5 grudzień 2022

Podziękowania i życzenia od Dowódcy i Żołnierzy Zespołu Bojowego „C” Komandosów z Lublińca

Szczególne podziękowania i życzenia z okazji Barbórki złożyli Dowódca i Żołnierze Zespołu Bojowego „C” Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca na ręce prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogali. W pięknych ramach przekazali 2 pamiątkowe tablice. Na jednej zostały wygrawerowane życzenia barbórkowe, druga zawiera podziękowania za pomoc i wsparcie w upamiętnieniu komandosa Mirosława "Mirona" Łuckiego. Z tyłu podpisali się żołnierze z tej jednostki.

Wystawę zatytułowaną „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)” otwarto w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze w Częstochowie przed 4 laty. Organizatorem ekspozycji było Graffiti Films Dom Produkcyjny, a sponsorem – Polska Grupa Górnicza S.A.

St. chor. sztab. Mirosław „Miron” Łucki, żołnierz Zespołu Bojowego „C” Jednostki Wojskowej Komandosów, zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie. Celem akcji było przejęcie składu broni i materiałów wybuchowych używanych przez talibów. Była to jedna z najtragiczniejszych operacji, w której brali udział Komandosi z Lublińca. Na wystawie przybliżono również historię tego najstarszego i największego oddziału specjalnego Wojska Polskiego – Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Nawiązano także do dziejów jednego z najsłynniejszych oddziałów podziemnej i powstańczej Warszawy – Batalionu „Parasol”, którego chlubne tradycje dziedziczy Zespół Bojowy „C” JWK.

Na zdjęciach prezes PGG S.A. Tomasz Rogala, prefekt alumnów WSD Zakonu Paulinów o. Paweł Przygodzki OSPPE oraz zastępca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu ppłk Marcin Suszko: