
Rekompensaty za droższy prąd
Do 20 lipca Ministerstwo Energii ma czas na wydanie rozporządzenia o rekompensatach za droższy prąd – pisze w „Pulsie Biznesu” Magdalena Graniszewska.
Rekompensaty są istotne dla firm energetycznych oraz przedsiębiorstw, które samodzielnie kupują energię na rynku hurtowym. Dlatego rozporządzenie ma dla nich kluczowe znaczenie. Przypomnijmy, że ustawa prądowa zamroziła ceny dla odbiorców końcowych, ale w ramach zadośćuczynienia sprzedawcy dostaną rekompensaty. Dopłaty mają wyrównać lukę między zamrożonym rachunkiem a wyższą ceną energii na rynku hurtowym. Sposób ich wyliczenia określa projekt rozporządzenia – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Rozporządzenie miało się ukazać na początku roku. ME musiało jednak uzyskać aprobatę Komisji Europejskiej, która badała, czy rekompensaty nie są pomocą publiczną. Uznała, że są, a to wymusiło zmiany w ustawie prądowej — w drugim półroczu ceny energii pozostaną zamrożone tylko dla odbiorców indywidualnych, jednostek samorządu i najmniejszych firm.
Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział, że wypłaty rekompensat ruszą we wrześniu. Koszt: 4,2–4,3 mld zł. Pierwotny program, zakładający wypłatę rekompensat na większą skalę, też był szacowany na 4–5 mld zł. Miał być finansowany ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2– czytamy w artykule Magdaleny Graniszewskiej.
Udostępnij tę stronę