21 sierpień 2023

Przedstawicielki PGG S.A. z darami podczas Pielgrzymki Kobiet do Piekar Śląskich

Tysiące pątniczek wzięło udział w stanowej Pielgrzymce Kobiet i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich 20 września 2023 roku. Obok majowej pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Polską Grupę Górniczą S.A. reprezentowały Aleksandra Siembiga i Bernadetta Sitko, które złożyły w ramach darów figurę świętej Barbary wyrzeźbioną w węglu.

Tegoroczna pielgrzymka kobiet odbyła się pod hasłem "Błogosławiona, która uwierzyła" . Gospodarzem spotkania był nowy metropolita katowicki arcybiskup Adrian Galbas, który zgodnie z tradycją powitał pątniczki i wygłosił słowo. Uroczystej mszy świętej przewodził bp. polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymki stanowe zaczęto organizować w okresie międzywojennym XX wieku. W wielu śląskich rodzinach, pielgrzymowanie do piekarskiego sanktuarium to tradycja, kultywowana od pokoleń.

fot. PGG S.A./ A. Siembiga