25 listopad 2019

Górnośląska Barbórka ma stronę na Facebooku

Witrynę społecznościową o śląskich Barbórkach uruchomiło na Facebooku zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego, zachęcając do przesyłania zdjęć, filmów i informacji, które pokażą światu, jak obchodzimy to jedyne w swoim rodzaju górnicze święto.

W 2018 r. Górnośląską Barbórkę wpisano oficjalnie na polską, krajową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

Jedne z pierwszych wiadomości i zdjęć na stronie „Górnośląska Barbórka” zamieścili już górnicy z łaziskiej kopalni Bolesław Śmiały w Polskiej Grupie Górniczej. Pojawiły się też pierwsze zapowiedzi przemarszów 4 grudnia tego roku w w Bielszowicach i Halembie. Górnicy w Rudzie Śląskiej jak od 20 lat pójdą rano uroczyście przez miasto do kościoła Matki Boskiej Różańcowej a po mszy św. spotkają się na barbórkowym obiedzie w historycznym gościńcu hrabiego Franciszka II Ksawerego von Ballestrema z końca XIX w. (gdzie obecnie mieści się hotel i restaurcja) obok dworca kolejowego Chebzie.

Dodano również zaproszenie na III Biesiadę Barbórkową, którą organizuje dla wszystkich w Mysłowicach miejscowy oddział PTTK. Co kilka minut dochodzą kolejne, nowe informacje.

Już w dniu uruchomienia strona jest dynamiczna i wiele wskazuje, że będzie się szybko rozrastać. Co jakiś czas pojawiają się na niej kolejne, nowe informacje.

Przed rokiem Barbórka – przypomnijmy – staraniem muzealników z Zabrza wpisana została na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w ramach światowej akcji UNESCO. Teraz powstała na Facebooku specjalna strona społecznościowa, aby każdy mógł włączyć się w obchodzenie Barbórki i pochwalić się tym przed milionami użytkowników.

Dobrym duchem przedsięwzięcia jest dr Beata Piecha van Schagen, redaktor naczelna Wydawnictwa Muzeum Górnictwa Węglowego, koordynująca projekty naukowe muzeum oraz uznana badaczka kultu św. Barbary.

- Serdecznie zapraszamy do polubienia i śledzenia strony „Górnośląska Barbórka” na portalu Facebook. Prosimy o umieszczanie informacji o znanych Państwu Barbórkach w komentarzach albo przesłanie zdjęć i informacji pocztą elektroniczną na adres barborka@muzeumgornictwa.pl – mówi dr Beata Piecha van Schagen i zapewnia, że muzeum umieści materiały na portalu społecznościowym.

Dlaczego tak ważne jest utrwalanie i gromadzenie śladów Barbórek – tych sprzed lat i tych dzisiejszych? W ocenie badaczy likwidacja wielu kopalń węgla kamiennego sprawia, że obyczaj świętowania Barbórki znalazł się w zagrożeniu. Popularyzacja górniczego święta z jego niepowtarzalnym kolorytem i obyczajami na Facebooku może stać się impulsem do pielęgnowania pamięci.

Pomysłodawcy dopowiadają, że utworzenie profilu na Facebooku jest jednym ze sposobów wypełnienia zobowiązania złożonego przed rokiem, przy wpisywaniu Barbórki na krajową listę dziedzictwa UNESCO, do ochrony i propagowania tej dorocznej górniczej uroczystości.

Mieszkańcom pragnącym świętować Barbórkę zgodnie z prastarym zwyczajem strona społecznościowa odda wiele praktycznych usług:

- Będzie tam można znaleźć informacje, gdzie w okolicy bliższej i dalszej górnicy będą obchodzić Barbórkę. W jakiej parafii są msze św. z tej okazji, kiedy górnicy pójdą w przemarszu, gdzie będą obchody Barbórki dla tych, którzy nadal świętują, mimo że nie ma już u nich kopalń i warto do nich dołączyć. Chodzi o to, żeby pokazać, że Barbórka jest naszą wspólną, śląską - a nie tylko górniczą – tradycją – zachęca Beata Piecha van Schagen.

Oto link, który prowadzi do strony "Górnośląska Barbórka" na Facebooku.