24 luty 2020

XXIX Szkoła Eksploatacji Podziemnej rozpoczęła się Krakowie

XXIX Szkoła Eksploatacji Podziemnej - trzydniowe forum naukowców i praktyków górnictwa - rozpoczęła się w poniedziałek 24 lutego w Krakowie. W pierwszej z sesji plenarnych zatytułowanej "Transformacja energetyczna – trendy i praktyka funkcjonowania przedsiębiorstw górniczych" głos zabrał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej i prezydent Euracoal.

Tomasz Rogala wygłosił referat pt. "Transformacja energetyczna z perspektywy europejskiej – skutki dla górnictwa węgla kamiennego".

– Czym jest transformacja energetyczna w Polsce? Jest likwidacją własnych technologii wytwarzania energii i zastępowania ich technologiami, które w całości musimy nabyć... - powiedział prezes Tomasz Rogala.

Odniósł się m.in. do twierdzenia, że technologie OZE są tańsze od konwencjonalnych: – Nie do końca można się zgodzić, ponieważ wdrażanie tych technologii odbywa się mechanizmami czysto politycznymi. Z jednej strony Komisja Europejska składa zapowiedź zeroemisyjnej Europy w 2050 roku, a z drugiej strony przygotowywany jest mechanizm blokujący prawo weta.

Tomasz Rogala mówił także o zaproponowanym właśnie przez Komisję Europejską tzw. mechanizmie sprawiedliwej transformacji (z ang. Just Transition Mechanism). Rzeczywiście, jak oczekiwano, zakłada się w nim środki na transformację na poziomie co najmniej 100 mld euro. Jednak przedstawiona struktura funduszy i sposób ich przydziału pozwala już twierdzić, że nie zostaną one skierowane w niezbędnej wysokości do regionów górniczych, które najbardziej są narażone na negatywne skutki społeczno-ekonomiczne procesu transformacji energetycznej.

– Jeśli podzielimy te środki, które są przewidziane na Górny Śląsk, przez ilość miesięcy w ciągu siedmiu lat, to otrzymamy 100 mln zł każdego miesiąca. Brzmi świetnie. Tyle tylko, że trzy spółki: Tauron Wydobycie, JSW i PGG każdego miesiąca dostarczają na rynek 1, 6 mld zł! Taką kwotą każdego miesiąca te trzy spółki zasilają sektor technologiczny, maszynowy, pracowniczy - argumentował Tomasz Rogala.

Poruszył też kwestię globalnej produkcji węgla i konsumpcji, która nadal rośnie.

– To, co mamy tutaj na sali w swoich teczkach, torbach czy plecakach, zostało wyprodukowane głównie w państwach azjatyckich, w gospodarkach, które bazują na węglu. Proszę zauważyć, że fakt ten nie przeszkadza europejskim konsumentom i politykom - mówił Tomasz Rogala. Dodał, że tymczasem tylko w 2018 r. produkcja wzrosła o 4,3 proc., głównie oczywiście w Chinach, które są odpowiedzialne za połowę omawianego wzrostu. Globalne zużycie węgla zwiększyło się o 1,4 proc. (co jest najszybszym wzrostem od 2013 r.). W 2018 r. ujemny bilans handlowy Unii Europejskiej z Chinami był najwyższy w historii i osiągnął poziom 185 mld euro. Oznacza to transfer środków w tak ogromnej wysokości poza gospodarkę Unii Europejskiej - opisywał prezes PGG S.A. i prezydent Euracoal.


Tegoroczny program XXIX SEP w Krakowie jest bardzo szeroki. Podczas 20 sesji tematycznych uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, jak skutecznie pozyskiwać koncesje na wydobycie, o nowych technikach i technologiach w eksploatacji złóż, czy np. o tym, jak stosowanie obudów kotwiowych poprawia efektywność drążenia wyrobisk.

W drugim dniu konferencji zaplanowano uroczystą sesję z okazji 25 lat Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W trakcie sesji zaprezentowane będą raporty dotyczące branży górniczej, a uroczystość zwieńczy Koncert Galowy Krakowskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej.

Szkoła Eksploatacji Podziemnej to jednak nie tylko wykłady i referaty: organizatorzy zadbali o to, by chętni mogli na własne oczy przyjrzeć się funkcjonowaniu kopalń. W tym roku wyjazd techniczny (zaplanowany na ostatni dzień obrad) przygotowała spółka KGHM Polska Miedź.

Ostatni panel, który zaplanowano na środę, dotyczył będzie metanu z pokładów węgla - uczestnicy zajmą się zastosowaniami metanu, jako surowca mineralnego.

Szczegóły dotyczące tegorocznej XXIX SEP dostępne są w internecie pod adresem: www.szkolaeksploatacji.pl.