
Z Katowic do Warszawy pojechał specjalny pociąg – Powstaniec Śląski
W „Powstańcu Śląskim” jechali reprezentanci mieszkańców województwa śląskiego m.in. przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów, sektora pozarządowego, grupy rekonstrukcyjne oraz uczniowie – w tym laureaci „Klasówki Powstańczej”. Inicjatywę zorganizował Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Jest to jedno z przedsięwzięć wpisujących się w 100-lecie Powstań Śląskich.
- Uroczystości związane z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich to piękne dopełnieni obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mam nadzieję, że ten śląski akcent będzie coraz mocniej widoczny podczas państwowych uroczystości w całym kraju – powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski.
Delegacja naszego regionu spotkała się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Spotkanie było symboliczną okazją, aby w stolicy naszego kraju wybrzmiała duma z przynależności Śląska do Polski. Tak się złożyło, że akurat tego dnia prezydent Andrzej Duda obchodził 47. urodziny.
- Temat Powstań Śląskich jest dla nas niezwykłe istotny, chcemy o nich mówić w całym kraju. Wsparcie głowy państwa do dla nas powód do dumy i honor, dlatego dziękujemy za to zaproszenie. Proporzec powstańczy, który przekazaliśmy Panu Prezydentowi jest symbolem śląskiej niezłomności i pracowitości. Powstania Śląskie pokazały, że warto walczyć o polskość – zaznaczył Marszałek Jakub Chełstowski.
Marszałek Jakub Chełstowski przekazał Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie replikę sztandaru powstańczego „Tobie Polsko”. Pod tym sztandarem w 1920 roku odbyły się pierwsze na Śląsku legalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był to gest podkreślający więzi Śląska z Ojczyzną.
– Trzy razy trzeba było walczyć, by Śląsk mógł należeć do Polski – podkreślał z kolei w swym wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda. - Co to nam dzisiaj mówi, kiedy patrzymy na karty historii? Na pewno, że Ślązacy bardzo chcieli być w Polsce. Bardzo chcieli, żeby Śląsk był polski, że bardzo chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze. Że bardzo chcieli tej wolności, możliwości mówienia, że jesteśmy Polakami.
Prezydent RP wręczył Marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu oraz Wojewodzie Śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi flagę Rzeczypospolitej Polskiej.
W Pałacu Prezydenckim zaśpiewał Zespół Mały Śląsk z Radzionkowa oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wystąpił również Maciej Lipina i fleciści z Młodzieżowego Domu Kultury w Świętochłowicach.
Następnie przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej delegacja województwa śląskiego udała się na plac Józefa Piłsudskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza kontynuowano uroczystości. Odbył się Apel Pamięci.
Udostępnij tę stronę