
Pierwszy doktorat we współpracy PGG z GIG obroniono w Katowicach
Pierwszą z serii wdrożeniowych prac doktorskich, napisanych po studiach doktoranckich prowadzonych w ramach porozumienia Polskiej Grupy Górniczej z Głównym Instytutem Górnictwa, obronił w czwartek (6 lutego) w Katowicach mgr inż. Tadeusz Rutkowski, pracownik kopalni Ruda - Ruch Pokój. Jest to pierwszy tego rodzaju doktorat w Polsce.
"Ocena wpływu podsadzania zrobów zawałowych na obniżenia powierzchni terenu w warunkach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego" – to temat dysertacji doktorskiej Tadeusza Rutkowskiego, której promotorem jest prof. Andrzej Kowalski z Głównego Instytutu Górnictwa, natomiast promotorem pomocniczym dr inż. Tomasz Janoszek.
W siedzibie GIG odbyła się w czwartek publiczna obrona tej pracy. Rozprawa powstała w wyniku porozumienia, jakie Polska Grupa Górnicza zawarła z Głównym Instytutu Górnictwa w zakresie studiów doktoranckich dla kadry inżynieryjno-technicznej PGG S.A.
W opinii promotorskiej prof. Andrzej Kowalski wskazał m.in. na fakt, iż wyniki badań doktoranta mogą znaleźć zastosowanie zarówno w kolejnych planach kopalni Ruda, jak i w innych kopalniach o podobnych warunkach geologicznych i górniczych. Wykonane badania - zdaniem profesora Kowalskiego - wskazują na możliwości zmniejszania deformacji powierzchni terenu przez stosowanie pyłów - odpadów z elektrowni.
Podczas obrony doktorant przedstawił główne założenia swej rozprawy oraz ustosunkował się do uwag recenzentów. Odpowiadał też na pytania w czasie dyskusji.
Komisja Doktorska podjęła jednomyślnie uchwałę w sprawie przyjęcia publicznej obrony pracy doktoranta Tadeusza Rutkowskiego.
To pierwsze tego typu studia doktoranckie w branży górniczej w Polsce. W ramach współpracy PGG S.A. z GIG 20 inżynierów Polskiej Grupy Górniczej otworzy przewody doktorskie w celu przeprowadzenia tzw. doktoratów wdrożeniowych, których wykorzystanie w kopalniach przysporzy wiele korzyści w zakresie innowacji górniczych.
Studia będą przebiegały zgodnie z programem ramowym zaopiniowanym przez Radę Naukową. Prowadzone będą w dyscyplinie "górnictwo i geologia inżynierska" w oparciu o wspomniany program oraz opracowania projektowe, konstrukcyjne i technologiczne pochodzące z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A.
Udostępnij tę stronę