśli jest determinacja i ludzie, którzy uczciwie podchodzą do swoich zadań, to sukces jest możliwy.
Do uczestników Barbórki PGG zwrócił się także prezes spółki.
- To nasza druga wspólna Barbórka w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. W ciągu ostatniego roku wykonaliśmy ogromną pracę we wszystkich obszarach naszego przedsiębiorstwa, czego dobitnym potwierdzeniem są stale poprawiające się wyniki spółki. Nabyliśmy kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego i zintegrowaliśmy je z naszą strukturą. Stale prowadzimy ogromny proces inwestycyjny. Udostępniamy nowe pokłady węgla i kupujemy nowoczesne maszyny i urządzenia.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i branżowe. Wyróżniono także zasłużone pracownice kopalń PGG.
PGG jest nadal w trakcie restrukturyzacji. Spółka inwestuje, m.in. w zakłady przeróbcze, aby w odpowiedzi na uchwały antysmogowe samorządów wojewódzkich zwiększyć ilość wytwarzanych paliw kwalifikowanych, dąży do osiągnięcia efektywności. Realizuje selektywne wydobycie, dąży do unifikacji maszyn i urządzeń. Aby uniknąć luki pokoleniowej inwestuje też w ludzi m.in. poprzez szkolenia, gwarancje zatrudnienia dla uczniów szkół zawodowych oraz staże i stypendia dla studentów Politechniki Śląskiej.
Udostępnij tę stronę