5 marzec 2020

Przedstawiciele PGG na spotkaniu Euracoal przed konkursem Funduszu Węgla i Stali UE

Propozycje nowych projektów badawczych na tegoroczny konkurs Funduszu Badawczego Węgla i Stali Unii Europejskiej (RFCS - Research Fund for Coal and Steel) opracowali uczestnicy spotkania w ramach Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, które odbyło się 3 i 4 marca 2020 r. w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej oraz takich instytucji naukowych jak: Uheniversité de Lorraine (Francja), DMT GmbH & Co. KG (Niemcy), IChPW (Polska), Ineris (Francja), JSW Innowacje S.A. (Polska), ITG Komag (Polska), Poltegor-Institute (Polska), Subterra Ingeniería S.L. (Hiszpania), THGA Bochum (Niemcy), University of Oviedo (Hiszpania), University of Warwick (Anglia).

Uczestnicy postawili sobie za cel utworzenie konsorcjów instytucji, które zgłoszą rozwiązania w obszarze badawczym funduszu RFCS. Tegoroczna edycja konkursu ma za zadanie wzmocnić konkurencyjność europejskiego przemysłu węglowego i stalowego, a także wspierać zrównoważony rozwój obu branż. Priorytetem badawczym w tym roku są działania i innowacyjne technologie dla regionów górniczych w trakcie transformacji energetycznej.

Spotkanie rozpoczęło się sesją Grupy Roboczej CoalTech2051 ds. Europejskiej Sieci Technologów Czystego Węgla (CoalTech2051 Working Group on European Network of Clean Coal Technologists) prowadzoną przez zastępcę sekretarza generalnego Euracoal Magdalenę Chawuła-Kosuri.

W dalszej części przedstawione zostały priorytety i kryteria oceny projektów w konkursie RFCS. Wstępnie określono 40 możliwych do zrealizowania przez konsorcja tematów badawczych, które zostały następnie pogrupowane w bloki tematyczne:

  • Konwersja węgla,
  • Woda kopalniana,
  • Gospodarka odpadami,
  • Reorientacja i wykorzystanie infrastruktury kopalnianej,
  • Wpływ eksploatacji górniczej na zmiany klimat,
  • Cyfrowy i zaawansowany monitoring,
  • Zagrożenia dla środowiska,
  • Metan (CH4),
  • Wydajna i bezpieczna eksploatacji kopalni,
  • Magazynowanie i produkcja energii w kopalniach,
  • Robotyka,
  • Zaawansowane czujniki i przetwarzanie danych.

Bloki tematyczne zostały zbudowane pod kątem aktualnych priorytetów w konkursie.

W drugim dniu spotkania Euracoal członkowie wstępnie uformowanych konsorcjów dyskutowali nad uszczegółowieniem problematyki wniosków składanych w konkursie. 

Obecnie w ramach unijnego funduszu RFCS realizowanych jest 7 projektów. Projekty zakwalifikowane do realizacji z ubiegłorocznego konkursu rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca 2020 r. W Polskiej Grupie Górniczej realizują je specjaliści m.in. z Biura Produkcji, Biura Gospodarki Złożem i Ekologii, Biura BHP i Szkoleń, Biura Zagrożeń Naturalnych oraz Biura Przeróbki i Jakości Węgla.

W trakcie spotkania Euracoal ze strony PGG S.A. w panelach dyskusyjnych wzięli udział Bartłomiej Bezak i Krzysztof Michalik z Zespołu Innowacji i Nowych Technologii.