15 październik 2019

Gogle wirtualnej rzeczywistości hitem Pikniku Technologicznego Wesoła 2019

Każdy chciał włożyć na oczy gogle wirtualnej rzeczywistości, a technologia VR, której używa się w spółce do nowoczesnych szkoleń górników, była prawdziwym przebojem Pikniku Technologicznego Wesoła 2019, który zorganizowano w mysłowickim Ośrodku Szkoleniowym Śląskiego Centrum Usług Wspólnych w Polskiej Grupie Górniczej.

Impreza odbyła się w środę 9 października w ramach europejskiej kampanii społecznej pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury – UNESCO „Dni uczenia się dorosłych”, które trwają w tym roku od połowy września do 15 października.

„Chcemy pokazać, że uczenie się przez całe życie jest nie tylko koniecznie, ale przede wszystkim zmienia człowieka i jego życie na lepsze. Ułatwia funkcjonowanie na rynku pracy. Chcemy, żeby Polacy nie porzucali edukacji po ukończeniu szkoły lub studiów, lecz żeby świadomie się rozwijali, przez całe swoje życie” – wyjaśniają na portalu edurosli.pl organizatorzy kampanii, prowadzonej w wielu krajach Europy już od lat 80. XX w.

W tegoroczną akcję pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Ministerstw: Inwestycji i Rozwoju, Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Instytutu Badań Edukacyjnych aktywnie włączyła się Polska Grupa Górnicza.

W programie Pikniku Technologicznego w Mysłowicach-Wesołej zaplanowano m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, miniwykłady, warsztaty interpersonalne i turnieje (np. chińskiej gry madżong), multimedialne prezentacje (w tym pokaz technologii wirtualnej rzeczywistości PGG). Na pikniku nie mogło zabraknąć smacznych przekąsek, strawy i napojów, którymi posilali się uczestnicy. Na otwarte spotkanie do Wesołej zaproszono młodych ludzi – uczniów klas maturalnych i absolwentów szkół, ale też pracowników i kadrę PGG oraz okolicznych firm i instytucji.

O nowoczesnych i czystych sposobach używania węgla opowiedział Rafał Gąsior – dyrektor Biura Innowacji i Implementacji Nowych Technologii. Słuchacze z zainteresowaniem wypytywali o tajniki zgazowania węgla i o możliwość uruchomienia w PGG naziemnych reaktorów, jakich tysiące pracują już na świecie (m.in. w Chinach).

Inny z uczestniczących w wydarzeniu przedstawicieli PGG, Andrzej Sączek – dyrektor Departamentu Wsparcia HR pokazał m.in. najnowsze interaktywne sposoby prowadzenia szkoleń, których używa już górnicza spółka. – Celem nowoczesnych metod jest nie tylko podnoszenie kwalifikacji pracowników, ale również zwiększenie ich satysfakcji z odebranego szkolenia, aby realniej wpływało na codzienną pracę – podkreślał Andrzej Sączek podczas warsztatu „Trudna sztuka zrozumienia”, na którym uczestnicy próbowali m.in. rozpoznać cechy osobowości, swojej oraz współpracowników.

Pracownicy Biura BHP oraz Zakładu Informatyki i Telekomunikacji PGG przygotowali pokaz zastosowania technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) do atrakcyjnych szkoleń załogi w przemyśle wydobywczym. Okazał się hitem pikniku. Każdy z kilkudziesięciu uczestników po założeniu specjalnych gogli mógł – zgodnie ze scenariuszem jednego ze szkoleń PGG - wcielić się w rolę górnika w podziemnym wyrobisku i nauczyć obsługi przenośnika taśmowego.

Uczestnicy Pikniku Technologicznego Wesoła 2019 z zadowoleniem przyznawali, że udało się spełnić jedną z idei, o której piszą pomysłodawcy kampanii:, „Chcemy, żeby uczenie się stało się stylem życia i sposobem na spędzanie wolnego czasu w sposób atrakcyjny i twórczy”.