23 kwiecień 2024

Górnicza konferencja dotycząca bezpieczeństwa z udziałem przedstawicieli PGG S.A.

Z udziałem przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej S.A. 18 i 19 kwietnia 2024 r. odbyła się w Wiśle konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie". Patronat honorowy objęli Ministerowie Przemysłu i Aktywów Państwowych, a organizatorami były następujące instytucje : Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa.

Głównym celem konferencji była profilaktyka w zakresie poprawy bezpieczeństwa w kopalniach, zmniejszenia uciążliwości pracy i zwalczania czynników szkodliwych dla zdrowia. Wydarzenie było skierowane do przedstawicieli wszystkich rodzajów górnictwa, którzy podczas dwudniowych spotkań mieli możliwość wymiany dobrych praktyk i wiedzy w zakresie BHP.

Tematyka obejmowała takie zagadnienia, jak bezpieczeństwo i higiena pracy w górnictwie, górnicze zagrożenia naturalne i techniczne, bezpieczeństwo powszechne, nowoczesne rozwiązania dotyczące maszyn i urządzeń górniczych czy kwalifikacje i kształcenie kadr w przemyśle wydobywczym. Gośćmi poszczególnych sesji byli przedstawiciele środowiska naukowego, urzędów, policji oraz firm i instytucji związanych z górnictwem.

Uczestnicy konferencji omówili m.in. aspekty prawne wypadków i katastrof górniczych, przyczyny ich występowania, a także zakres prowadzenia robót górniczych oraz profilaktykę w kopalniach węgla kamiennego.

Głos zabrali także przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Nadsztygar elektryczny ds. teletechniki i automatyki oraz gazometrii pod ziemią Karol Góra i  główny specjalista z Oddziału Teletechniki i Automatyki oraz Gazometrii z Ruchu Bielszowice kopalni Ruda Mariusz Szyguła -omówili aspekt cyberbzpieczeństwa środowiskowego i fizycznego wraz z kontrolą dostępu oraz monitorowanie ciągłości działania systemów OT na przykładzie KWK „Ruda” Ruch Bielszowice. Wiedzę, umiejętności i postawy w kontekście kwalifikacji i bezpieczeństwa pracy przybliżyła Anna Bentkowska z Departamentu Wsparcia HR PGG S.A.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PGG S.A. Grzegorz Ochman i Grzegorz Pyka z Oddziału Zakład Informatyki i Telekomunikacji omówili zagadnienia związane zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości w procesie szkoleń pracowników kopalń.

Temat transportu osobowego przenośnikami taśmowymi przeznaczonymi wyłącznie do jazdy ludzi przedstawił nadsztygar nadzoru inwestycji dołowych, inspektor ds. wynalazczości z kopalni "Mysłowice-Wesoła" Czesław Gwóźdź (oprac. D.Klimza)

Fot. PGG S.A./A.Bentkowska